لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۱۵

آغاز جلسه بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی در مجلس


حسن روحانی ساعت هشت صبح وارد مجلس شد

جلسه بررسی رای اعتماد به ۱۷ وزیر پیشنهادی کابینه دوازدهم دولت جمهوری اسلامی به ریاست حسن روحانی، صبح روز ۲۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی آغاز شد. در فهرست وزیران پیشنهادی، از وزیر علوم نامی برده نشده‌است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، خود برای دفاع از وزرای پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی رفته‌است.

پس از سخنان آقای روحانی، در مورد هیئت وزیران و برنامه‌ دولت و دفاع از ترکیب هیئت وزیران، مجلس بررسی برنامه دولت و وزرا را در دستور کار خود قرار می‌دهد. این سخنرانی در مجموع می‌تواند دو ساعت و ۳۰ دقیقه طول بکشد. پس از سخنرانی، پنج نماینده موافق و پنج نماینده در مخالفت با برنامه‌های رئیس‌جمهوری، در مجموع برای مدت دو ساعت و ۳۰ دقیقه صحبت خواهند کرد.

۱۷ وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهوری ایران نیز، صبح روز سه‌شنبه در جلسه مجلس شرکت کردند.

پیش از این بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، گفته بود انتظار می‌رود «بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم، سه یا چهار روز طول بکشد».

آقای نعمتی گفته است بررسی‌ها در سه نوبت کاری در صحن علنی پارلمان انجام خواهد شد.

آقای روحانی، هفته پیش فهرست کابینه ۱۷ نفره خود را به مجلس دهم معرفی کرد، اما در این فهرست از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، نامی برده نشده بود.

انتقادهایی از کابینه و فهرست پیشنهادی حسن روحانی شده‌است؛ از جمله معرفی‌نشدن حتی یک زن به عنوان وزیر، جای خالی شهروندان سنی‌مذهب و یا بی‌توجهی به «جوانگرایی».

ده‌ها نماینده مجلس نیز نامه‌ای به حسن روحانی ارسال کرده و خواسته‌اند تا برای شفافیت وضعیت مالی وزرای پیشنهادی، فهرست دارایی‌های آن‌ها به صورت محرمانه در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد.

انتقادهایی نیز در مورد «سیاسی‌شدن» بیشتر وزارت‌خانه‌های دولتی از طرف مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس مطرح شده‌است. از سوی دیگر علی مطهری، یکی دیگر از اعضای هیئت رئیسه مجلس ایران، کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم را «در مجموع خوب» ارزیابی کرده و گفته است که به عقیده او «حضور وزرای پیشنهادی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نشان‌دهنده نبودن تعصب جناحی و گروهی در کابینه است».

در میان وزرای معرفی‌شده، هشت چهره جدید قرار دارند که عبارت هستند از: محمدجواد آذری جهرمی،‌ مسعود کرباسیان، محمد بطحایی، علیرضا آوایی،‌ امیر حاتمی، ‌محمد شریعتمداری،‌ عباس صالحی و حبیب‌الله بیطرف.

بر اساس آیین‌نامه مجلس ایران، دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف به سخنرانی در مورد هر وزیر پیشنهادی پرداخته و سپس فرد پیشنهادی برای کابینه، نیم‌ساعت فرصت دفاع دارد. بررسی صلاحیت هر وزیر پیشنهادی، بر اساس زمان‌بندی ارائه‌شده، تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG