لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۴۲

هشدار مقام روس به آمریکا؛ «آماده‌باش کامل» ارتش سوریه


تانک‌های ارتش سوریه

در حالی که دولت دونالد ترامپ وعده داده است به حمله شیمیایی در سوریه واکنشی سخت نشان دهد، دست‌کم دو مقام بلندپایه روس روز سه‌شنبه در این مورد هشدار داده و اخبار دیگر نیز حاکی از آماده‌باش ارتش سوریه است.

خبرگزاری آلمان سه‌شنبه شب گزارش داد که دولت سوریه تمام نیروهای نظامی خود را برای مدت ۷۲ ساعت به حال «آماده‌باش کامل» درآورده است.

از سوی دیگر تلویزیون خبری الجزیره به نقل از یک وب‌سایت خبری نزدیک به حکومت اسد گزارش داد که ناوگان روسیه در دریای سیاه نیز به حال آماده‌باش درآمده است.

آن طور که در این گزارش آمده است، آماده‌باش روس‌ها پس از آن رخ داد که گزارش شد دست‌کم یک ناو آمریکایی قبرس را به قصد آب‌های سوریه ترک کرده است.

مقام‌های دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که واشینگتن به ‌دنبال یک همکاری چندملیتی برای واکنش‌ نظامی به «حملات شیمیایی» اخیر در سوریه است.

نیروهای امدادی و فعالان مخالف بشار اسد در سوریه روز یک‌شنبه گذشته از یک حمله شیمیایی در یکی از مناطق تحت تصرف شورشیان در نزدیکی دمشق خبر دادند که به کشته شدن دست‌کم ۴۰ تن و مسمومیت و مجروحیت «صدها تن» انجامید.

دولت سوریه و متحد اصلی‌اش روسیه اتهام‌ها در این زمینه را رد کرده‌اند، با این حال رئیس جمهور آمریکا در همان روز ضمن انتقاد از حمایت‌های ایران و روسیه از حکومت دمشق توئیت کرد که «اسد حیوان» به خاطر این جنایت «بهای سنگینی خواهد پرداخت».

دونالد ترامپ روز دوشنبه نیز با اشاره به حمله شیمیایی اخیر در سوریه گفت حکومت بشار اسد بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد و همه اقدام‌ها از جمله اقدام نظامی در حال بررسی است و به زودی و شاید در ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده «تصمیمات مهمی» در مورد سوریه اعلام می‌شود.

در واکنشی زودهنگام به این تهدیدها، سفیر روسیه در لبنان روز سه‌شنبه در مصاحبه با تلویزیون حزب‌الله هشدار داد که «موشک‌های آمریکا اگر به سوی سوریه پرتاب شوند هدف قرار خواهند گرفت».

به گفته آلکساندر زاسیپکین، سفیر روسیه، نه تنها موشک‌های آمریکا، بلکه سکوی پرتاب این موشک‌ها نیز به دست روسیه هدف گرفته می‌شود.

آقای زاسیپکین که به گفته رویترز با تلویزیون المنار حزب‌الله در بیروت سخن می‌گفت در عین حال تاکید کرد که از هر گونه برخورد بین دو قدرت یعنی آمریکا و روسیه «باید اجتناب شود و به همین دلیل ما آماده مذاکره هستیم».

فرمانده سابق نیروی هوایی روسیه نیز روز سه‌شنبه در مجلس دومای این کشور بر همین نکته تاکید کرده و وعده داد که در صورت حمله آمریکا در سوریه، مسکو «از تمام راه‌های سیاسی و نظامی دست به مقابله به مثل بزند».

روسیه پیشتر نیز در روز دوشنبه در مورد واکنش نظامی به دولت سوریه هشدار داده و گفته بود که چنین اقدامی «پیامدهای سنگینی» خواهد داشت.

اما هشدار دو مقام روس تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که روسیه روز سه‌شنبه، ۲۱ فروردین، قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تحقیق در مورد حمله شیمیایی به شهر دوما در نزدیکی دمشق را وتو کرد.

مسکو که در کنار تهران حامی اصلی حکومت بشار اسد در سوریه است تاکنون بیش از ده بار قطعنامه‌های سازمان ملل در محکومیت بشار اسد را وتو و از اعتبار ساقط کرده است.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت و در توجیه وتو گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا می‌تواند اقدامی در راستای زمینه‌سازی برای حمله کشورهای غربی به سوریه باشد.

او تصریح کرد که ایالات متحده بار دیگر در تلاش است تا جامعه بین‌الملل را گمراه کرده و یک گام دیگر به سمت رویارویی بردارد.

بر اساس خبرگزاری‌های رویترز، آلمان، الجزیره، رادیوفردا/ ف. دو./پ.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG