لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۰

عربستان در اعتراض به اظهارات وزیر خارجه آلمان سفیر خود را فراخواند


اظهارات زیگمار گابریل پس از دیدار با همتای لبنانی‌اش اعتراض عربستان سعودی را در پی داشته است.

پس از آنکه زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان اظهار کرد که سعد حریری خلاف میل خود در ریاض نگه داشته شده، عربستان سعودی اعلام کرد که سفیر خود در برلین را در اعتراض به این سخنان فراخوانده است.

وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه ۲۵ آبان‌ماه، در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای لبنانی‌اش، جبران باسیل، ضمن هشدار نسبت به تشدید تنش در خاورمیانه گفته بود که «آلمان قاطعانه در کنار لبنان ایستاده است».

زیگمار گابریل همچنین اضافه کرده بود که «ایجاد یک منطقه ناآرام دیگر، آخرین چیزی است که مردم خاورمیانه در حال حاضر به آن نیاز دارند».

آقای گابریل همچنین این گونه ابراز نظر کرده بود که سعد حریری برخلاف میل خود در عربستان است و اجازه خروج ندارد.

این سخنان پیش از هر چیز با واکنش سعد حریری روبه‌رو شد و او در توئیتر خود نوشت: این که گفته شده بود برخلاف میلم در عربستان نگهداشته شده‌ام و اجازه خروج ندارم، دروغی بیش نیست. در راه فرودگاه هستم، آقای زیگمار گابریل.

اما بر اساس گزارش رویترز وزارت خارجه عربستان روز شنبه اعلام کرد که در واکنش به آنچه که سخنان «بی‌اساس» زیگمار گابریل خوانده شده، یادداشتی اعتراضی به سفیر آلمان در ریاض تسلیم خواهد کرد، و سفیر خود را نیز برای مشورت به ریاض خوانده است.

در این زمینه خبرگزاری دولتی عربستان، به نقل از بیانیه وزارت خارجه این کشور، چنین اظهاراتی را «مایه تعجب و نارضایتی پادشاهی عربستان سعودی» خوانده و آن را «بیهوده و مبتنی بر اطلاعات اشتباه» توصیف کرده است.

وزارت خارجه عربستان سعودی همچنین تأکید کرده که سخنان وزیر خارجه آلمان «به ایجاد ثبات در منطقه کمکی نمی‌کند».

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، دو هفته قبل و در جریان سفر به عربستان سعودی از سمت خود استعفا کرد و همزمان حزب‌الله لبنان، گروه متحد و مورد حمایت ایران، را متهم به ایجاد هرج‌و‌مرج در منطقه کرد.

کناره‌گیری ناگهانی آقای حریری و ادامه اقامتش در عربستان به نگرانی‌هایی درباره ثبات لبنان دامن زد، و در این مورد رئیس‌جمهور لبنان اعلام کرد که استعفای او را تا زمان بازگشت به لبنان نخواهد پذیرفت.

آقای حریری روز شنبه پس از ترک عربستان به فرانسه سفر کرده است و گزارش‌های حاکی از تصمیم او به بازگشت به لبنان در چهارشنبه این هفته، همزمان با روز استقلال این کشور است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG