لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۱۳

توافق اجاره ۴۹ ساله بندر طرطوس سوریه به روسیه «به‌زودی امضاء می‌شود»


تصویری از سال ۲۰۱۲ هواپیمابر کوزنتسف روسیه را در طرطوس نشان می‌دهد

در حالی‌که مقام‌های ارشد دولت‌های سوریه و روسیه در دمشق دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند، رسانه‌های دولتی می‌گویند دو طرف به توافق نهایی برای اجاره اعتباری بندر طرطوس به روسیه، برای مدت ۴۹ سال، نزدیک شده‌اند.

هیئتی عالی‌رتبه از مقام‌های روسی، دربرگیرنده نماینده ویژه مسکو در امور سوریه، الکساندر لاورنتیف، معاون وزیر خارجه روسیه، سرگئی ورشینین، معاون نخست‌وزیر، یوری بوریسف و برخی مقام‌های وزارت دفاع، به دمشق سفر کرده‌اند.

در جریان سفر دو روزه این هیئت، مقام‌های روسی با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دیدار و گفت‌وگو کردند. مقام‌های روس می‌گویند دیدارها در عین حال شامل مذاکرات بر سر روند صلح و روابط تجاری نیز شده‌است.

روسیه در کنار ایران از مهم‌ترین حامیان بشار اسد در جنگ مرگبار داخلی در سوریه بودند؛ جنگی که برخی دیگر کشورهای منطقه در جریان آن از شورشیان حمایت کرده‌اند. حضور روسیه و ایران در کارزار نظامی سوریه بارها با انتقاد غرب روبه‌رو شده‌است. ایالات متحده خواستار خروج کامل نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران از سوریه شده‌است. روسیه و ایران می‌گویند به درخواست دولت مرکزی سوریه و برای «مقابله با تروریسم» وارد کارزار نظامی شده‌اند.

در پی دیدارهای ۳۰ و ۳۱ فروردین در دمشق، خبرگزاری روسی «تاس» از یوری بوریسف، معاون نخست‌وزیر، نقل کرده‌است که قرارداد بازگرداندن کنترل بندر طرطوس به روسیه، به‌زودی امضاء خواهد شد.

توافق اجاره بندر طرطوس برای مدت ۴۹ سال تنظیم شده ولی دو طرف می‌توانند ۲۵ سال دیگر به آن بیافزایند.

تاس به نقل از بوریسف گفته مسکو امیدوار است این توافق در هفته پیش‌رو امضاء شود: «ما پیشرفت‌های مهمی کرده‌ایم و امیدوارم توافق طی یک هفته آینده امضاء شود».

اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی شورای فدرال روسیه، یعنی مجلس علیای آن کشور، توافقی را بین دو کشور برای آن‌که ارتش روسیه به طرطوس دسترسی داشته باشد، تصویب کرده بود.

دسترسی به طرطوس، پایگاه‌های ترابری و پشتیبانی‌های فنی در اختیار نیروی دریایی روسیه می‌گذارد و همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد ناوگان دریایی خود را روانه آب‌های سوریه و دیگر بندرهای آن کشور بکنند.

تاسیسات فعلی روسیه در شمال بندر طرطوس قرار دارد. تا سال ۲۰۱۷ طرطوس به‌طور رسمی به‌عنوان پایگاه پشتیبانی فنی-ابزاری نیروهای روسی عمل می‌کرد و در اسناد رسمی عنوان «پایگاه» برای آن در نظر گرفته نشده بود.

بندر طرطوس در کرانه دریای مدیترانه، دومین بندر بزرگ سوریه، پس از بندر لاذقیه است.

پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه از دیگر پایگاه‌هایی‌ست که بر اساس توافق نظامی دمشق و مسکو، در اختیار نیروهای نظامی روسیه قرار دارد.

اروپای آزاد، نیویورک‌تایمز، رادیو فردا|ت

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG