لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۵

سنای آمریکا قطعنامه پایان حمایت نظامی از ائتلاف عربستان در یمن را تصویب کرد


میچ مک کانل، رهبر اکثر جمهوریخواه در سنای آمریکا

سنای آمریکا روز پنجشنبه ۲۲ آذرماه دو قطعنامه‌ به تصویب رساند که در یکی از آنها محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، «مسئول» قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، معرفی شده است و در قطعنامه دیگر خواستار پایان دادن به حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در حالی این قطعنامه‌ها دو ماه پس از قتل جمال خاشقجی تصویب شدند که در این مدت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بر نامشخص بودن مسئول مرگ خاشقجی تاکید داشته و از پادشاهی عربستان به عنوان متحد ایالات متحده تمجید کرده است.

این در حالی است که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده به این نتیجه رسیدند که محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان باید حداقل از طرح قتل اطلاع داشته باشد، اما به رغم این دونالد ترامپ بارها بر اهمیت روابط واشینگتن و ریاض تاکید کرده است.

در یکی از این قطعنامه‌ها که با اتفاق آرا تصویب شد آمده است، سنای آمریکا باور دارد که ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی است و حکومت عربستان می بایست تضمین دهد که درباره این حادثه اقدام مناسبی صورت خواهد گرفت.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنابه همراه میچ مک کانل، رهبر اکثر جمهوریخواه در سنای آمریکا قطعنامه محکومیت عربستان در ارتباط با قتل جمال خاشقچی را تهیه کرده بودند.

میچ مکانل در این زمینه گفت: اعضای سنا در خصوص قتل جمال خاشقجی نگرانی‌های شدیدی دارند ولی در عین حال ما خواهان حفظ همکاری هفتاد ساله بین ایالات متحده و عربستان هستیم . همچنین و خواهان تضمین تداوم این روابط هستیم به نحوی که منافع آمریکا تامین شده و اوضاع در این منطقه بحران زده و خطرناک تثبیت شود.

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا خواستار رای مثبت سناتور به این قطعنامه شد چرا که به نظر وی چنین قطعنامه از حمایت هردو حزب دموکرات و جمهوریخواه برخوردار است و نگرانی در خصوص یمن را نیز مطرح می‌کند.

با این حال باب کورکر و میچ مک کانل به قطعنامه جنگ یمن رای منفی دادند و از دیگر سناتورها خواستند به این قطعنامه رای مثبت ندهند.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه توسط ۱۵ مامور سعودی به قتل رسید و بر اساس گزارش رسانه‌ها، جسدش قطعه‌قطعه شد.

ریاض که در ابتدا منکر این قتل بود بعدا روایت‌های مختلفی از این حادثه بیان کرد و در نهایت مرگ خاشقجی را به «عوامل خودسر» نسبت داد و گفت که ولیعهد عربستان در این قضیه دخالتی نداشته است.

این در حالی است که منابع اطلاعاتی و امنیتی، برخی از سناتورها و رسانه‌های آمریکایی انگشت اتهام را به سوی محمد بن سلمان نشانه رفته و گفته‌اند که وی «آمر» این قتل است.

پایان حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان

در قطعنامه دیگر که با ۵۶ رای موافق در مقابل ۴۱ رای مخالف در سنای آمریکا به تصویب رسید به دولت ایالت متحده توصیه کرده که حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان درجنگ یمن را متوقف کند.

این قطعنامه غیر الزام آور است.

آسوشیتدپرس می‌گوید،نارضایتی از محمد بن سلمان و از اقدامات کاخ سفید در این زمینه باعث شد تا تعدادی از جمهوریخواهان متحد دونالد ترامپ در سنای آمریکا از قطعنامه درباره جنگ یمن حمایت کنند.

برنی سندرز، سناتور مستقل از ایالت ورمونت، که به همراه سناتور مایک لی، از ایالت یوتا، قطعنامه پایان حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن را مطرح کرده به خبرنگاران گفت: رای سنا به این قطعنامه لحظه‌ای تاریخی بود.

آسوشیتدپرس می گوید، بعید است که مجلس نمایندگان قطعنامه درباره جنگ یمن را تصویب کند. چرا که روز گذشته با تصویب متممی طرح چنین قطعنامه را سخت تر کرد.

دونالد ترامپ پیشتر هشدار داده بود که چنین قطعنامه‌ای را وتو خواهد کرد.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG