لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۹

حمله «هواپیمای روسی» در حومه دمشق به کشته شدن ۳۰ غیرنظامی انجامید


تصویری آرشیوی از منطقه غوطه شرقی پس از یک حمله هوایی

گروه دیده‌بان حقوق بشر در سوریه می‌گوید، روز پنجشنبه با بمباران مناطق مسکونی در حومه شرقی شهر دمشق که در کنترل شورشیان است حداقل ۳۰ غیرنظامی کشته شدند. به گفته این نهاد، هواپیماهای مهاجم به احتمال زیاد روسی بوده‌اند.

بر اساس این گزارش که در خبرگزاری رویترز بازتاب یافته است، بر اثر اصابت حداقل ۴ بمب به دو ساختمان در شهر المسرابا واقع در غوطه شرقی حدود ۲۰ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر مجروح شده‌اند.

این گزارش اضافه می‌کند حداقل ۱۰ نفر دیگر نیز در شهرهای اطراف در پی بمباران جان خود را از دست داده‌اند. غوطه شرقی آخرین مناطق در حومه شهر دمشق است که هنوز در کنترل شورشیان قرار دارد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست و حوادث جنگ سوریه را جمع‌آوری و منتشر می‌کند اعلام کرد که این حملات هوایی توسط جنگنده‌های روسی انجام شده و ۱۱ زن و کودک در میان قربانیان این حملات هستند.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی روسیه در ماه‌های اخیر حملات خود به ناحیه تحت محاصره غوطه شرقی را تشدید کرده‌است. ساکنان منطقه و نهادهای امداد می‌گویند حکومت سوریه آگاهانه از سیاست محاصره اقتصادی منطقه به عنوان یک ابزار جنگی استفاده می‌کند ولی دولت سوریه این اتهام را تکذیب کرده است.

دولت روسیه نیز ادعاهای اپوزیسیون سوری و گروه‌های مدافع حقوق بشر مبنی بر حمله به مناطق غیرنظامی را رد می‌کند. نیروهای مخالف حکومت سوریه می‌گویند از زمان دخالت نظامی روسیه که تعادل قوا در جنگ داخلی را به نفع نیروهای دولتی تغییر داده‌است هزاران غیرنظامی بر اثر حملات هوایی روسیه کشته شده‌اند.
اما مسکو ادعا می‌کند که هواپیماهای آن کشور فقط به مواضع گروه‌های اسلام‌گرای تندرو حمله می‌کنند.

تصاویر ویدئویی که روز پنجشنبه فعالان محلی در غوطه شرقی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که نیروهای امداد زنان و کودکان را از زیرآوار بیرون می‌کشند. صحت این تصاویر را نمی‌توان بطور مستقل تأیید کرد.

جنگنده‌ها به حرستا واقع در حاشیه غربی منطقه نیز حمله کردند. شورشیان هفته گذشته یک پایگاه نظامی نیروهای دولتی را در این نقطه تصرف کردند که به گفته ساکنان، نقطه اصلی شلیک توپ و خمپاره به نقاط مختلف غوطه شرقی بود. حمله شورشیان تا حدی حلقه محاصره این منطقه را شکسته است.

سازمان ملل متحد می‌گوید حدود ۴۰۰ هزار غیرنظامی تحت محاصره در این منطقه با یک «فاجعه تمام عیار» روبرو هستند چون حکومت مانع ارسال کمک‌ها می‌شود و به صدها نفر از مردم که به درمان و معالجه فوری نیاز دارند اجازه خروج از این منطقه داده نمی‌شود.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی روسیه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران از ماه گذشته عملیات تهاجم جدیدی را در ناحیه ادلب واقع در شمال غربی کشور آغاز کرده‌اند. ادلب ناحیه پرجمعیتی است که حدود ۲ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند.

کارکنان امداد در این منطقه می‌گویند از زمان تشدید حملات به ادلب تعداد تلفات غیرنظامی به شدت افزایش یافته و طی بیست روز گذشته حداقل ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

روز چهارشنبه یک زایشگاه در شهر معره النعمان هدف حملات هوایی قرار گرفت و بر اثر آن ۵ نفر کشته شدند. به گفته جامعه پزشکی سوری‌های آمریکایی که این زایشگاه را اداره می‌کند هر روز حدود ۳۰ نوزاد در آن متولد می‌شوند. این مرکز پزشکی طی ۴ روز سه بار مورد حمله قرار گرفته و حمله آخر فعالیت آن را بطور موقت متوقف ساخت.

ارتش سوریه در ناحیه ادلب و ناحیه همجوار آن حما پیشروی‌هایی کرده و مجموعه‌ای از روستاهای منطقه را از گروه‌های شورشی وابسته به تحریر الشام که ائتلافی از گروه‌های جهادی است بازپس گرفته‌است. در این نبردها ارتش آزاد سوریه نیز شرکت داشته‌است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ا.ع/ش.ر
XS
SM
MD
LG