لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۳

رویترز: فشار آمریکا بر عربستان برای کاهش محاصره یمن


مادر و کودک یمنی در اردوگاهی نزدیک صنعا

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع خبری می‌گوید وزیر خارجه ایالات متحده، از عربستان سعودی خواسته‌ بود از محاصره یمن بکاهد. چندی پیش عربستان سعودی اعلام کرد اجازه پروازهای انسان‌دوستانه به بندر حدیده و صنعا را می‌دهد.

رویترز می‌گوید مشخص نیست فشار واشینگتن سبب شده تا ریاض به هواپیماها اجازه پرواز بدهد، اما درخواست مطرح‌شده از سوی رکس تیلرسون در گفت‌وگو با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، بخشی از تلاش‌های ماه جاری برای ایجاد تغییراتی در سیاست‌های شدید عربستان بوده‌است.

یکی از منابع خبری طرف گفت‌وگو با رویترز که نامش فاش نشده، می‌گوید وزیر خارجه آمریکا، در این هفته یک گفت‌وگوی تلفنی ۴۵ دقیقه‌ای با محمد بن سلمان داشته که محور آن ایجاد سهولت‌هایی در روند محاصره بود.

آر. سی. هاموند، یکی از مشاوران ارشد تیلرسون، تائید کرده‌است که گفت‌وگویی صورت گرفته و وزیر خارجه «طی ماه‌ها گذشته چندین بار این درخواست را با سعودی‌ها مطرح کرده‌است».

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، در پی شلیک موشکی از سوی شورشیان حوثی به سوی ریاض، اعلام کرد جلوی پروازهای بشردوستانه به مناطق شمالی یمن، که در کنترل شورشیان است، را می‌گیرد.

عربستان، ایران را متهم کرده‌است در جریان پرتاب موشک نقش داشته و مقام‌های ریاض می‌گویند این کار به مثابه «اعلان جنگ» به پادشاهی سعودی‌ست. تهران این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

موشک پرتاب‌شده از یمن که در نزدیکی ریاض منهدم شد، در میان موشک‌های پرتاب‌شده تا کنون، بیشترین برد را داشته‌است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، چندی پس از آغاز محاصره، در نامه‌ای به نماینده عربستان، خواستار پایان کامل آن و بازگشایی تمامی بندرها و فرودگاه‌های یمن شد.

اتحادیه اروپا نیز خواستار تسهیل کمک‌رسانی‌ها شده بود و همراه سازمان ملل، در بازشدن شماری از گذرگاه‌ها، این اقدام را «گامی در جهت درست» توصیف کرد.

صلیب سرخ جهانی می‌گوید ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان شهرهای پرجمعیت یمن به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

رئیس برنامه جهانی غذا در یمن نیز گفته‌است ادامه محاصره یمن و نرسیدن محموله‌های غذایی به افراد نیازمند، میلیون‌ها شهروند را با خطر مرگ و میر بیشتر روبه‌رو کرده‌است.

شورشیان حوثی که از حمایت مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند در دی ماه ۱۳۹۳ کاخ ریاست‌جمهوری در صنعا را تصرف کردند. در نتیجه شورش آن‌ها و متحدانشان در میان هواداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن، عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن، مجبور به ترک صنعا، رفتن به عدن و سپس عربستان شد.

آقای هادی و دولت او همچنان صاحب نمایندگی رسمی کشور خود نزد سازمان ملل هستند. با آغاز بهار سال ۱۳۹۴، عربستان سعودی ائتلافی تشکیل داد و برای بازگرداندن قدرت به هادی، وارد نبردهای یمن شد.

به گفته سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان عفو بین‌الملل، مرگ غیرنظامیان در نبردهای یمن طی حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و نیز حملات متقابل حوثی‌ها، و مخالفان آنها، از سوی دیگر، شواهدی از «وقوع جنایت جنگی» به دست می‌دهد. سازمان‌های بین‌المللی حوثی‌ها را متهم به نیروگیری از میان کودکان برای عملیات رزمی و نگهبانی کرده‌اند. سازمان ملل نیز در موارد مختلف ائتلاف به رهبری ریاض را متهم کرده جلوی انتقال محموله‌های کمکی به یمن را گرفته‌است. این نهاد بین‌المللی می‌گوید از زمان ورود ائتلاف به رهبری عربستان به نبردهای یمن تا کنون، دست‌کم ده هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG