لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۳۰

رسانه‌های آمریکا: نخستین بازداشت مربوط به تحقیقات روسیه به‌زودی انجام می‌شود


رابرت مولر، رئیس پیشین اف‌بی‌آی و «مستشار ویژه‌» تحقیقات در مورد اتهام‌های دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا
رابرت مولر، رئیس پیشین اف‌بی‌آی و «مستشار ویژه‌» تحقیقات در مورد اتهام‌های دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

رسانه‌های ایالات متحده گزارش داده‌اند که نخستین بازداشت در جریان تحقیقات مربوط به اتهام دخالت‌های روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، احتمالا طی یک روز آینده انجام می‌گیرد.

پرونده تحقیقات در این رابطه در اختیار رابرت مولر، رئیس پیشین اف‌بی‌آی و «مستشار ویژه‌ای» است که از طرف وزارت دادگستری ایالات متحده، در ۲۷ اردیبهشت ماه، انتخاب شد.

دو روز پیش از گزارش‌های هفتم آبان ماه، خبرگزاری رویترز و شماری دیگر از رسانه‌ها گفته بوند هیئت منصفه‌ای که برای بررسی دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سال گذشته تشکیل شده، اتهاماتی را علیه یک نفر در این پرونده مطرح کرده‌است.

هویت فردی که اتهام‌ها علیه او مطرح شده مشخص نیست.

بنا بر عمده گزارش‌های منتشرشده -به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده- هیئت منصفه فدرال، کیفرخواست مربوط را تائید و یک قاضی فدرال نیز آن را ابلاغ کرده‌است.

اکنون رسانه‌های آمریکایی این احتمال را مطرح کرده‌اند که کیفرخواست احتمالا در روز ۳۰ اکتبر (به‌وقت آمریکا) علنی خواهد شد.

رابرت مولر طی ماه‌های گذشته و پس از آن‌که مستشار ویژه پرونده انتخابات شد، مشغول تحقیقات در مورد اتهام‌هایی بوده که به مسکو در مورد دخالت در انتخابات آمریکا با هدف تاثیرگذاری بر نتیجه آن، زده شده‌است.

مقام‌های ارشد روسیه، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری آن کشور، اتهام‌ دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده‌اند.

آقای مولر در عین حال به انجام تحقیقاتی در مورد اتهام‌های مربوط به «جلوگیری از اجرای عدالت» مشغول است.

مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا، ۱۶ دی‌ماه، در کمیته نیروهای مسلح سنا اعلام کردند روسیه «بی‌تردید» در انتخابا آمریکا دخالت کرده و «حملات سایبری» آن کشور، «تهدیدی بزرگ» برای ایالات متحده است. دولت آمریکا در مهر ماه، رسما دولت روسیه را متهم کرده بود که در راستای تاثیر گذاشتن بر نتیجه انتخابات، به سایت‌های نهادها و گروه‌های سیاسی حمله سایبری کرده است.

کاخ سفید هنوز واکنشی به گزارش‌های اخیرا منتشرشده در رسانه‌ها نشان نداده‌است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هرگونه ارتباط یا همکاری با روسیه را رد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG