لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۶

«جنگنده های سوریه و روسیه» مناطق مسکونی در غوطه شرقی را بمباران کردند


نیروهای امدادی در حال خاموش کردن اتش پس از یک بمباران در سوریه (عکس از آرشیو)

شاهدان عینی، امدادگران و دیده بان حقوق بشر سوریه می گویند بر اثر حملات هواپیماهایی که به نظر می رسد جنگنده های سوریه و روسیه بوده اند به مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق دمشق حداقل ۲۷ نفر کشته و دهها نفر زخمی شده اند. حدود سه هفته از آغاز حملات سنگین نیروهای دولتی سوریه به غوطه شرقی می گذرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز امدادگران دفاع غیرنظامی می گویند در جریان حملات هوایی به یک بازار و مناطق مسکونی اطراف آن در شهر حموریه حداقل ۱۷ نفر کشته شده اند. طی ۲۴ ساعت گذشته چندین شهر در مناطق پرجمعیت شرق دمشق موسوم به غوطه شرقی هدف ۳۰ حمله هوایی قرار گرفته اند.

به گفته امدادگران دفاع غیرنظامی چهار نفر دیگر در شهر عربین کشته شده و بقیه تلفات غیرنظامی مربوط به حملات هوایی به شهرهای مسرابا و حرستا است.

دیده بان حقوق بشر سوریه که اخبار جنگ در این کشور را جمع آوری و منتشر می کند گفت تلفات غیرنظامی روز یکشنبه از زمان شروع حملات حدود ۲۰ روز پیش بالاترین تعداد تلفات در منطقه غوطه شرقی است. به گفته این نهاد بر اثر حملات هوایی و توپ باران سه هفته اخیر در این مناطق حدود ۲۰۰ غیرنظامی از جمله تعداد زیادی از زنان و کودکان کشته شده اند.

غوطه شرقی از سال ۲۰۱۳ در محاصره نیروهای دولتی سوریه بوده و هدف حملات آنها مجبور کردن شورشیان به تسلیم و یا خروج از این منطقه است.

سوریه در ماههای اخیر حلقه محاصره این مناطق را تنگ تر کرده است. غیرنظامیان و امدادگران می گویند رژیم سوریه آگاهانه از محاصره اقتصادی منطقه به عنوان یک ابزار جنگی استفاده می کند. ولی حکومت سوریه این اتهام را رد کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید حدود ۴۰۰ هزار غیرنظامی که در این منطقه محاصره شده زندگی می کنند با یک «فاجعه تمام عیار» روبرو هستند. حکومت سوریه از انتقال کمک های بشردوستانه جلوگیری کرده و بسیاری از مردم که به درمان عاجل نیاز دارند نمی توانند از این منطقه خارج شوند.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که غوطه شرقی بزرگترین منطقه تحت کنترل شورشیان در اطراف دمشق است که تاکنون در مورد تحویل سلاحها و انتقال آنها به مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه با حکومت به توافق نرسیده است.

صادق ابراهیم یکی از ساکنان حموریه در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت:«آنها مناطق غیرنظامی را هدف می گیرند. یک جنگنده منطقه ای را بمباران کرد که در آن نه نیروی شورشی مستقر است و نه پست بازرسی وجود دارد.»

عبدالله خلیل یکی دیگر از ساکنان این مناطق که می گوید در جریان حملات هوایی به عربین اعضای خانواده او کشته شده اند گفت:«امیدوارم خداوند از رژیم و روسیه انتقام بگیرد.»

بمباران غوطه شرقی پس از آن تشدید شد که نیروهای شورشی ماه گذشته به یک مرکز نظامی نیروهای دولتی سوریه که از آن برای توپ باران مناطق شورشیان استفاده می شد حمله کردند.

ساکنان منطقه می گویند چون نیروهای دولتی نتوانسته اند این مرکز نظامی را از شورشیان بازپس بگیرند در هفته های اخیر حملات تلافی جویانه به مناطق غیرنظامی در غوطه شرقی را تشدید کرده اند.

در نتیجه پیشروی نیروهای دولتی سوریه طی یکسال اخیر جمعیت بیشتری از مناطق جنگی دیگر به شهرهای شلوغ غوطه شرقی آمده اند. همزمان از بین رفتن زمین های کشاورزی باعث شده که مواد غذایی در منطقه به شدت کاهش یابد.

غوطه شرقی یکی از مناطق «عاری از درگیری» است که ماه ها پیش دولت روسیه و شورشیان در مورد آن به توافق رسیدند. هدف از این طرح آزاد کردن واحدهای ارتش سوریه برای اعزام آنها به مناطق جنگی دیگر بود.

شورشیان ارتش سوریه و دولت روسیه را به زیرپا گذاشتن این توافق متهم کرده و می گویند هدف آنها منحرف کردن توجه افکار عمومی به حملات روزانه و سنگین به مناطق غیرنظامی بوده است. دولت سوریه و روسیه بمباران هوایی مناطق غیرنظامی را تکذیب کرده و مدعی اند که هواپیماهای آنها فقط پناهگاه های گروههای تندرو را هدف می گیرند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG