لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۰

یکی از مخالفان سوریه از ترامپ و اتحادیه اروپا خواست به روسیه و ایران فشار بیاورند


نصر حریری

رییس هیات عالی مذاکره‌کننده، از بزرگترین تشکل های مخالفان حکومت سوریه، از رییس جمهوری آمریکا و رهبران اتحادیه اروپا خواست فشارها بر بشار اسد رییس جمهوری سوریه و متحدانش – ایران و روسیه – افزایش دهند تا «به میز مذاکره بازگردد و جنگ داخلی سوریه را پایان دهد.»

نصر حریری روز دوشنبه گفت تا زمانی که غرب، بشار اسد و متحدان پُرقدرتش را زیر فشار نگذارد که به دنبال صلح باشد، مردم غیرنظامی سوریه همین طور کشته خواهند شد.

نصر حریری در لندن گفت: «می خواهم از تمام کشورهایی که وعده دادند از مردم سوریه برای خواستشان به سوی دمکراسی و صلح حمایت کنند درخواستی داشته باشم: چرا به وعده خود عمل نکردند؟»

نصر حریری به طور دقیق از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا خواست فشارها بر بشار اسد را بیشتر کنند.

درگیری ها و جنگ داخلی در سوریه دارد وارد هشتمین سال خود می شود. این جنگ داخلی ۱۱میلیون شهروند سوریه را بی خانمان کرده و تلفات زیادی هم به جا گذاشته است.

در دو سال گذشته و با حمایت ایران و روسیه، دولت بشار اسد توانسته معترضان را سرکوب کرده و مناطقی در غرب سوریه را از گروه داعش یا حکومت اسلامی، بازپس گیرد.

به گزارش رویترز، با بازپس گیری مناطقی که از کنترل دولت مرکزی خارج شده بود، برخی از کشورهای غربی که خواهان کنار رفتن بشار اسد از قدرت بودند، در سکوت و به تدریج لحن خود را تغییر داده و دیگر برای رسیدن به صلح، شرط کنار رفتن اسد از قدرت را مطرح نمی کنند.

گروه های مخالف حاکمیت بشار اسد در جریان گفت وگوهای ماه گذشته اما حاضر به تغییر لحن خود نشدند و گفتند تا وقتی که بشار اسد از قدرت کنار نرود، جست وجوی گفت وگوها با حاکمیت سوریه امری واهی است.

نصر حریری می گوید دولت های غربی هنوز این امکان را دارند که فشار بر حاکمیت سوریه را بیشتر کنند تا مذاکرات را بپذیرد. او افزود: «حالا زمانی است که دونالد ترامپ، آنگلا مرکل و ترزا می بگویند: دیگر بس است.»

نصر حریری، نماینده آن بخش از مخالفان در سوریه است که تحت حمایت عربستان سعودی هستند. قرار است دور بعدی گفت وگوهای رسیدن به صلح در سوریه تا دو هفته دیگر در وین پایتخت اتریش برگزار شود. او گفته که در این دور از گفت وگوها شرکت می کند.

نصر حریری گفته اما در مذاکرات صلح سوریه که قرار است در سوچی در روسیه برگزار شود، حضور نخواهد داشت.

بر اساس گزارش هایی از خبرگزاری رویترز و فرانسه؛ ک.ت.
XS
SM
MD
LG