لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۲۱

آمریکا روسیه و حکومت سوریه را به پاکسازی «آثار حمله شیمیایی» دوما متهم کرد


حضور پلیس و مردم در یکی از محل ها تخریب شده در شهر دوما.
حضور پلیس و مردم در یکی از محل ها تخریب شده در شهر دوما.

هدر نائرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۳۰ فروردین روسیه و حکومت سوریه را متهم کرده است که در حال پاکسازی «آثار حملات شیمیایی» در شهر دوما هستند و این در حالی است که به تیم بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی اجازه ورود به این منطقه را نمی دهند.

به گزارش رویترز، هدر نائرت گفته است: ما اطلاعات موثقی داریم که نشان می دهد مقام های روسی با همکاری حکومت سوریه به بازرسان اجازه دسترسی به دوما را نمی دهند و در کار آنها تاخیر ایجاد می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرده است، ما معتقدیم مقام های روسی با همکاری حکومت سوریه در حال پاکسازی محل های احتمالی حمله هستند و آثار و شواهد حمله شیمیایی را از بین می برند.

بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به سوریه سفر کرده اند تا در خصوص «حمله شیمیایی» منتسب به نیروهای دولتی سوریه به شهر دوما در هفتم آوریل تحقیق کنند. کشورهای غربی حکومت بشار اسد را عامل این حمله می دانند و می گویند دهها نفر در این حمله کشته شده اند. این در حالی حکومت سوریه این اتهام را رد می کند.

هدر نائرت با تاکید بر این که حمله شیمیایی به دوما کار حکومت سوریه بوده، گفت است: ما اطلاعات موثقی داریم که روسیه و حکومت بشار اسد افراد را تحت فشار قرار می دهند تا داستان خود در این خصوص را تغییر دهند.

روز گذشته یک تیم امنیتی سازمان ملل که برای بررسی و ارزیابی وضعیت «محل حملات شیمیایی» به شهر دوما رفته بود، هدف تیراندازی قرار گرفته است.

رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز گفته بود، به توجه به تیراندازی به نیروهای امنیتی سازمان ملل مشخص نیست که چه زمانی هیات بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی از محل های احتمالی «حمله شیمیایی» بازدید کنند.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا بامداد شنبه گذشته در واکنش به «حملات شیمیایی در دوما» به سه مرکز تحقیقاتی شیمیایی و پایگاه نظامی سوریه حمله کردند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ خ.ک
XS
SM
MD
LG