لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۴۵

مرگ ژنرال روس در سوریه؛ مسکو آمریکا را متهم کرد، آمریکا تکذیب کرد


نیروهای ارتش روسیه در دیرالزور

روسیه، آمریکا را متهم کرده در سوریه «سیاستی دوچهره» درپی گرفته و ژنرالی که اخیرا کشته شده نیز «خون‌بهای» این سیاست است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این اظهارات را «بی‌‌پایه» نامیده و نیروهای دمکراتیک نیز، روسیه را متهم کرده‌اند در حمله به افراد این گروه، یکی از آن‌ها را کشته‌است.

سرگئی ریابکف، معاون وزیر حارجه روسیه، آمریکا را متهم کرده که در جریان حمله‌ای که به کشته‌شدن ژنرال آن کشور انجامید، نقشی ایفا کرده‌است. اتهام اخیر یکی از شدیدترین‌ها از این دست است که مسکو از زمان ورود به کارزار نظامی در سوریه، به ایالات متحده وارد می‌کند.

این اظهارات با واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روبه‌رو شده که می‌گوید «بی‌پایه» است. همزمان نیروهای دمکراتیک سوریه، شبه‌نظامیان عمدتا کـردی که از حمایت ائتلاف برخوردار هستند، روسیه را متهم کرده‌اند که در جریان حملات هوایی به یک میدان گازی، خارج از شهر دیرالزور، یکی تن از افراد نیروهای دمکراتیک را کشته و دو نفر را زخمی کرده‌است.
↲​در مورد تازه‌ترین رخدادهای دیرالزور بیشتر بخوانید

روسیه این اتهام‌ها را رد کرده و سخنگوی ائتلاف به رهبری آمریکا حمله به نیروهای دمکراتیک را تائید کرده، اما گفته هنوز نمی‌تواند تائید کند که روسیه در آتش‌باری دست داشته‌است.

در هفته گذشته ائتلاف و روسیه اتهام‌هایی را به دیگری وارد کرده‌اند که اکنون با کشته‌شدن ژنرال والری آساپف، وارد مرحله تازه‌ای شده‌است.

وزارت دفاع روسیه دوم مهر ماه اعلام کرد یک ژنرال ارتش آن کشور که برای «انجام امور مستشاری و مشاوره» به ارتش و نیروهای دولتی در سوریه به سر می‌برد، در جریان درگیری‌ها در شرق سوریه، جان خود را از دست داده‌است. آن‌طور که خبرگزاری دولتی تاس گزارش داده بود، این افسر روس «در پی شلیک خمپاره» گروه موسوم به حکومت اسلامی، جان خود را از دست داده‌است.

معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه گفته است «مرگ فرمانده روسی خون‌بهایی‌ست که برای سیاست‌های دوچهره آمریکا در سوریه پرداخت می‌شود».

خبرگزاری روسی ریانووستی، در ادامه به نقل از ریابکف می‌گوید «طرف آمریکایی اعلام کرده که هدفش نابودی داعش است… ولی برخی از اقداماتش نشان می‌دهد که کاملا خلاف آن را انجام داده و اهداف سیاسی و ژئوپولتیک برای واشینگتن مهم‌تر هستند».

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توئیتر خو گفته اتهام همکاری با داعش یا مشارکت در جریان کشته‌شدن فرمانده روس، هیچ پایه و مبنایی در واقعیت ندارد. آمریکا و ائتلافی که رهبری می‌کند تنها یک هدف دارند: نابودی داعش.

شبیه اتهام‌های اخیر مسکو را، واشینگتن هفته پیش به روسیه وارد کرده و گفته بود نیروهایش می‌گویند در حال مبارزه با داعش هستند، اما در واقع نیروهای مورد حمایت آمریکا را هدف قرار می‌دهند.

نیروهای دمکراتیک سوریه، روسیه و ارتش سوریه را متهم کرده‌اند که آن‌ها را هدف قرار می‌دهند چراکه در حال حاضر کنترل بزرگ‌ترین میدان گازی منطقه در دست شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا است. نیروهای دمکراتیک در عین حال هشدار داده‌اند که بی‌تفاوت نخواهند ماند و از «حق خود برای دفاع» بهره خواهند برد.

روسیه این اظهارات را رد کرده و می‌گوید به‌صورت دقیق به اهدافی که از سوی چند منبع تائید شده‌اند، شلیک می‌کند.

در درگیری‌هایی در هفته گذشته نیز دو طرف دیگری را متهم به هدف قرار دادن نیروهای خود کرده بودند. هرچند در آن زمان گزارشی از کشته‌شدن نیروهای روسی یا نیروهای مورد حمایت ائتلاف به دست دیگری منتشر نشده بود. در همان هفته، برای نخستین بار ژنرال‌های ارتش روسیه و آمریکا، دیداری داشتند که هدف از آن جلوگیری از حملات مشابه بود، اما گزارش‌های اخیر از آتش‌باری‌های مرگبار نشان می‌دهد که مشکلات گذشته حل نشده و ممکن است روبه فزونی گذاشته باشد.

سرگئی ریابکف، و سرهنگ دیلن، سخنگوی ائتلاف، اعلام کرده‌اند کانال ارتباطی میان دو طرف همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG