لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۱۰

ارائه بودجه ۹۹ به مجلس؛ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، صبح یک‌شنبه، متن لایحه بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۹ را به مجلس تحویل داد و خبر داد که ایران برای پوشش دادن هزینه‌ها ۵ میلیارد دلار هم از روسیه وام می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه، ۱۷ آذر هنگام تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس این موضوع را بیان کرده است.

او در سخنرانی در جلسه علنی مجلس ابراز امیدواری کرد که لایحه بودجه تا نیمه بهمن ماه سال جاری به تصویب برسد.

حسن روحانی در سخنرانی خود به مشکلات ناشی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران نیز اشاره کرد.

او گفت: «می‌دانیم در شرایط تحریم و فشار مردم در سختی هستند و قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده‌است. می‌دانیم در این شرایط صادرات و واردات جابجایی پول و ارز ما در دنیا با مشکلات زیادی توأم است و می‌دانیم که در صادرات نفت با مشکلاتی مواجه هستیم. اما در عین حال تلاش ما این است سختی معیشت مردم را کاهش بدهیم.»

بودجه دولت برای سال آینده ۴۸۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده‌است.

این رقم، در بودجه سال جاری حدود ۴۴۰ هزار میلیارد تومان بود و به دلیل افت صادرات نفت به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

در مقایسه با سال جاری، بودجه عمومی دولت در سال آینده بیش از ۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این در حالی است که درآمدهای بودجه سال آینده از محل صادرات نفت و میعانات گازی تقریباً ۴۰ درصد کاهش یافته است.

حسن روحانی در سخنان روز یک‌شنبه خود گفت: «آنچه که در سرمایه‌گذاری مدنظر ما بوده است از ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه در ایران که بیش از ۲ میلیارد آن قبلاً نهایی و اجرایی شده‌است بقیه آن در سال ۲۰۲۰ عملیاتی می‌شود.»

رئیس جمهور ایران افزود: «امیدواریم ۵ میلیارد دلار سرمایه در سال بعد، چه طرح‌هایی که قبلاً نهایی شده و چه در سال آینده نهایی می‌شود وارد کشور شود.»

روحانی توضیح بیشتری در این زمینه نداده و به جزئیات سرمایه‌گذاری روسیه در ایران نیز اشاره‌ای نکرده است اما رضا اردکانیان،‌ وزیر نیروی ایران، پیش از این از قصد هزینه کردن این وام برای پروژه‌های نیروگاهی و راه آهن خبر داده بود.

حسن روحانی می‌گوید بودجه سال آینده ایران برای مقاومت مقابل تحریم‌ها طراحی شده و کمتر به درآمدهای نفتی وابسته خواهد بود.

این اظهارات پس از بازگشت تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران بدنبال خروج آمریکا از توافق برجام که ایران را دچار مشکلات اقتصادی کرده، مطرح می‌شود.

بازگشت تحریم‌ها باعث شده ایران در فروش نفت خود و کسب درآمدهای نفتی که بیشتر بر آن متکی است، با مشکل جدی روبرو شود.

به گفته روحانی، بودجه پیشنهادی ایران برای سال آینده خورشیدی، «بر مبنای فشار حداکثری و ادامه تحریم آمریکا» در نظر گرفته شده است.

سال جدید مالی ایران همزمان با آغاز سال نو خورشیدی، در روز اول فروردین آغاز خواهد شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG