لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۶

خبرخوان

لکه نفتی نشت‌یافته در آب‌های مدیترانه با تغییر شرایط جوی به ساحل قبرس نرسید

سواحل قبرس

جمهوری خودخوانده قبرس شمالی که تنها از سوی ترکیه به رسمیت شناخته‌شده است، از روزها قبل پیش‌بینی کرده بود بیست هزار تُن نفت کوره در حال حرکت به سمت دماغه‌ای در شمال شرقی این جزیره است و تا روز چهارشنبه به این ناحیه خواهد رسید.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد وسعت این لکه نفتی حدود ۸۰۰ کیلومتر مربع – مساحتی تقریبا به اندازه شهر نیویورک – است و بسیار بزرگ‌تر از آن است که در ابتدا تصور می‌شد.

گزارش‌ها تا شامگاه سه‌شنبه حاکی از آن بود که لکه نفتی به حدود هفت کیلومتری ساحل قبرس رسیده است. اما تغییر جهت وزش بادها و شرایط جوی منطقه این لکه نفتی عظیم را از ساحل قبرس دور کرد.

ترکیه، در حال حاضر، دو کشتی برای کمک به مهار و جمع‌آوری نفت نشت‌یافته از پالایشگاه بانیاس سوریه اعزام کرده است. پالایشگاه بانیاس منبع اصلی فرآورده‌های سوختی سوریه است.

مقامات سوریه تاکنون جزئیات کمی در مورد عامل نشت سوخت از ایستگاه حرارتی بانیاس در هفته گذشته ارائه کرده‌اند. وزیر برق سوریه روز دوشنبه در مصاحبه با یک روزنامه حامی دولت، حجم سوخت نشت‌یافته را بین دو تا چهار تُن اعلام کرده بود.

این دومین نشت مقادیر عظیم نفت در شرق مدیترانه در سال جاری میلادی است. در ماه فوریه، نشت نفت در آب‌های اسرائیل، سواحل این کشور را تخریب کرد و سراسر سواحل لبنان را در قیر غلیظ فرو بُرد.

با استفاده از گزارش سی‌ان‌ان و خبرگزاری فرانسه/ آ.ت/ ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

عمران خان: درگیری ایران و عربستان برای پاکستان فاجعه خواهد بود

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان

عمران خان، نخست‌ وزیر پاکستان، با ابراز نگرانی از تبعات درگیری ایران و عربستان گفت که پاکستان «صادقانه» به دنبال تفاهم بین این دو کشور است.

او که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، سفر کرده است، در گفت‌وگو با شبکه عرب‌زبان «روسیا الیوم»، از افزایش شدید قیمت نفت به عنوان یک پیامد درگیری احتمالی ایران و عربستان نام برده و گفته درگیری بین این دو کشور برای پاکستان و کشورهای در حال توسعه «فاجعه» خواهد بود.

در طول سال‌های گذشته بارها از نقش پاکستان برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان صحبت شده است. از جمله تابستان ۹۸ عمران خان برای کاهش تنش بین دو کشور به تهران و ریاض سفر کرد. با این حال مرداد سال ۹۹ او گفت میانجی‌گری به کندی پیش می‌رود و پس از آن گزارش‌هایی درباره میانجی‌گری عراق بین ایران و عربستان منتشر شد.

ایران و برخی کشورهای عربی که عربستان در کانون آنها قرار دارد، درباره برخی مسائل مهم منطقه‌ای از جمله جنگ داخلی یمن، پرونده هسته‌ای و موشکی ایران و نقش ایران در کشورهایی چون لبنان، سوریه، عراق و بحرین، دچار تنش‌های طولانی و فزاینده هستند و در ماه‌های گذشته سه دور مذاکره بین ایران و عربستان به میزبانی عراق برای حل این مشکلات برگزار شده است.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای، با ابراهیم رئيسی، رئيس جمهور ایران نیز دیدار کرد که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، محور این دیدار مسائل افغانستان بوده است.

سازمان بهزیستی: ۵۱ هزار کودک در ایران بر اثر کرونا پدر یا مادر خود را از دست دادند

به گفته معاون سازمان بهزیستی ایران، از آغاز همه‌گیری کرونا در کشور، ۵۱ هزار کودک پدر یا مادر خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند.

حبیب‌الله مسعودی فرید در مصاحبه‌ای که روزنامه جام جم روز شنبه، ۲۷ شهریور، منتشر کرد درباره سایر پیامدهای اجتماعی همه‌گیری کرونا در کشور نیز گفته است که بر اساس «تماس‌ خانواده‌ها با اورژانس اجتماعی، آمار اختلافات حاد خانوادگی ۲۵ درصد افزایش یافته، ولی منجر به خشونت خانگی فیزیکی (زد و خورد) نشده‌ است».

آقای مسعودی فرید همچنین با اشاره به این که در آمار همسرآزاری‌ و کودک‌آزاری در سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ تفاوت معناداری دیده نمی‌شود و پزشکی قانونی افزایش آمار خودکشی را در دوره کرونا تایید نمی‌کند، گفت که «به نظر می‌رسد این اطلاعات دقیق نیست».

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به وجود سه میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار زن‌سرپرست که حدود یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آنها تحت پوشش بهزیستی و کمیته‌ امداد قرار دارند، گفت که دو میلیونی هم که تحت پوشش نیستند «لزوما نیازمند نبوده و شاید نیازمند هستند ولی مراجعه نکرده‌اند».

به گفته آقای مسعودی فرید، هم‌اکنون ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار پشت نوبت دریافت مستمری هستند، ولی درباره این که این آمار در دوره کرونا بیشتر شده یا خیر، «آمار دقیقی وجود ندارد».

آمارهای مربوط به پیامدهای اجتماعی کرونا در ایران در حالی از سوی این مقام سازمان بهزیستی اعلام می‌شود که درباره تبعات اقتصادی این همه‌گیری، گزارش‌های رسمی بیشتری وجود دارد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، ۱۰ شهریور اعلام کرده بود که ۶۱۲ هزار نفر از مردم در یک سال اخیر به زیر خط فقر ناشی از پرداخت هزینه‌های درمانی رسیده‌اند.

آقای حریرچی همچنین گفته بود که در یک سال اخیر دو میلیون و ۴۱ نفر نیز دچار پرداخت هزینه‌های «کمرشکن» درمانی شده‌اند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران نیز پیشتر با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که «خط فقر» در ایران در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل از آن، «۳۸ درصد» رشد داشته است.

خط فقر به حداقل هزینه‌های ضروری ماهانه برای هر فرد به منظور تامین نیازهای اولیه گفته می‌شود.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور سابق الجزایر، درگذشت

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهور سابق الجزایر

بنا بر اعلام تلویزیون ملی الجزایر در روز شنبه، ۲۷ شهریور، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور سابق این کشور در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

آقای بوتفلیقه در سال ۱۹۹۹ پس از یک دهه جنگ داخلی در الجزایر برای خروج از استعمار فرانسه که منجر به مرگ حدود ۲۰۰ هزار نفر شده بود، رئیس جمهور این کشور شد و تا سال ۲۰۱۹ در این مقام ماند.

او در حالی در آن سال از مقام خود کناره‌گیری کرد که چند ماه پیش از آن اعلام کرده بود که برای بار پنجم در انتخابات ریاست‌ جمهوری نامزد می‌شود.

آقای بوتفلیقه که پس از سکته قلبی در سال ۲۰۱۳ به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده بود، از زمان اعلام تصمیم مبنی بر شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری تحت فشار قرار گرفت، تا جایی که تا هفته‌ها هر جمعه تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به باقی ماندن او در قدرت و مخالفت با هیئت قدیمی سیاستمداران حاکم بر کشور در الجزایر برگزار می‌شد.

به دنبال موضع‌گیری رئیس ستاد کل ارتش الجزایر علیه ادامه کار او و شدت گرفتن اعتراض‌ها، آقای بوتفلیقه سرانجام در تصمیم خود تجدیدنظر کرد، ولی حاضر نشد که از مقامش کنار برود.

آقای بوتفلیقه ملقب به «بوتِف» ابتدا به دلیل کمک به صلح، به‌ویژه با اجرای قانون عفو که باعث شد هزاران جنگجوی اسلام‌گرا سلاح‌های خود را تحویل دهند، محبوبیت بسیاری بین الجزایری‌ها پیدا کرد، اما پس از قدرت یافتن، تمام اهرم‌های قدرت از جمله ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی را به دست گرفت تا جایی که بسیاری از منتقدان از او به عنوان یک رئیس جمهور «خودکامه» نام می‌بردند.

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری توماج صالحی، خواننده رَپ، شد

توماج صالحی

عفو بین‌الملل خواستار آزادی «فوری و بدون قید و شرط» توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، در ایران شد.

این سازمان در پیامی که شامگاه جمعه، ۲۶ شهریور، در توییتر منتشر کرد آورده است که آقای صالحی که «در ترانه‌های خود به سرکوب، فساد، فقر و مصونیت از مجازات اعتراض می‌کند و خواهان مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی است»، «تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است».

حساب منتسب به خانواده توماج صالحی در اینستاگرام روز یک‌شنبه، ۲۱ شهریور از دستگیری این خواننده رپ توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

بر اساس این پیام، مأموران «در یک یورش ۱۲ نفره و با چهار ماشین» به خانه توماج صالحی هجوم برده و پس از بازرسی خانه، او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

پس از گذشت حدود یک هفته از بازداشت این خواننده، هنوز از وضعیت او اطلاعی در دست نیست.

توماج صالحی در دو اثر اخیر خود به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود و ویدئوهای رپ او با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبه‌رو شد.

توماج صالحی چند روز پیش از بازداشت در حساب توییتری خود از تغییر گوشی تلفن همراهش به‌خاطر جلوگیری از احتمال دستگیری‌اش خبر داده بود.

توماج صالحی در شعرهای خود به موضوعاتی چون اعتصابات کارگری، فساد دولتی، اعدام‌ و زندان، قرارداد ۲۵ ساله با چین و «بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌» می‌پردازد.

پیش از این رَپرهای دیگری نیز در ایران، از جمله عرفان تات، بازداشت شده بودند.

واشینگتن‌پست: آمریکا میلیون‌ها دُز واکسن فایزر برای اهدا به جهان خریداری می‌کند

روزنامه «واشینگتن‌پست» روز جمعه ۲۶ شهریور به نقل از دو منبع مطلع از طرح آمریکا برای خریداری صدها میلیون دز اضافی واکسن کرونای فایزر با هدف اهدا به سراسر جهان خبر داد.

به گفته این دو منبع که نخواستند نام‌شان فاش شود، قرار بود خبر این معامله هفته آینده، همزمان با برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام شود.

به نوشته روزنامه واشینگتن‌پست، هنوز جزییات این قرارداد نهایی نشده و شرکت فایزر و کاخ سفید نیز تاکنون در این زمینه اظهار نظر نکرده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بر اهمیت کارزار واکسیناسیون جهانی به عنوان راهی برای شکست ویروس کرونا تاکید کرده است و ایالات متحده قصد دارد در حاشیه نشست مجمع عمومی، یک اجلاس مجازی نیز با محوریت بیماری کووید-۱۹ برگزار کند.

بر اساس پیش‌نویس سندی که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده است، آمریکا از رهبران کشورهای سراسر دنیا می‌خواهد تا از اهداف این کشور برای پایان دادن به همه‌گیری کووید- ۱۹ از جمله واکسیناسیون ۷۰ درصد از جمعیت جهان تا پایان سال ۲۰۲۲ حمایت و پشتیبانی کنند.

واکسن محصول مشترک «فایزر» و «بیواِن تک» روز اول شهریور ماه مجوز کامل برای تزریق به افراد بالای ۱۶ سال را از سازمان غذا و داروی آمریکا دریافت کرد. مجوز اضطراری استفاده از این واکسن در دسامبر ۲۰۲۰ صادر شده بود.

سازمان جهانی بهداشت در روزهای گذشته اقدام برخی کشورها در تزریق دز سوم واکسن کرونا به مردم خود را در حالی‌که میلیاردها تن در جهان واکسن ندارند، اخلاقی ندانست اما از کشور خاصی نام نبرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

شکایت ارمنستان از جمهوری آذربایجان در دیوان بین‌المللی دادگستری

مردی بر سر مزار یکی از سربازان ارمنی کشته شده در جنگ اخیر قره‌باغ دعا می‌خواند

ارمنستان در شکایتی که اخیرا به دیوان بین المللی دادگستری تسلیم شده جمهوری آذربایجان را به نقض حقوق و آزار شهروندان ارمنستان و ارمنی تباران ساکن نواحی مورد اختلاف دو کشور طی چند دهه اخیر و در طول جنگ سال ۲۰۲۰ متهم کرده است.

دیوان بین المللی دادگستری روز پنجشنبه ۲۵ شهریور در بیانیه‌ای گفت، حکومت ارمنستان در این شکایت ادعا می‌کند که «جمهوری آذربایجان با سیاست‌های ارمنی‌ستیزانه خود طی چند دهه اخیر ارمنی‌تباران را هدف تبعیض نژادی قرار داده است.»

این بیانیه افزود که حکومت ارمنستان در این شکایت می‌گوید: «در نتیجه سیاست‌های جمهوری آذربایجان ارمنی‌تباران مورد تبعیض سیستماتیک قرار گرفته، کشتار و شکنجه شده و هدف آزارهای دیگری قرار گرفته‌اند.»

حکومت ارمنستان مدعی است که این موارد از نقض حقوق بشر در مورد تمامی ارمنی‌تباران فارغ از ملیت فعلی آنها اعمال شده است.

ایروان در بخش دیگری از شکایت خود می‌گوید: «تمامی این موارد نقض حقوق بشر علیه ارمنی‌تباران در جریان تجاوز نظامی جمهوری آذربایجان علیه ارمنستان و ناگورنو قره باغ در سا ل۲۰۲۰ تکرار شده است.»

به گفته دیوان بین المللی دادگستری، حکومت ارمنستان همچنین مدعی است که در طول درگیری‌های نظامی سال گذشته «جمهوری آذربایجان منشور بین‌المللی محو تمامی اشکال تبعیض نژادی، مصوب مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۶۵ را به شکل فاحشی نقض کرده است.»

ایروان مدعی است که حتی پس از پایان درگیری‌های نظامی و اجرای آتش‌بس در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ «جمهوری آذربایجان قتل، شکنجه و آزار اسرای جنگی، گروگان‌ها و سایر افرادی را که تحت بازداشت دارد، ادامه داده است.»

دیوان بین‌المللی دادگستری در ادامه بیانیه خود گفت که حکومت ارمنستان در این شکایت ادعا می‌کند «تمامی اقدامات با حسن نیت اين کشور برای پایان دادن به موارد فاحش نقض منشور بین‌المللی محو تمامی اشکال تبعیض نژادی از مجاری دیگر به نتیجه نرسیده است.»

حکومت ارمنستان از عالی‌ترین نهاد حقوقی سازمان ملل خواسته این شکایت را در اسرع وقت بررسی کرده و تا زمان صدور حکم با اجرای اقدامات موثر از آزار بیشتر و نقض حقوق اقلیت ارامنه جلوگیری کند.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گفت اين کشور با قاطعيت از خود دفاع می‌کند و به دليل نقض همين موارد حقوق بشر توسط حکومت ارمستان به ديوان بين‌المللی دادگستری شکايت خواهد کرد.

با استفاده از گزارش رادیو آزادی/رادیو اروپای آزاد؛ ش.ر/س.ن

صادرات ۸ ماهه هند به ایران نصف شد

گزارش جدید وزارت اقتصاد هند نشان می‌دهد که در هشت ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ صادرات این کشور به ایران ۸۸۶ میلیون دلار بوده که نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۴۸ درصد افت داشته است.

هند در هشت ماه ابتدایی سال گذشته ۱ میلیارد و ۷۱۵ میلیون دلار صادرات به ایران داشت.

خبرگزاری رویترز اسفند پارسال در یک گزارش اختصاصی و با استناد به سخنان چند مقام تجارت خارجی هند نوشته بود که به دلیل کاهش اندوخته روپیه ایران، شرکت‌ها و بازرگانان هندی حاضر نیستند برای صادرات مواد غذایی مثل شکر، برنج و چای با ایران قراردادهای جدید امضا کنند.

مدیر یک شرکت تجاری بین‌المللی در شهر بمبئی به این خبرگزاری گفته بود: «بازرگانان هندی به دلیل تاخیر چند ماهه در پرداخت‌ها، از معامله با ایران امتناع می‌کنند.»

آمارهای وزارت اقتصاد هند که روز جمعه ۲۶ شهریور در سایت این وزارتخانه منتشر شده نشان می‌دهد، واردات این کشور از ایران نیز در هشت ماه ابتدایی ۲۰۲۱ حدود ۲۹۰ میلیون دلار شده که نسبت به دور مشابه پارسال ۸۵ درصد رشد دارد.

بدین ترتیب، تراز تجاری دو کشور به شدت به نفع هند بوده است.

در سال ۲۰۱۸ که هنوز تحریم کامل صادرات نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته نشده بود، جمهوری اسلامی ۱۴.۸ میلیارد دلار صادرات و ۲.۸۶ میلیارد دلار واردات از هند داشت. بدین ترتیب، صادرات ایران به هند بیش از ۵ برابر وارداتش از این کشور بود؛ اما اکنون صادرات ایران به هند یک سوم واردات آن است.

با استفاده از گزارش وزارت اقتصاد هند و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

جو بایدن از همه کشورها خواست به طرح «کاهش گاز متان» بپیوندند

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز جمعه ۲۶ شهریور از همه کشورهای جهان خواست به طرح مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا برای کاهش تولید گاز متان بپیوندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز رییس جمهور آمریکا در اجلاس مجازی با رهبران «مجمع اقتصادهای بزرگ» از سایر کشورها خواست همچون آمریکا و اتحادیه اروپا متعهد شوند که در دهه آینده حجم قابل توجهی از انتشار گاز متان را کاهش دهند.

مقابله با گرمایش زمین وتغییرات اقلیمی یکی از اولویت‌های مهم دولت جو بایدن در سیاست داخلی و بین المللی است.

آمریکا و اتحادیه اروپا چند روز پیش تعهد دادند که تا سال ۲۰۳۰ حجم انتشار گاز متان در مقایسه با میزان فعلی را حداقل ۳۰ درصد کاهش دهند.

آنها در آستانه اجلاس اقلیمی سازمان ملل که در ماه نوامبر در گلاسکو اسکاتلند برگزار می‌شود اقدامات خود در این زمینه را افزایش داده و امیدوارند که در این اجلاس اهداف بلندپروازانه‌تری در زمینه مقابله با گرمایش زمین تصویب شود.

آقای بایدن در بخشی از سخنانش گفت: «این طرح نه تنها باعث کاهش سریع روند گرمایش زمین خواهد شد بلکه پیامدهای جانبی بسیار مثبتی از جمله بهبود سلامتی عموم و افزایش بهره وری در کشاورزی خواهد داشت.»

وی افزود: «ما معتقدیم که این هدف بلندپروازانه ولی در عین حال واقع‌گرایانه است و از همه شما می‌خواهیم که به تعهد برای کاهش تولید گاز متان بیپوندید.»

به گفته کاخ سفید، رهبران آرژانتین، بنگلادش، اندونزی، کره جنوبی، مکزیک، بریتانیا و اتحادیه اروپا و همینطور آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل در این اجلاس مجازی شرکت داشتند.

تعداد رهبرانی که در این اجلاس شرکت کردند در مقایسه با اجلاس مشابهی که به مناسبت روز زمین و در ماه آوریل امسال به دعوت جو بایدن برگزار شد، کمتر بود. در اجلاس ماه آوریل رهبران چین، روسیه، آلمان و تعداد بیشتری از اقتصادی بزرگ جهان شرکت کرده بودند.

رییس جمهور آمریکا گفت هدف از برگزاری اجلاس روز جمعه افزودن بر دیدارها و مذاکرات در مورد تغییرات اقلیمی است و دولت او از جمله جان کری، نماینده ویژه واشنگتن در زمینه تغییرات اقلیمی، می‌کوشد کشورهای بیشتری را به اجرای اقدامات موثر برای مقابله با گرمایش زمین جلب کند.

آقای بایدن در بخش دیگری از سخنانش در اجلاس روز جمعه گفت: «گذشته از اقدامات در زمینه کاهش انتشار گاز متان، باید در همکاری با یکدیگر در اجلاس اقلیمی گلاسکو اهداف و برنامه‌های موثرتری برای مهار گرمایش زمین در حد ۱.۵ درجه سانتی‌گراد تصویب کنیم.»

رییس جمهور آمریکا در اجلاس ماه آوریل اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۳۰ میزان انتشار گازهای آلاینده در مقایسه با سال ۲۰۰۵ را بین ۵۰ تا ۵۲ درصد کاهش خواهد داد.

آقای بایدن در هفته‌های اخیر و همزمان با وقوع سیلاب، طوفان و آتش‌سوزی‌های شدید در آمریکا بارها بر اهمیت تغییرات اقلیمی و مقابله با گرمایش زمین تاکید کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

اردوغان و پوتین برای گفت‌وگو درباره تحولات سوریه دیدار خواهند کرد

دو مقام ارشد دولت ترکیه روز جمعه ۲۶ شهریور گفتند که رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری ترکیه و روسیه در ماه جاری میلادی به منظور گفت‌وگو درباره درگیری‌های نظامی شمال غربی سوریه در شهر سوچی دیدار خواهند کرد.

مسکو و آنکارا در ادلب که تنها منطقه تحت کنترل شورشیان سوری است از نیروهای رقیب حمایت می‌کنند. ترکیه حامی شورشیان سوری و روسیه حامی اصلی رژیم بشار اسد است.

هر دو کشور متناسب با سیاست خود در مورد جنگ داخلی سوریه از نقض آتش‌بسی که حدود ۱۸ ماه پیش در منطقه ادلب برقرار شد، شکایت دارند. دولت ترکیه مدعی است که دو پرسنل نظامی این کشور در جریان حملاتی که روز شنبه روی داد کشته شده‌اند.

یک مقام ارشد دولت ترکیه که نخواست نامش در گزارش فاش شود گفت: «مهم‌ترین موضوع مذاکرات رهبران دو کشور سوریه و به طور مشخص وضعیت منطقه، ادلب است. شروط توافق آتش‌بس در این منطقه به طور کامل اجرا نمی‌شود.»

یک مقام دیگر دولت ترکیه گفت: «بی‌ثباتی جدیدی نباید در سوریه روی دهد.»

توافق آتش‌بس در ناحیه ادلب پس از هفته‌ها درگیری‌های نظامی شدید بین نیروهای دولتی و شورشیان سوری در مارس ۲۰۲۰ امضا شد. در نتیجه این درگیری‌ها خطر رویارویی بین نظامیان ترکیه و روسیه افزايش يافت و حدود یک میلیون نفر آواره شدند.

مقامات ترکیه گفتند آقای اردوغان قرار است پس از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به روسیه برود ولی تاریخ دقیق ملاقات با ولادیمیر پوتین را مشخص نکردند.

روسیه و ترکیه با وجود حمایت از جناح‌های رقیب در سوریه و لیبی، طی سال‌های اخیر همکاری‌های خود در زمینه دفاعی، انرژی و گردشگری را گسترش داده‌اند.

ترکیه سامانه‌های موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه خریداری کرده که باعث شد آمریکا بخشی از صنایع تسلیحاتی آن کشور را تحریم کند و در حال مذاکره برای خرید تعداد بیشتری از این موشک‌هاست.

مقامات دولت ترکیه گفتند که در ملاقات رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین خرید موشک‌های «اس ۴۰۰» و همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژیِ و گردشگری نیز مطرح خواهد شد.

روسیه و ترکیه در جنگ سال گذشته در ناحیه ناگورنو قره‌باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنی تبارهای منطقه نیز سیاست‌های متضادی داشتند. هر چند این جنگ با میانجی‌گری مسکو پایان یافت ولی ترکیه در طرح روسیه برای نظارت بر آتش‌بس در منطقه مشارکت دارد.

فروش پهپادهای نظامی ساخت ترکیه به اوکراین و لهستان در سال جاری خشم روسیه را برانگیخته است.

مقامات دولت ترکیه گفتند که این موضوع در کنار گسترش همکاری‌های نظامی بین مسکو و آنکارا در دیدار رهبران دو کشور مطرح خواهد شد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

خودکشی یک معلم در استان فارس به خاطر «ناتوانی در تامین ۵ میلیون تومان»

غلام‌عباس یحیی‌پور، دبیر ریاضی اهل شهرستان گراش در استان فارس

کانال صنفی معلمان ایران روز پنج‌شنبه ۲۵ شهریور از خودکشی یک دبیر ریاضی در استان فارس، به دلیل «تنگنای مالی» و ناتوانی برای تامین پیش‌شرط وام ۵۰ میلیون تومانی خبر داد.

بر اساس این گزارش، غلام‌عباس یحیی‌پور، دبیر ریاضی اهل شهرستان گراش در استان فارس، پس از آن‌که موفق به تامین پنج میلیون تومان سپرده به عنوان پیش‌شرط بانک نشد خود را حلق‌آویز کرد و در پی مرگ مغزی جان باخت.

کانال صنفی معلمان نوشته است که این معلم جوان پیش از خودکشی، در پیامی با درخواست یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرض به یکی از دوستانش نوشته بود که زجر فراوانی کشیده اما نمی‌خواهد آرامش خانواده‌اش را بر هم بزند.

خبرگزاری رکنا نیز روز جمعه به نقل از برادر غلام‌عباس یحیی‌پور نوشت که این معلم ریاضی پارسال کارت اهدای عضو گرفته بود و به همین دلیل، «هفت عضو بدن» او پس از مرگش اهدا شد.

در سال‌های اخیر، با تشدید بحران اقتصادی و گسترش فقر در میان اقشار مختلف جامعه ایران، ‌اعتراض‌های صنفی بسیاری از سوی معلمان برگزار شده است. آن‌ها ضمن درخواست افزایش حقوق و بهبود شرایط معیشتی، خواستار پایان سیاست پولی شدن آموزش شده‌اند.

در تازه‌ترین تجمع صنفی، شماری از معلمان در تهران، خرم‌آباد و اهواز روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور خواستار اجرای «طرح رتبه‌بندی» و افزایش دستمزدها شدند.

در صورت اجرای طرح مزبور، حقوق معلمان آموزش و پرورش به میزان ۸۰ درصد دستمزد اعضای هیات علمی دانشگاه‌های ایران افزایش می‌یابد اما دولت و سازمان برنامه و بودجه با این طرح مخالفت کرده‌اند.

با استفاده از کانال صنفی معلمان ایران، رکنا و گزارش‌های پیشین وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

پوتین: روسیه نیازمند همکاری با طالبان است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خواستار ایجاد یک گروه تماس بین سازمان همکاری شانگهای و گروه طالبان شد و گفت روسیه نیاز دارد که با طالبان همکاری کند.

او که از طریق ویدئوکنفرانس در نشست سران سازمان همکاری شانگهای سخن می‌گفت، خواستار تشویق مقام‌های طالبان برای عمل کردن به وعده‌هایشان در زمینه تامین صلح و امنیت شد.

نشست سران «سازمان همکاری شانگهای» روز جمعه ۲۶ شهریور در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد و ولادیمیر پوتین که به علت ابتلای نزدیکانش به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد، در این نشست حضور نداشت.

در نشست‌های پیشین سازمان همکاری شانگهای، دولت افغانستان به عنوان عضو ناظر شرکت می‌کرد ولی در نشست امسال کسی به نمایندگی از افغانستان حضور نداشت.

آقای پوتین در سخنرانی خود همچنین با انتقاد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که به تعبیر او «فرار محض» بود، خواستار آزادسازی دارایی‌های افغانستان در کشورهای دیگر شد.

روز ۲۷ مرداد گزارش‌هایی منتشر شد که ایالات متحده حدود ۹.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود و ارسال پول نقد به این کشور را متوقف کرده است. هدف از این اقدام، جلوگیری از دسترسی دولت تحت رهبری طالبان به این پول عنوان شده است.

انتقاد وکیل امیرحسین مرادی از بی‌توجهی رئیس قوه قضاییه به وضعیت موکلش

امیرحسین مرادی، از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸

وکیل امیرحسین مرادی، از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸، در یک توییت با انتشار عکسی از پای او که به دلیل بیماری پوستی شرایط وخیمی دارد از بی‌توجهی رئیس قوه قضاییه به وضعیت آقای مرادی انتقاد کرد.

بابک پاک‌نیا شامگاه پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور، در توییتی خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ایران با اشاره به گفته‌های او مبنی بر مسئولیت قاضی در ارتباط با متهمان نوشت: «بنده برای شما نامه نوشتم که حال موکلم وخیم است و قاضی توجهی نمی‌کند؛ دفتر شما توجهی نکرد! مسئولیت جان موکلم بر عهده کیست؟!»

رئیس قوه قضاییه ایران روز پنج‌شنبه در همایش سراسری «دادستان‌های عمومی، انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت» گفته بود: «اگر متهمی تحویل ضابطان شد، قاضی باید بداند در چه محلی نگهداری می‌شود و خودش یا نماینده‌اش از بازداشتگاه سرکشی کنند و مستمراً بر نحوه تحقیق و رفتار با متهم نظارت داشته باشد.»

آقای محسنی اژه‌ای با بیان این که قاضی نمی‌تواند پس از صدور قرار بازداشت متهم و تحویل او به ضابط از خود رفع مسئولیت کند، تأکید کرد که «اگر در این شرایط اتفاقی برای متهم بیفتد مسئولیت آن متوجه قاضی است».

امیرحسین مرادی پیشتر به جرم شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ از ترکیه به ایران بازگردانده و پس از شکنجه و اعترافات اجباری به اعدام محکوم شده بود.

ناصر مرادی، پدر آقای مرادی سال گذشته، به علت «فشارهای زیاد روانی» و «بلاتکلیفی» و «نگرانی از اجرای حکم اعدام» فرزندش خودکشی کرد.

پیش از این حسین هاشمی، از دیگر بازداشت‌شدگان آبان ۹۸، اوایل خرداد امسال در نامه‌ای ضمن تشریح وضعیت بد بهداشتی و اقامتی زندان تهران بزرگ (فشافویه) درباره امیرحسین مرادی نوشته بود که او در زندان «دچار بیماری پوست پروانه‌ای شده» و «هیچ کس به او رسیدگی نمی‌کند».

کرونا در ایران؛ جان باختن ۳۶۴ نفر و شناسایی بیش از ۱۷ هزار بیمار جدید در یک روز

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، ۲۶ شهریور، طی یک شبانه‌روز گذشته ۳۶۴ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۱۷ هزار نفر بیمار جدید شناسایی شده است.

بنا بر این گزارش، مجموع کل جان‌باختگان این بیماری به ۱۱۶ هزار و ۴۳۶ نفر و شمار کل مبتلایان به ۵ میلیون و ۳۹۶ هزار و ۱۳ نفر رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده که نزدیک به ۷ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در حال حاضر ۱۶۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹ شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

خطیب‌زاده ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه‌گانه را «ایران‌ستیزانه» خواند 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با تاکید بر این که ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه‌گانه «ایران‌ستیزانه» است، گفت بیانیه شورای همکاری خلیج فارس در حمایت از امارات «ملال‌آور و تکراری» است.

شورای همکاری خلیج فارس روز پنج‌شنبه در بیانیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این شورا، با حمایت از ادعای مالکیت امارات، از ایران خواسته بود از طریق مذاکره مستقیم یا محاکم بین‌المللی، به این موضوع بپردازد.

شورای همکاری خلیج فارس همچنین با ابراز نگرانی درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران، خواستار مشارکت فعال در مذاکرات هسته‌ای وین شده و دولت ایران را به پرهیز از عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، عدم استفاده از ابزارهایی مثل تروریسم و فرقه‌گرایی دعوت کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این بخش از بیانیه، ضمن مخالفت با درخواست حضور کشورهای عربی در مذاکرات، از این کشورها خواست تا «درخواست‌های غیر عملی از کشورهای فرامنطقه‌ای» نداشته باشند و به «مذاکرات درون منطقه‌ای توجه کنند».

ایران و برخی کشورهای عربی که عربستان در کانون آنها قرار دارد، درباره برخی مسائل مهم منطقه‌ای از جمله جنگ داخلی یمن، پرونده هسته‌ای و موشکی ایران و نقش ایران در کشورهایی چون لبنان، سوریه، عراق و بحرین، دچار تنش‌های طولانی و فزاینده هستند.

در ماه‌های گذشته با میزبانی عراق، مذاکراتی بین ایران و عربستان برای کاهش تنش‌ها برگزار شده است.

انتخابات پارلمانی روسیه شروع شد

انتخابات پارلمانی روسیه که سه روز به طول می‌انجامد از روز جمعه آغاز شد و قرار است ۴۵۰ عضو مجلس نمایندگان روسیه با رای مردم این کشور انتخاب شوند.

الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین که در زندان به سر می‌برد، روز ۲۳ شهریور در پیامی از مردم روسیه خواست که در انتخابات شرکت کنند ولی به نامزدهای حزب روسیه متحد که او آنها را «دزدان نفرت‌انگیز» خواند، رای ندهند.

حزب روسیه متحد که حزب ولادیمیر پوتین است، در دور پیشین انتخابات پارلمانی روسیه که خبرهایی درباره تقلب در آن منتشر شد، از مجموع ۴۵۰ کرسی پارلمان، موفق به کسب ۳۴۳ کرسی شد.

آقای ناوالنی و متحدانش با راه‌اندازی یک اپلیکیشن، برنامه‌ای تاکتیکی برای روند رای‌گیری در انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر طراحی کردند تا از این طریق، شانس شکست حزب حاکم روسیه در کارزارهای انتخابات محلی تقویت شود ولی این اپلیکیشن با درخواست دولت روسیه از شرکت‌های اپل و گوگل، از فروشگاه‌های آنلاین حذف شد.

روسیه همچنین اقدام به فیلتر کردن برخی وی‌پی‌‌‌ان‌های رایج در این کشور و همچنین جریمه شرکت‌های مختلف فناوری از جمله توییتر و فیس‌بوک به اتهام کوتاهی در حذف محتوا کرده است.

دولت روسیه همچنین روز ۱۹ شهریور اعلام کرد که «شواهد غیرقابل انکاری» درباره نقض قوانین این کشور توسط غول‌های فناوری مستقر در آمریکا دارد و به همین دلیل جان سالیوان، سفیر آمریکا در روسیه، را برای ادای توضیحات در رابطه با «مداخله احتمالی» ایالات متحده در انتخابات فرا خوانده است.

تعداد واجدان شرایط شرکت در انتخابات حدود ۱۰۸ میلیون نفر اعلام شده است. در انتخابات دوره قبلی حدود ۴۸ درصد از واجدان شرایط رای دادند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG