لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۱

برآوردها از «پیامد منفی» تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد روسیه در سال ۲۰۱۸


روبل روسیه

رسانه‌های روسی برآوردهایی را منتشر کرده‌اند که در آن‌ها پیش‌بینی شده، اقتصاد روسیه از تحریم‌های تازه آمریکا، در سال آینده میلادی ضربه خواهد خورد.

روزنامه «کومرسانت» به نقل از پیش‌بینی ارائه‌شده از سوی موسسه مالی «بانک آو امریکا مریل لینچ» می‌گوید انتظار می‌رود روسیه در پایان سال جاری، تا یک میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری خارجی خود را از دست بدهد.

به گزارش «مسکو تایمز»، موسسه «بانک آو امریکا مریل لینچ» گفته تحریم‌های آمریکا بالقوه می‌تواند روسیه را در سال ۲۰۱۸ با پدیده «قوی سیاه»، همانند رخدادهای سال ۲۰۱۴، روبه‌رو کند.

نظریه قوی سیاه، به رخدادها و وقایع نادر و شگفت‌انگیزی گفته می‌شود که کسی انتظار وقوع آن‌ها را ندارد. در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی، ارزش روبل روسیه، تنها طی مدت ۱۰ روز، ۳۰ درصد سقوط کرد. «بانک آو امریکا مریل لینچ» زیرمجموعه‌ای از ابـَربانک چندملیتی «بانک آو امریکا» است، که خدمات بانکداری و سرمایه‌گذاری ارائه می‌کند.

هرمان گرف، مدیر اجرایی «اسبربانک» به روزنامه «فایننشال‌تایمز» گفته به عقیده او احتمال کمی وجود دارد که ایالات متحده دست به تحریم‌های شدیدی بزند و «الیگارشی» یا شرکت‌های دولتی را هدف قانونی که در تابستان گذشته تصویب شد، قرار دهد. اما آقای گرف افزوده‌است اگر چنین تحریم‌هایی تصویب شوند پیامدهای آن به‌مراتب شدیدتری از رخدادهای جنگ سرد خواهد بود.

در سال جاری، کنگره آمریکا طرحی را با هدف تشدید تحریم‌های روسیه، ایران و کره شمالی تصویب کرد و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز، در مرداد ماه آن را امضا و تبدیل به قانون کرد.

این قانون تحریم‌های جدیدی علیه شرکت‌هایی وضع می‌کند که در پروژه‌های استخراج نفت روسیه از دریا و تاسیسات خط لوله نفت و گاز این کشور نقش دارند. شرکت‌هایی که با نهادهای نظامی و امنیتی روسیه همکاری می‌کنند، نیز هدف تحریم‌هایی واقع شده‌اند.

مقام‌های مسکو به این قانون واکنش شدیدی نشان دادند و نخست‌وزیر روسیه گفته بود به‌مانند این است که علیه کشورش «جنگ تمام‌عیار تجاری» اعلام شده‌است.

به گزارش «فایننشال‌تایمز» بدترین تحریمی که بالقوه ممکن است علیه روسیه اجرا شود، جلوگیری از دسترسی بانک‌های آن کشور به سامانه بین‌المللی «سوئیفت» است.

سیستم‌ بین‌المللی ایمن «سوئیفت» برای مبادله پیام‌های مالی میان بانک‌ها به کار می‌رود.

از سال ۲۰۱۴ به این سو، و به‌دنبال رخدادهای اوکراین، الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه، و تحریم‌های غرب، هنوز تحریم‌هایی به این شدت به اجرا درنیامده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های کومرسانت، مسکو تایمز، فایننشال تایمز، رادیو اروپای آزاد و رادیو فردا؛ ت.ط.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG