لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۱۲

خبرخوان

بازداشت «۵ نفر» در پرونده روح‌الله زم

روح‌الله زم، بنیان‌گذار سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز

سخنگوی قوه قضائیه امروز در نشست خبری خود در رابطه با پرونده روح‌الله زم، بنیان‌گذار سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز، گفت که «در این پرونده غیر از متهم اصلی ۵ نفر بازداشت هستند که هنوز برایشان کیفرخواست صادر نشده است.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در ادامه گفت که «افراد زیاد دیگری در این پرونده مطرح هستند که کار راستی‌آزمایی در حال انجام است. برخی افراد البته شخصاً مراجعه کرده و خوداظهاری و اظهار ندامت کرده‌اند.»

او در مورد زمان تشکیل دادگاه روح‌الله زم نیز گفت که «خبر صدور کیفرخواست در خصوص خود فرد درست است و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است که پیش‌تر در این شعبه پرونده‌ای در خصوص این فرد تشکیل شده بود البته هنوز برای دادگاه تعیین وقت نشده است.»

علی القاصی، دادستان تهران، روز دوشنبهخبر داد که اولین جلسه دادگاه روح‌الله زم هفته آینده برگزار می‌شود.

روح الله زم مؤسس سایت آمدنیوز است و پس از اعتراض‌های دی ماه سال ۹۶ مقامات جمهوری اسلامی سخنانی را علیه او بیان کرده بودند.

از جمله محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در پیامی توئیتری خطاب به پاول دوروف، مدیر عامل شبکه تلگرام، کانال آمدنیوز را «به نفرت‌پراکنی، استفاده از کوکتل مولوتف، شورش مسلحانه و بلوای اجتماعی» متهم ساخته و خواستار متوقف شدن فعالیت آن شده بود.

پس از آن کانال آمدنیوز با بیش از یک میلیون و چهارصد هزار عضو، از سوی گردانندگان این شبکه پیام‌رسان مسدود شد.

سپاه پاسداران روز ۲۲ مهر اعلام کرد که روح‌الله زم را طی آنچه «عملیات پیچیده، با حربه فریب اطلاعاتی» خواند، دستگیر کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

روسیه دیپلمات ژاپنی را به اتهام جمع‌آوری اطلاعات محرمانه اخراج می‌کند

عکس از ویدئویی که اف‌اس‌بی روسیه منتشر کرد

در حالی که روسیه درگیر جنگ گسترده نظامی در اوکراین است و با یک بحران عظیم در مناسبات بین‌المللی و تحریم‌های غربی روبه‌رو شده، سرویس امنیتی روسیه، اف‌اس‌بی، خبر داد که یک دیپلمات ارشد ژاپنی را روز دوشنبه، چهارم مهر، در خاک روسیه بازداشت کرده است.

با وجود آن‌که نیروهای امنیتی روسیه پس از ساعاتی دیپلمات ژاپنی را آزاد کردند، دولت مسکو اعلام کرد که این دیپلمات یک «عنصر نامطلوب» است و از خاک روسیه اخراج می‌شود.

این دیپلمات مورد بازجویی آژانس امنیتی روسیه قرار گرفته بود. اف‌اس‌بی مدعی شد که مقام ژاپنی را درست در لحظه‌ای بازداشت کرد که در حال دریافت اطلاعات محرمانه در برابر دادن پول به خبرچین‌ها بود.

بیانیه آژانس امنیتی روسیه گفته بود که موتوکی تاتسونوری، سرکنسول ژاپن در بندر ولادی‌ووستوک در روسیه، اطلاعات محرمانه درباره تاثیرات تحریم‌های غرب بر وضعیت اقتصادی در بخش‌های شرق دور در روسیه را گردآوری کرده و «خطوط قرمز» روسیه را زیر پا گذاشته است.

اف‌اس‌بی همچنین کنسول ژاپن را به انتقال اطلاعات طبقه‌بندی شده مربوط به همکاری روسیه با یک کشور حوزه آسیا و اقیانوسیه متهم کرد. نام آن کشور اعلام نشد.

از سوی دیگر، هیروکازو ماتسونو، دبیر هیئت دولت ژاپن، روز پنجم مهر با ابراز خشم شدید از اقدامات مسکو علیه دیپلمات بلندپایه ژاپنی، به‌ویژه شیوه «هولناک» بازداشت کنسول، شامل زدن چشم‌بند، این امر را نقض آشکار کنوانسیون وین در مورد احترام نمایندگان سیاسی یک کشور خارجی نامید.

دولت توکیو خواهان پوزش‌خواهی مسکو شد و احتمال تلافی‌جویی را نیز بعید ندانست.

ژاپن تایید کرد که آقای تاتسونوری تا روز ششم مهر روسیه را ترک خواهد کرد.

دولت توکیو روسیه را به دلیل یورش نظامی به اوکراین مورد تحریم‌های هدفمند در زمینه‌های معینی قرار داده است.

ناخشنودی ژاپنی‌ها از هزینه مراسم تشییع جنازه برای شینزو آبه

مراسم ترحیم آبه

دو ماه و نیم پس از ترور شینزو آبه، نخست ‌وزیر پیشین ژاپن که در اوج کارزار انتخاباتی برای بازگشت به قدرت کشته شد، در حالی که این کشور روز سه‌شنبه، پنجم مهر، آیین تشییع خاکستر او را برگزار کرده، برخی از مردم ژاپن از هزینه ۱۲ میلیون دلاری این مراسم ابراز ناخشنودی کرده‌اند.

قتل سیاسی شینزو آبه در روز ۱۷ تیر امسال به ضرب گلوله یک مرد ژاپنی که فردی «عصبانی» به دلایل شخصی خانوادگی و باورهای مذهبی مادرش توصیف شد، جامعه ژاپن را تکان داد و در جهان نیز با غافلگیری زیادی روبه‌رو شد زیرا خشونت با توسل به اسلحه در ژاپن امری بسیار نادر است.

به گزارش سی‌ان‌ان، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، در سخنان روز سه‌شنبه خود، از شجاعت و فداکاری شینزو آبه تمجید کرد.

نخست ‌وزیر در برابر انتقادهای مردمی از تصمیم دولتش برای اختصاص بودجه ۱۲ میلیون دلاری جهت تشییع این سیاستمدار فقید گفت دوران رهبری طولانی شینزو آبه ثبات و شکوفایی گسترده اقتصادی در پی داشته و او لایق برگزاری چنین آیینی است.

خشم برخی از ژاپنی‌ها از بودجه میلیون دلاری این مراسم درحالی است که این مبلغ در مقایسه با هزینه‌های سنگینی که سایر کشورها برای رهبران و سیاستمداران فقید خود برگزار می‌کنند، بسیار ناچیز است.

سیاستمداران، مقامات و نهادهای ژاپنی به طور معمول به پاکدستی و تعصب در مورد پول بیت‌المال شهرت دارند.

مقامات ارشد خارجی از ده‌ها کشور جهان، شامل کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا، نارندرا مودی، نخست ‌وزیر هند، آنتونی آلبانز، نخست ‌وزیر استرالیا در آیین رسمی برای شینزو آبه حضور دارند.

در بخش اصلی مراسم ۴۳۰۰ تن شاهد رژه گارد افتخار، سلام با اسلحه، اجرای موسیقی حزن‌انگیز و ملی ژاپنی و تشریفات دیگر در نیپون بودوکان آرنا در توکیو بودند.

به گزارش بلومبرگ، حدود ۱۷۰۰ تن دیگر از شهروندان دعوت شده ژاپنی احتمالا در اعتراض به هزینه مراسم یا دلایل دیگر، از حضور در آن خودداری کردند.

شاهزاده فومی‌هیتو، ولیعهد که برادر ناروهیتو، امپراتور ژاپن است، به نمایندگی از خاندان سلطنت در مراسم شرکت کرد.

پلیس پایتخت ۲۰ هزار تن بر نیروهای خود برای حفظ تدابیر امنیتی و نظم در جریان مراسم را بسیج کرده بود.

با این اوصاف، تظاهرات و اعتراض‌هایی در خارچ از توکیو و برخی نقاط دیگر رخ داد در حالی که هزاران تن از وفاداران به سیاستمدار فقید ژاپنی دسته‌های گلی برای بیان امتنان خود نسبت به او در اماکنی در پارک‌ها نهادند.

پیکر شینزو آبه، که هنگام ترور ۶۷ سال داشت، سوزانده شده و خاکستر آن در محلی که خانواده‌اش تعیین کرده، قرار خواهد گرفت.

نصرالله حکمت، استاد سرشناس دانشگاه بهشتی، به اعتصاب‌ها پیوست

نصرالله حکمت، استاد مطرح فلسفه در دانشگاه بهشتی تهران، با انتشار یک نامه به اعتصاب کنونی دانشجویان در سراسر ایران پیوست.

نامه آقای حکمت روز دوشنبه، چهارم مهر، به امضا رسیده و روز سه‌شنبه در کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر شده است.

او خطاب به دانشجویان معترض نوشت: «امروز من خود را دانشجوی شما و شما را استاد خودم می‌دانم. فقط خدا می‌داند که در این چند روز، بیش از همهٔ عمرم از شما آموخته‌ام.»

این استاد فلسفه اضافه کرد: «اکنون با صدای رسا اعلام می‌کنم با شما و همراه شما هستم» و «تا وقتی شما در دانشگاه نیستید، در هیچ کلاسی حاضر نخواهم شد».

نصرالله حکمت تاکنون تالیفات متعددی در حوزه فلسفه به ویژه آثار فیلسوفان مسلمان منتشر کرده است.

پیوستن او به اعتصاب‌های دانشگاهی در ادامه کناره‌گیری شماری از استادان دانشگاه در سراسر ایران صورت گرفته است.

همچنین روز سه‌شنبه در دومین روز از اعتصاب سراسری دانشجویان دانشگاه‌های ایران، تعداد بیشتری از دانشگاه‌های کشور به این اعتصاب پیوستند.

اعتصاب‌کنندگان خواهان پایان جو امنیتی در دانشگاه‌ها، آزادی دانشجویان بازداشتی و پایان اجباری شدن آموزش مجازی هستند.

ادوارد اسنودن، افشاگر مدارک سری دولت آمریکا، شهروند روسیه شد

ادوارد اسنودن، همکار پیشین نهادهای امنیتی آمریکا، پس از افشای مدارک فوق‌ سری در سال ۲۰۱۳ به روسیه گریخت

هشت سال پس از فرار ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، به روسیه و زندگی او در این کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه، چهارم مهر، با اعطای حق شهروندی به او موافقت کرد.

فرمان آقای پوتین در سایت رسمی دولت مسکو منتشر شد.

ادوارد اسنودن که پیشتر اقامت دائم روسیه را نیز دریافت کرده، دو سال پیش همراه با همسرش، لیندزی، درخواست دریافت شهروندی را ارائه کرده بودند. به خانم لیندزی اسنودن هنوز موقعیت شهروندی داده نشده است.

ادوارد اسنودن که هشت سال پیش اطلاعات محرمانه مربوط به برنامه‌های وسیع جاسوسی جمعی نهادهای آمریکایی از شهروندان را برای رسانه‌ها فاش کرد به اتهام جاسوسی در آمریکا تحت تعقیب است و در صورت استرداد و محاکمه، به دست‌کم ۳۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

او پس از آن افشاگری در سال ۲۰۱۳ از راه هنگ‌‌کنگ، به روسیه رفت و تا حال در آن کشور اقامت کرده است.

ادوارد اسنودن در توییتر نوشت که پس از سال‌ها جدایی او و همسرش از والدین خود، دیگر نمی‌خواهند از پسران‌شان که در روسیه به دنیا آمده‌اند جدا بمانند و دریافت حق شهروندی برای برخورداری از «کمی ثبات» در خانواده است.

تصمیم ولادیمیر پوتین به اعطای موقعیت شهروندی روسیه به ادوارد اسنودن در زمانی رسانه‌ای می‌شود که به دنبال فرمان رئیس جمهوری روسیه از هفته گذشته سربازگیری از مردان جوان روسی برای اعزام به جبهه‌های جنگ در اوکراین آغاز شده است.

با این حال، وکیل آقای اسنودن روز چهارم مهر به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت از آن‌جا که او در ارتش روسیه خدمت نکرده، مشمول فرمان «بسیج» نیروهای ذخیره نخواهد شد.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۶ در گزارشی نوشت که اسنودن از زمان اقامت در روسیه با نهادهای اطلاعاتی این کشور در تماس بوده است، امری که با قاطعیت از سوی این شهروند آمریکایی رد شد و آن را بخشی دیگر از کوشش‌های نهادهای آمریکایی برای بدنام کردن خود به خاطر افشای جاسوسی و استراق سمع از مردم نامید.

ادوارد اسنودن که اکنون ۳۹ سال دارد، از دید بخشی از مردم آمریکا قهرمان محسوب می‌شود و بارها درخواست عفو او مطرح شده است. با این حال، بخشودگی او امری محال به نظر می‌رسد.

یک دادگاه تجدید نظر در آمریکا در شهریورماه ۱۳۹۹ برنامه استراق سمع جمعی و فله‌ای دولت آمریکا را که آقای اسنودن افشا کرده بود غیرقانونی اعلام کرد.

تعداد دانشجویان اعتصاب‌کننده در ایران در حال افزایش است

در دومین روز از اعتصاب سراسری دانشجویان دانشگاه‌های ایران، تعداد بیشتری از دانشگاه‌های کشور به این اعتصاب پیوستند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان روز سه‌شنبه، پنجم مهر، با انتشار بیانیه‌ای از تحریم کلاس‌های درس خبر دادند.

در این بیانیه به «رفتار ناشایست و غیرانسانی نیروهای امنیتی با مردم اعم از سرکوب، دستگیری و کشتار آنان» و همچنین بازداشت دانشجویان اعتراض شده است.

موج بازداشت دانشجویان معترض از سوی نیروهای امنیتی همچنان ادامه دارد و در برخی موارد مکان بازداشت این دانشجویان مشخص نیست.

همزمان دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه دامغان نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند کلاس‌ها را تحریم می‌کنند و به اعتصاب سراسری می‌پیوندند.

آنان نوشتند که «بنا به وظیفه‌ به رسمیت شناختن اعتراض مردم سرزمین‌مان علیه این ظلم بی‌پایان، تا اطلاع ثانوی از شرکت در کلاس‌های آموزش مجازی خودداری» می‌کنند.

دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان نیز بیانیه مشابهی را روز سه‌شنبه منتشر کردند.

پیشتر گزارش‌هایی از اعتصاب دانشجویان در حدود بیست دانشگاه ایران منتشر شده است.

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه الزهرا، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، علوم توانبخشی تهران، خوارزمی، سوره، چمران اهواز، سهند تبریز و بوعلی سینای همدان از جمله دانشگاه‌هایی هستند که دانشجویان‌شان در اعتراض به برخوردهای امنیتی با دانشجویان، بازداشت دانشجویان معترض و همچنین مجازی شدن آموزش، اعلام اعتصاب کرده‌اند.

در پی اعتراضات و اعتصاب دانشجویان دانشگاه‌های سراسر ایران، تعدادی از استادان دانشگاه‌ نیز با خودداری از شرکت در کلاس‌ها به دانشجویان معترض پیوستند و تعدادی نیز استعفا کردند.

ناسا با موفقیت یک سیارک را در فضا هدف قرار داد

سیارکی که هدف قرار گرفت

یک فضاپیمای ناسا توانست، در ماموریتی آزمایشی، با هدف انحراف در مسیر یک سیارک عمدا با آن برخورد کند.

ماموریت آزمایشی تغییر مسیر سیارک یا «دارت» که از ده ماه پیش آغاز شده بود، با هدف محافظت بشر در برابر تهدیدهای احتمالی آینده از سوی سیارک‌ها صورت گرفت.

فضاپیمای ناسا که کوچک‌تر از یک خودرو بود با سرعت بیش از ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت، به سمت هدف خود هجوم آورد و در زمان برنامه‌ریزی شده (ساعت ۲۳ و ۱۴ دقیقه روز دوشنبه به وقت گرینویچ) با آن برخورد کرد.

اعضای ناسا که در مرکز کنترل ماموریت در مریلند آمریکا جمع شده بودند، با دیدن تصاویر برخورد فضاپیما به سیارک ابراز خوشحالی کردند.

لوری گلیز مدیر بخش علوم سیاره‌ای ناسا گفت: «ما در حال آغاز دوره جدیدی از نوع بشر هستیم، دورانی که در آن به طور بالقوه توانایی محافظت از خود در برابر برخورد خطرناک سیارک‌ها را داریم.»

او تاکید کرد: «ما قبلا چنین توانایی را نداشتیم.»

سیارکی که فضاپیمای ناسا با آن برخورد کرد سیارک دیمورفوس نام داشت که فاصله آن تا زمین ۶.۸ میلیون مایل معادل ۱۱ میلیون کیلومتر تخمین زده شده است.

هدف از این گونه ماموریت‌ها علاوه بر برخورد با سیارک، تاثیرگذاری بر حرکت آن است، اما دانشمندان ناسا می‌گویند برای آن که مشخص شود مدار سیارک دیمورفوس بر اثر این برخورد تغییر کرده یا نه، دو ماه زمان لازم است.

رئیس انجمن پزشکان ایرانی و آمریکایی پس از دیدار با ابراهیم رئیسی اخراج شد

دکتر مرتضوی (راست، با کراوات)

انجمن پزشکان ایرانی آمریکایی شروین مرتضوی، پزشک متخصص داخلی ساکن نیویورک، را به دلیل شرکت در جلسه دیدار با ابراهیم رئیسی همزمان با سفر رئیس جمهور ایران به آمریکا اخراج کرد.

هیئت مدیره این انجمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد طی یک جلسه اضطراری که در روز شنبه گذشته برگزار شد، از آقای مرتضوی که ریاست این انجمن را برعهده دارد، خواسته شده از مقام خود کناره‌گیری کند و از این انجمن «فاصله بگیرد».

هیئت مدیره انجمن پزشکان ایرانی آمریکایی همچنین به عکسی از این دیدار استناد کرده که مرتضوی را در کنار ابراهیم رئیسی در جریان سفر اخیر او به نیویورک نشان می‌دهد.

همچنین خسرو کشفی، استاد سیتی‌یونیورسیتی نیویورک، که او نیز در جلسه دیدار با ابراهیم رئیسی شرکت کرده بود، از این کار خود عذرخواهی کرد.

آقای کشفی در پیامی نوشت که «به دام افتاد» و «حامی نظام» نیست. او همچنین پیام خود را با شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» به پایان برد.

هفته گذشته ابراهیم رئیسی در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد با جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا دیدار کرد و گفت: «هیچ ایرانی برای حضور در ایران ممنوع‌الورود نیست.»

این در حالی است که در سال‌های اخیر تعداد قابل توجهی از ایرانیان دوتابعیتی پس از ورود به ایران بازداشت و به اتهام‌های سیاسی و امنیتی متهم شده‌اند.

جمهوری اسلامی متهم است که با بازداشت افراد دوتابعیتی یا شهروندان خارجی در تلاش برای اعمال فشار بر دولت‌های دیگر در جهت برآورده شدن خواسته‌های خود است. این گونه اقدامات حکومت آن قدر گسترده و پرتعداد بوده که اکنون برای خود نامی هم دارد: «دیپلماسی گروگان‌گیری».

هشدار کارگران پیمانی نفت: اگر کشتار مردم پایان نیابد، اعتصاب می‌کنیم

کارگران پیمانی در صنعت نفت ایران به حکومت «اخطار» دادند که اگر «به بازداشت‌ها، به کشتار مردم و سرکوبگری‌ها و اذیت و آزار زنان به خاطر حجاب پایان داده نشود و سرکوب مردم پایان نیابد» ساکت نخواهند ماند و «همصدا با همه مردم» دست به اعتراض خواهند زد و کار را تعطیل خواهند کرد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز دوشنبه، چهارم مهر، با انتشار بیانیه‌ای «خشم و نفرت» این کارگران را در مورد «قتل مهسا امینی این دختر جوان به دست گشت ارشاد» اعلام کرد.

این شورا همچنین افزود: «از مبارزات مردمی علیه خشونت سازمان‌یافته و هر روزه علیه زنان و علیه فقر و جهنم حاکم بر جامعه حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.»

در بیانیه این شورا تاکید شده است: «اعتراض حق مسلم ما کارگران و ما همه مردم است و به ستم و ظلم و بساط سرکوبگرانه‌ای که بیش از چهل سال است بر ما روا می‌شود اعتراض داریم. ما دیگر حاضر به ادامه تحمل این بردگی و بی‌حقوقی‌ها نیستیم.»

کارگران پیمانی نفت با اعلام این که به حکومت در این زمینه «اخطار» میدهند، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند پیام کارگران و مردم را بشنوند.

در سال‌های اخیر کارگران صنعت نفت و پتروشیمی ایران بارها نسبت به وضعیت شغلی‌شان اعتراض کرده‌اند.

اواسط شهریور و دو روز پس از بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از مجتمع پارس جنوبی در بوشهر، ده‌ها نفر از کارکنان رسمی شاغل در سکوهای گازی پارس جنوبی که قصد برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران را داشتند، بازداشت شدند.

در اوایل تیرماه نیز اتحادیه آزاد کارگران ایران از اعتصاب سراسری کارگران داربست‌بند شاغل در پروژه‌های نفتی ایران خبر داد.

اما بزرگ‌ترین اعتصاب کارگران صنعت نفت مربوط به سال گذشته است. تیرماه سال گذشته، اعتصاب کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران به بسیاری از شهرهای ایران گسترش یافت و واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

بلومبرگ: رقابت با روسیه صادرات نفت ایران را یک چهارم کاهش داد

خبرگزاری بلومبرگ از قول منابع آگاه گزارش داده است که صادرات نفت ایران در رقابت با نفت روسیه یک چهارم افت کرده است.

منابع آگاه روز دوشنبه ۴ مهرماه به این خبرگزاری گفته‌اند طی ماه‌های گذشته صادرات روزانه نفت ایران از حدود یک میلیون بشکه به ۷۵۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

این گزارش به افزایش رقابت تهران و مسکو به خاطر ارائه تخفیف روسیه برای نفت صادراتی به چین اشاره کرده و نوشته است تانکرهای روسیه همپای تانکرهای حامل نفت ایران راهی چین می‌شود و این موضوع جمهوری اسلامی را مجبور به ارائه تخفیف‌های بیشتر به مشتریان چینی می‌کند.

پیش از این نیز خبرگزاری رویترز و شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها گزارش داده بودند که روسیه با ارائه تخفیف‌های بالا، جا را برای ایران در بازار نفت چین تنگ کرده است.

تحریم‌های غرب علیه روسیه به خاطر تهاجم این کشور به اوکراین باعث کاهش چشمگیر صادرات نفت این کشور به اروپا شده و برای جبران آن، صادرات به بازارهای آسیایی خصوصا هند و چین را افزایش داده است.

دسامبر امسال تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه اجرا می‌شود و این کشور با محدودیت بیشتری برای فروش نفت در بازارهای غربی مواجه خواهد بود.

با استفاده از گزارش‌های بلومبرگ و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

یوسف القرضاوی، روحانی سنی بانفوذ و رهبر معنوی اخوان المسلمین درگذشت

صفحه توئیتر یوسف القرضاوی اعلام کرد که این روحانی با نفوذ سنی، رهبر معنوی اخوان المسلمین و حامی جنبش‌های اعتراضی در کشورهای عربی موسوم به بهار عربی روز دوشنبه در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

یوسف عبدالله القرضاوی که در سال ۱۹۲۶ در مصر متولد شده بود بخش اعظم عمر خود را در قطر سپری کرد و به دلیل حضور مستمر در برنامه‌های شبکه خبری الجزیره به یکی از پرنفوذترین روحانیون اهل سنت در جهان عرب بدل شد.

در بخشی از بیانیه‌ای که در صفحه توئیتر رسمی او منتشر شد گفته می‌شود: «امام یوسف القرضاوی که زندگی خود را وقف تشریح بنیان‌های دین اسلام و دفاع از امت اسلامی کرد به دلیل بیماری درگذشت.»

خطبه‌ها و سخنرانی‌های یوسف القرضاوی بدیلی برای ترویج اسلام افراطی القاعده و گروه موسوم به «حکومت اسلامی» بود. او از برخی از جنبش‌های اسلامی تندرو و مسلح در منطقه دفاع می‌کرد و از منتقدان سرسخت عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر و خاندان سلطنتی عربستان سعودی بود.

برخی از کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل تنش در روابط قطر با عربستان سعودی و مصر سخنرانی‌ها و حضور مستمر او در شبکه خبری الجزیره بود که با حمایت مالی حکومت قطر فعالیت می‌کند.

دادگاهی در مصر در سال ۲۰۱۵ آقای القرضاوی و تعداد دیگری از رهبران اخوان المسلمین را غیابی به مجازات اعدام محکوم کرد. دختر او به اتهام ارتکاب جرایم تروریستی از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۱ در مصر زندانی بود و داماد او که همزمان دستگیر و محاکمه شد هنوز در زندان است. وکلای آنها تمامی اتهامات را رد می‌کنند.

راشد غنوشی، رهبر اسلام‌گرایان تونس آقای القرضاوی را «شخصیتی متعهد به اصول اعتدال در چارچوب دین بزرگ اسلام» توصیف کرد.

ولی برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به خصوص در مصر و عربستان سعودی از مرگ او ابراز خوشحالی کرده و یوسف القرضاوی را به ایجاد نفاق بین کشورهای عربی متهم کردند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

تیراندازی در مدرسه‌ای در روسیه ۱۵ کشته بر جای گذاشت

تیراندازی در یک مدرسه در شهر ایژوسک روسیه منجر به کشته شدن ۱۵ نفر، از جمله ۱۱ کودک شد.

تیم تحقیق پیرامون این حادثه روز دوشنبه ۴ مهر ماه اعلام کرد فردی که بر لباس خود علامت صلیب شکسته نصب کرده بود، با ورود به مدرسه شماره ۸۸ شهر ایژوسک و کشتن محافظان، اقدام به تیراندازی کرده است که در نتیجه آن ۱۵ نفر کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند.

این گزارش می‌افزاید فرد یاد شده با نام آرتم کازانتسف بعد از تیراندازی، اقدام به خودکشی کرد.

کمیته تحقیقات این حادثه در ادامه می‌گوید بررسی‌ها درباره احتمال ارتباط وی با گروه‌های نئونازی ادامه دارد.

الکساندر برچالوف فرماندار منطقه اعلام کرده که نام آقای کازانتسف در مرکز درمانی «روانی‌-عصبی» ثبت شده بود.

تصاویر منتشر شده توسط کمیته تحقیقات، جسد مرد جوانی را نشان می‌دهد که با لباس سیاه دارای تصویر صلیب شکسته، روی زمین افتاده است.

طی چند سال گذشته چندین حادثه مشابه در روسیه اتفاق افتاده است که آخرین آن، شلیک نوجوان مسلح در مدرسه‌ای در شهر کازان در ماه مه پارسال بود و منجر به کشته شدن هفت کودک و دو بزرگسال شد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و تاس؛ د.خ/س.ن

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: از زمان آغاز اعتراض‌ها در ایران ۱۴ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران می‌گوید در پی اعتراض‌های گسترده در ایران پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، دست‌کم ۱۴ روزنامه‌نگار در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

این فدراسیون روز دوشنبه چهارم مهر اسامی فعالان رسانه‌ای بازداشت‌شده را به این ترتیب اعلام کرد: یلدا معیری، نیلوفر حامدی، فاطمه رجبی، الهه محمدی، مجتبی رحیمی، علیرضا خوشبخت، روح‌الله نخعی، مسعود کردپور، خسرو کردپور، مرضیه طلایی، علی خطیب‌زاده، ایمان به‌پسند، ویدا ربانی و احمدی حلبی‌ساز.

بر اساس این گزارش ۹ نفر از این روزنامه‌نگاران و عکاسان رسانه‌ای در تهران، دو نفر در بوکان، دو نفر در سقز و یک نفر در قزوین بازداشت شده‌اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در روزهای گذشته با صدور بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواسته بود تا به بازداشت این فعالان رسانه‌ای پایان دهد و امکان دسترسی آزادانه به اینترنت را برای شهروندان فراهم کند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در این رابطه گفته بود: «ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که از پوشش اعتراضات ملی به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب رسانه‌ها استفاده نکنند. هر شهروند در ایران حق دارد بداند چه خبر است».

اعتراض‌های جاری در ایران پس از جان باختن مهسا (ژینا) امینی، جوان ۲۲ ساله‌ سقزی، آغاز شد که روز ۲۲ شهریور توسط ماموران گشت ارشاد بازداشت شد و سه روز پس از آن به دلیل مرگ مغزی جان باخت. شاهدان عینی ضرب‌وجرح مهسا امینی در خودرو گشت ارشاد را علت به کما رفتن او اعلام کردند.

نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاری که اخبار مربوط به وضعیت مهسا امینی و خانواده او را از بیمارستان کسری در تهران گزارش می‌داد، ۳۱ شهریور بازداشت شد. او در آخرین تماس با خانواده خود در روز چهارم مهر گفته است: «همچنان اطلاعی از تشکیل پرونده خود ندارد و به او گفته‌اند تحقیقات درحال انجام است».

زنان کرد سوریه در اعتراض به جان‌باختن مهسا امینی موهای خود را قیچی کرده و روسری‌ها را سوزاندند

یک زن کرد سوری در اعتراض به جان باختن مهسا امینی موهای خود را قیچی می‌کند

صدها زن در مناطق کردنشین شمال سوریه روز دوشنبه چهارم مهر در اعتراض به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زنان معترض سوری در این تجمع عکس‌هایی از مهسا امینی در دست داشتند و شماری از آن‌ها نیز به نشانه اعتراض روسری‌های خود را سوزاندند و برخی نیز موهای خود را قیچی کردند.

عروه الصالح، یکی از اعضای سازمان حقوق زنان «کنگرا استار» و از بانیان تجمع اعتراضی روز دوشنبه در شهر قامشلی در شمال شرقی سوریه، ضمن اعلام حمایت از اعتراض‌های مردمی در ایران گفت: «نه به بی‌عدالتی، نه به ظلم، آری به حقوق زنان».

کشته شدن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله سقزی توسط پلیس «گشت ارشاد» به‌دلیل حجاب او، تجمع‌های اعتراضی گسترده را در ایران و خارج از کشور به‌دنبال داشته است.

در روزهای گذشته شمار زیادی از دولت‌ها، چهره‌های شناخته‌شده داخلی و جهانی، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به مرگ او واکنش نشان داده و از اعتراض‌های مردمی در ایران حمایت کرده‌اند.

پلیس بریتانیا «۱۲ نفر» را در جریان تجمع مقابل سفارت ایران در لندن بازداشت کرده است

صحنه‌ای از درگیری در مقابل سفارت ایران در لندن

پلیس بریتانیا از بازداشت ۱۲ نفر در جریان درگیری‌ها مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن خبر داد و گفت پنج مامور پلیس به‌دلیل شکستگی استخوان و دیگر صدمات در بیمارستان بستری شده‌اند.

روز یکشنبه صدها نفر در اعتراض به خشونت خونین علیه معترضان در ایران، مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن تجمع کردند و تصاویر منتشر شده حاکی است که برخی از معترضان پس از درگیری با پلیس وارد محوطه ساختمان سفارتخانه شده و در بام آن پرچم شیر و خورشید را برافراشتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس بریتانیا روز دوشنبه چهارم مهر اعلام کرد اغلب معترضان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن مسالمت‌جو بودند اما یک گروه از آن‌ها با پلیس درگیر شد.

این بیانیه می‌افزاید این گروه به سمت پلیس محافظ سفارتخانه بطری و دیگر اشیاء پرتاب کرده و به ساختمان سفارت حمله کردند، حداقل پنج پلیس به‌دلیل شکستگی استخوان و صدمات دیگر در بیمارستان بستری شدند.

وزارت خارجه ایران روز یکشنبه اعلام کرد که سفیر بریتانیا را به‌دلیل میزبانی انگلیس از شماری از رسانه‌های فارسی‌زبان در این کشور احضار کرده است.

این وزارتخانه مدعی شده که این رسانه‌ها «تحریک و دعوت به اغتشاش و گسترش آشوب‌ها در جمهوری اسلامی ایران را در صدر برنامه‌های خود قرار داده‌اند».

اشاره دولت ایران از جمله به رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی فارسی، «من و تو» و «ایران اینترنشنال» است که از دفاتر لندن برای ایران و جهان برنامه پخش می‌کنند.

دانشجویان ۱۸ دانشگاه اعلام کردند از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه مدرس در تهران- دوشنبه چهارم مهر

همزمان با انتشار فراخوان‌های مربوط به اعتصابات سراسری، دانشجویان دست‌کم ۱۸ دانشگاه اعلام کردند که از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کنند.

سازمان حقوق بشر ایران روز دوشنبه چهارم مهر در گزارشی اعلام کرد که این اعتصاب‌ها مربوط به ۱۸ دانشگاه در تهران، تبریز، گیلان، اهواز، مشهد و قزوین است و دانشجویان هر یک از دانشگاه‌ها در بیانیه‌های جداگانه‌ای از پیوستن خود به اعتراض‌های سراسری خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، شمار دانشگاه‌هایی که در حال پیوستن به این اعتصاب‌ها هستند در حال افزایش است.

در همین حال و با وجود اعلام بسیاری از دانشگاه‌ها مبنی بر برگزاری کلا‌س‌های درس به‌صورت آنلاین در هفته نخست آغاز سال تحصیلی، ویدئوهایی از تجمع اعتراضی دانشجویان در دانشگاه مدرس تهران در روز دوشنبه منتشر شده است.

در بیانیه‌های مختلفی که از سوی دانشجویان ۱۸ دانشگاه‌ کشور منتشر شده، مهم‌ترین خواسته آن‌ها آزادی فوری دانشجویان زندانی است.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ در آخرین گزارش خود در روز دوشنبه از بازداشت دست‌کم ۴۰ دانشجو از دانشگاه‌های مختلف کشور در روزهای گذشته خبر داده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG