لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۵

حمله طالبان به بادغیس افغانستان دست‌کم ۶ کشته برجای گذاشت


موقعیت ولایت بادغیس در نقشه افغانستان؛ مهاجم انتحاری، اندکی پس از ظهر ۲۲ تیر ماه، به هتلی در قلعه نو حمله کرده‌ و درگیری‌ها آغاز شده‌است.

حمله شبه‌نظامیان طالبان به مناطقی در قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس، و درگیری‌های چند ساعته با نیروهای امنیتی در نهایت با کشته شدن دست‌کم شـش تن و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر پایان یافته‌است.

این حمله گسترده و مرگبار تنها چند روز پس از مذاکرات گروه افراطی طالبان، و هیئتی از افغانستان، و نیز نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان صورت گرفته‌است؛ مذاکراتی که طرف‌ها از نتایج آن ابراز رضایت کرده بودند.

نصرت رحیمی، وزیر کشور افغانستان، گفته بود پنج مهاجم انتحاری، اندکی پس از ظهر ۲۲ تیر ماه، به هتلی در قلعه نو حمله کرده‌اند.

حمله به این هتل، پس از پنج ساعت و درگیری‌هایی که به کشته شدن سه مهاجم انجامید، پایان یافت. نیروهای امنیتی موفق شده‌اند دو مهاجم دیگر را بازداشت کنند.

دست‌کم دو غیرنظامی نیز در حمله به هتل جان خود را از دست داده‌اند.

شاهدان عینی به رادیو آزادی، بخش دری رادیو اروپای آزاد گفته‌اند که مهاجمان داخل یک رستوران در مرکز شهر قلعه نو شده و از آنجا به درگیری با نیروهای امنیتی ادامه داده‌اند.

یکی از ساکنان محل گفته برخی دکان‌داران از ترس حملات بدون آن‌که کرکره مغازه‌های خود را پایین بکشند از محل گریخته‌اند.

رئیس بیمارستان دولتی بادغیس نیز به رادیو آزادی گفته که در جریان درگیری دست‌کم سه مامور پلیس کشته و ۱۶ تن زخمی شده‌اند که در میان زخمی‌ها ده نیروی امنیتی و ۶ فرد غیرنظامی از جمله یک زن و دو کودک دیده می‌شوند.

اما یک منبع که نخواسته نامش فاش شود به رادیو آزادی گفته که درگیری‌‌ها در قلعه نو، علاوه بر مرگ برخی مهاجمان، به کشته‌شدن چهار نیروی امنیتی افغان، دو غیرنظامی و زخمی شدن ۲۶ تن، از جمله ۱۰ غیرنظامی، انجامیده‌است.

این حمله یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، گفت دور تازه مذاکرات با گروه طالبان «پربارتر از هر دور دیگری» بوده، و چهار روز پس از آن که گروه طالبان طی اجلاسی در قطر با یک هیئت از افغانستان بر سر «نقشه راه صلح» توافق کرد.

یک روز پیش از حمله به قلعه نو گروهی از شهروندان و کنشگران مدنی در بادغیس در برابر ساختمان شورای ولایتی دست به اعتراض زده و خواستار برکناری والی شده بودند.

معترضین، والی بادغیس را به ضعف مدیریتی متهم کرده و می‌گویند از زمانی که روی کار آمده، مشکلات امنیتی و فساد اداری افزایش یافته و ۹۰ درصد از کل ولایت نیز به کنترل طالبان درآمده است.

اروپای آزاد، رادیو آزادی/ت
XS
SM
MD
LG