لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۱

آلودگی نفتی کشتی غرق‌شده ایرانی احتمالاً به سواحل ژاپن رسیده است


جزایر اوکیناوا در جنوب ژاپن در خطر آلودگی نفت سانچی قرار دارند

روز جمعه، ۱۳ بهمن، خبر رسید توده انبوهی از نفت که گفته می‌شود احتمال زیاد است نفتکش غرق شده ایرانی سانچی نشت کرده هم‌اینک به سواحل جنوبی ژاپن رسیده‌است.

یک مقام گارد ساحلی ژاپن در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز خبر داد که این توده بزرگ نفتی در حال حاضر به جزیره آمامی-اوشیما رسیده‌است. این جزیره بخشی از یک رشته جزایر معروف به اوکیناوا است که به خاطر آب‌های پاک و سواحل دست نخورده خود معروف‌اند.

به گفته وی، مقامات هم‌اکنون در حال بررسی هستند که آیا این آلودگی نفتی مربوط به نفتکش سانچی است یا نه.

نفتکشی سانچی که ثبت‌شده در پاناما و تحت مدیریت ایران بود حدود سه هفته پیش غرق شد اما از آن زمان نگرانی‌ها نسبت به آسیب‌های به این حادثه به محیط زیست همچنان ادامه دارد.

کشتی نفتکش سانچی که حامل نفت و میعانات گازی به مقصد کره جنوبی بود، روز ۱۶ دی با کشتی باری کریستال برخورد کرد و در دریای شرق چین غرق شد.

همه ۳۲ خدمه سانچی شامل ۳۰ ایرانی و دو تبعه بنگلادش در این حادثه کشته شدند. تنها جسد سه نفر از خدمه این کشتی پیدا شده‌است.

نفت‌کش سانچی گنجایشی حدود ۸۵ تُن داشت و بقایای آن در عمق ۱۱۵ متری قرار دارد. چین یک ربات زیردریایی برای بررسی وضعیت به زیر آب فرستاده‌است.

پس از این سانحه بیش از ۷۰ شناور در منطقه‌ای به وسعت ۳۳۰ کیلومتر مربع مشغول پاکسازی دریا از لکه‌های نفتی شدند.

مقام گارد ساحلی ژاپن که نام او ذکر نشده روز جمعه به رویترز گفت که دفتر نخست‌وزیری ژاپن ناچار شده‌است یگان ویژه‌ای را برای هماهنگی جهت مقابله با این آلودگی در سواحل خود تشکیل دهد.

برای تعیین کامل این که آیا این توده نفتی از سانچی منشأ می‌گیرد مسئولان قصد دارند نمونه‌های برداشت‌شده از این توده را با نمونه‌های نفت نشتی از کشتی سانچی مقایسه کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG