لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۵۴

روسیه: بازرسان تسلیحات شیمیایی عازم دوما شدند


گروه بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نخست روز سه‌شنبه تلاش کردند که از دوما بازدید کنند اما هدف تیراندازی قرار گرفتند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که کارشناسان بین‌المللی سازمان منع تسلیحات شیمیایی در سوریه روز شنبه اول اردیبهشت عازم محلی شده‌اند که طبق گزارش‌ها روز ۱۸ فروردین صحنه حمله شیمیایی بوده است.

بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به مدت یک هفته در دمشق منتظر ماندند تا بتوانند به این شهرک که تنها چند دقیقه از پایتخت سوریه فاصله دارد، وارد شوند. این در حالی است که ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در اظهارات خود تاخیر در دسترسی بازرسان به این شهرک را «غیرقابل قبول» خوانده است.

اعضای گروه بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی که نهاد زیر مجموعه سازمان ملل است نخست روز سه‌شنبه تلاش کردند که از دوما بازدید کنند اما هدف تیراندازی قرار گرفتند که همین باعث شد برنامه آنها به تعویق بیفتد.

ایالات متحده و بریتانیا، حکومت سوریه و روسیه را متهم ساختند که با ایجاد مانع بر سر راه بازرسان سازمان ملل تلاش کرده‌اند آثار حمله شیمیایی را از بین ببرند.

واشینگتن و لندن که دمشق را به انجام حمله شیمیایی به دوما متهم می‌کنند هفته گذشته به تلافی این اقدام، همراه با فرانسه پایگاه‌های نظامی سوریه را هدف حملات هوایی قرار دادند.

طبق گزارش‌ فعالان حقوق بشر و گروه‌های امدادی، دست‌کم چهل نفر بر اثر «حمله مظنون به شیمیایی» در دوما کشته شده‌اند.

شهرک دوما تا روزهای اخیر تحت تسلط شورشیان بود و نیروهای حکومت سوریه با هجوم سنگین خود از آسمان و زمین تلاش می‌کردند تا آنجا را باز پس بگیرند. در نهایت نیز هزاران شورشی همراه با شهروندان غیرنظامی دوما را ترک کردند و با اتوبوس عازم شمال سوریه شدند.

روز شنبه تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که شورشی‌ها و خانواده‌های‌شان در حال تخلیه سه شهرک دیگر هستند که در منطقه قلمون، حومه دمشق قرار دارد.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه، چندین دستگاه اتوبوس با صدها سرنشین شهرک‌های جیرود، رحیبه و ناصریه را ترک کردند و عازم مناطق تحت کنترل اپوزیسیون در شمال سوریه شدند.

این گزارش شمار شورشیانی که سه شهرک یادشده را ترک می‌کنند حدود سه هزار و ۲۰۰ نفر برآورد کرده است و نوشته که عملیات تخلیه این شهرک‌ها سه روز به طول می‌انجامد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ س.ن/ ک.ر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG