لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۶

اعتراض عربستان به گزارش سازمان ملل دربارهٔ کشتن کودکان یمنی


کودکان یمنی در نبردهای این کشور هدف قرار گرفته‌اند

عربستان سعودی به گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر متهم کردن ائتلاف مبارزه با شورشیان یمنی به رهبری ریاض به کشتن و زخمی‌کردن کودکان یمنی اعتراض کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه (۱۴ مهر) نوشت که این اعتراض از سوی عبدالله معلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل متحد به قرار گرفتن این کشور در فهرست سیاه مطرح شده‌است.

سازمان ملل متحد، گروه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را که با شورشیان یمنی مقابله می‌کند، به کشتن و زخمی‌کردن ۷۰۰ کودک در سال ۲۰۱۶ متهم کرده‌است.

این در حالی است که عبدالله معلمی، این گزارش را حاوی اطلاعات «غیردقیق و گمراه‌کننده» معرفی کرده‌است.

وی با این حال در یک نشست خبری، آسیب‌دیدن حتی یک نفر را هم «زیاد» توصیف کرده و افزود که ائتلاف تلاش می‌کند شمار آسیب‌دیدگان به کمترین حد ممکن کاهش یابد.

سفیر عربستان در سازمان ملل اضافه کرد که ائتلاف حامی دولت یمن، بر اساس «قوانین بین‌الملل» عمل می‌کند و تلاش آنها بر حفظ جان همه «کودکان و غیرنظامیان» است.

عربستان سعودی، ماه گذشته یگانی به نام «یگان کودکان» تشکیل داد که به گفته معلمی، با هدف اطمینان از «حفاظت» از کودکان در همه عملیات و برنامه‌های ائتلاف علیه شورشیان راه‌اندازی شده‌است.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رفت که سازمان ملل متحد چنین گزارشی را علیه عربستان منتشر کند، چرا که سال گذشته نیز بان گی‌مون، دبیرکل پیشین سازمان ملل، عربستان را به همین دلیل در فهرست سیاه قرار داده بود. وی اما پس از آن، نام عربستان را از این فهرست بیرون آورد.

اما آنتونیو گوترش، دبیرکل جدید سازمان ملل، فهرست سیاه را تغییر داده و روز پنج‌شنبه گزارش سالانه خود دربارهٔ کشورهای نقض‌کننده حقوق بشر را که نام عربستان نیز در آن قرار داشت، به شورای امنیت تحویل داد.

یمن که در جنوب شبه‌جزیره عربستان قرار دارد، از سپتامبر ۲۰۱۴ و به‌دنبال حمله شورشیان حوثی به صنعا و سرنگونی دولت عبدربه منصور هادی در شرایط جنگ داخلی به سر می‌برد.

از ماه مارس ۲۰۱۵ نیز ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت منصور با حوثی‌ها وارد جنگ شده‌است.

از آن زمان تاکنون، شیعیان حوثی که از حمایت ایران برخوردارند، بخش‌های جنوبی را از دست داده‌اند، اما کماکان کنترل صنعا و بخش‌هایی از شمال یمن را در دست دارند.

بر اثر جنگ داخلی در یمن، تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن کشته و بیش از سه میلیون نفر آواره شده‌اند.

شیوع ویروس وبا در این کشور نیز تاکنون موجب مرگ دست‌کم دو هزار نفر تنها در سال جاری شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG