لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۱۵

ابراز تردید مقام‌های سئول در مورد گزارش‌های مربوط به سلامت رهبر کره شمالی


کیم جونگ‌اون در این تصویر از سال ۲۰۱۵ در کنار خواهرش کیم یاجانگ در بازدید از شرکتی در کنگ‌وان دیده می‌شود

طی ساعت‌های گذشته مقام‌های ارشد کره جنوبی اظهاراتی را مطرح کرده‌اند که حاکی‌ست سئول همچنان به درستی گزارش‌های مربوط به وضعیت وخیم تندرستی رهبر کره شمالی تردید دارد.

همزمان با این‌ها، خبرگزاری کره شمالی که البته دو هفته است تصویری از رهبر آن کشور را منتشر نکرده می‌گوید کیم پیام تازه‌ای صادر کرده است.

گزارش‌های مربوط به کیم با گمانه‌زنی‌ها و احتمالات در مورد رهبر آینده آن کشور همراه شده‌است.

طی روزهای گذشته گزارش‌های منتشرشده در برخی گروه‌ها و وب‌سایت‌های ناظر بر کره شمالی، از جمله در کره جنوبی و آمریکا، و نیز بازتاب آن‌ها در خبرگزاری‌های مختلف، به گمانه‌زنی‌ها در مورد وضعیت کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی افزوده است.

یکی از تازه‌ترین گزارش‌ها مربوط می‌شود به گروه ناظر «۳۸ شمال» متعلق به اندیشکده آمریکایی استیمسون، که از رویت قطار -احتمالا متعلق به- کیم جونگ‌اون در مجتمع «وان‌سَـن»، مجتمع ویژه دستگاه رهبری، خبر داده است.

حضور این قطار در منطقه تصویر خاصی از وضعیت سلامت رهبر کره شمالی ارائه نمی‌کند. اما ممکن است این احتمال را افزایش دهد که او در ساحل شرقی کشور است.

گمانه‌زنی‌ها در مورد وضعیت سلامت رهبر کره شمالی به‌ویژه به این خاطر افزایش یافته که طی دو هفته اخیر تصویری از او از سوی رسانه‌های رسمی حکومتش منتشر نشده است. او در مراسم تولد پدربزرگش هم شرکت نکرده بود.

اما خبرگزاری‌های رسمی کره شمالی در این مدت دست‌کم دو بار پیام‌هایی از او منتشر کرده‌اند؛ چهارم اردیبهشت خطاب به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، و هفتم اردیبهشت خطاب به کارگران مشغول به کار در منطقه ویژه گردشگری «وان‌سن».

در همین بازه زمانی مقام‌های کره جنوبی، چند بار و به شکل مجزا، تردیدهایی را در مورد درستی گزارش‌های مربوط به وضعیت سلامت یا حتی مرگ یا «زندگی نباتی» کیم مطرح کرده‌اند.

مون چانگ‌این، مشاور ویژه امور امنیتی رئیس‌جمهوری کره جنوبی، به شبکه خبری فاکس گفته «او زنده و سالم است».

وزارت اتحاد کره، نهاد ناظر بر کره شمالی در سئول، نیز بار دیگر تاکید کرد آن‌ها هیچ نشانه غیرمعمولی را ندیده‌اند.

سخنگوی این وزارت‌خانه در کنفرانس خبری روز دوشنبه هشتم اردیبهشت ما گفته «ما چیزی را در مورد گمانه‌زنی‌های مربوط به سلامت رهبر کره شمالی تائید نمی‌کنیم. با این وجود موضع ما همان است که بود، همانی که شورای امنیت ملی [کره جنوبی] اعلام کرده است: تحولات غیرمعمولی رویت نکرده‌ایم».

کیم بیانگ‌کی، از اعضای پارلمان کره جنوبی از حزب حاکم، در حساب کاربری‌اش در فیس‌بوک گفته منابع مختلف به این داوری رسیده‌اند که کیم مشکل خاصی ندارد و به‌زودی پیدایش می‌شود.

با همه این‌ها مشخص نیست چرا رسانه‌های رسمی کره شمالی به جز انتشار پیامی از رهبر آن کشور، هنوز واکنش معنی‌داری در واکنش به گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌ها نشان نداد‌ه‌اند.

البته کیم از نظر تندرستی و وضعیت عمومی هم احتمالا در شرایط ایده‌آلی نیست. پوشیده نیست که او چاق (در مواردی بسیار چاق) است و گفته می‌شود که سیگار زیاد می‌کشد و عارضه‌هایی دارد.

در پاییز سال ۱۳۹۳ کیم بیش از یک ماه ناپدید شد و بعد دوباره بازگشت، در حالی‌که سازمان اطلاعاتی کره جنوبی علت ناپدید شدن او را به خارج کردن توده‌ای در مچ پایش ارتباط داده بود.

اما گزارش‌ها در مورد وضعیت سلامت و تندرستی کیم جونگ‌اون همراه شده است با گمانه‌زنی‌ها و پیش‌بینی‌ها از رهبر آینده آن کشور. برخی از این گمانه‌زنی‌ها رهبر احتمالی بعدی در شمال را کیم یاجانگ، معرفی کرده‌اند. کیم یاجانگ جوان‌ترین دختر کیم جونگ‌ایل، رهبر پیشین کره شمالی، و خواهر رهبر فعلی‌ست.

او در بازه‌ای از زمان به‌کرات در کنار برادرش دیده شد. چندی پیش شایع شده بود که از دفتر سیاسی حزب حاکم کنار گذاشته شده است، اما همین ماه اعلام شد پست خود را حفظ کرده‌است.

اما شماری از ناظران در کره جنوبی بسیار محتاطانه در این مورد ابراز نظر می‌کنند. به‌ویژه که او یک زن جوان در یک سیستم عمیقا سنتی‌ست است و به گفته روزنامه چوسان‌ایلبو پذیرفتن او در مقام رهبری برای هیئت حاکم کار آسانی نخواهد بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG