لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۵۵

درگیری چند ساعته مهاجمان انتحاری با نیروهای امنیتی افغانستان در بادغیس


بخش زیادی از ولایت بادغیس افغانستان در تصرف گروه طالبان است

چند مهاجم مسلح روز شنبه، ۲۲ تیر، در مناطقی از شهر «قلعه نو»، مرکز ولایت بادغیس، با نیروهای امنیتی درگیر شده و به گفته مقام‌های محلی، در هتلی در این شهر سنگر گرفتند؛ گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

عبدالغفور ملک‌زی، والی بادغیس، شامگاه شنبه در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد با اعلام پایان درگیری‌ها گفت که از چهار مهاجم، دو نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی و دستگیر شدند.

آقای ملک‌زی همچنین با اشاره به اینکه گزارش‌های اطلاعاتی از پیش حمله مهاجمان را پیش‌بینی کرده بود گفت درگیری‌ها با حمله مهاجمان به یکی از ساختمان‌های مجاور محل کار او و همچنین به مقر پلیس در «قلعه نو» آغاز شد.

به گفته والی بادغیس، در این درگیری‌ها سه مأمور پلیس کشته و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند؛ با این حال عبداللطیف روستایی، رئیس بیمارستان دولتی بادغیس، به رادیو اروپای آزاد گفت که در این درگیری‌ها تا کنون سه پلیس کشته و ۱۶ تن، شامل ده نیروی امنیتی و شش غیرنظامی، زخمی شده‌اند.

یک منبع دیگر نیز به رادیو اروپای آزاد گفت که در جریان این درگیری‌ها ۴ نیروی افغان کشته و ۲۶ نفر، شامل شانزده نظامی و ده غیرنظامی، زخمی شدند.

درگیری‌های روز شنبه در ولایت بادغیس در حالی صورت گرفت که یک روز پیش‌تر شماری از مردم و فعالان مدنی در این ولایت در اعتراض به«ضعف مدیریتی» والی بادغیس، دست به تظاهرات زدند و خواستار برکناری او شدند.

معترضان از جمله گفته‌اند از زمان روی کار آمدن والی فعلی، «مشکلات امنیتی و فساد اداری افزایش یافته» و بخش بسیار زیادی از ولایت بادغیس به تصرف طالبان درآمده است؛ والی بادغیس این اتهام‌ها را رد کرده است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان، اعلام کرد که این گروه مسئولیت حمله را برعهده می‌گیرد.

طالبان از ماه‌ها پیش در دوحه، پایتخت قطر، در حال انجام مذاکراتی با نماینده ویژه آمریکا ست و گفت‌وگوهایش با برخی شخصیت‌های غیردولتی افغانستان نیز چند روز پیش در دوحه برگزار شد.

چند روز پیش اعلام شد که طالبان در مذاکرات موسوم به «گفت‌وگوهای بین‌الافغانی» در دوحه با هیئت بر سر «نقشه راه صلح» توافق کرده است.

پیش از آن نیز زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، دور جدید مذاکرات با طالبان را «پربارتر از همیشه» توصیف کرده و از «پیشرفت در مذاکرات» خبر داده بود.

مذاکرات بین آمریکا و طالبان عمدتا با هدف دستیابی به توافقی برای خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان برنامه‌ریزی شده است.

واشینگتن در مذاکرات خود با طالبان تلاش می‌کند تضمینی از این گروه شبه‌نظامی بگیرد که در صورت خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، آنها به تهدیدهای امنیتی خود خاتمه خواهند داد؛ امری که در توافق اخیر طالبان با گروه‌های افغان نیز بازتاب یافته به طوری که این گروه بعد از ۱۸ سال دولت افغانستان را به رسمیت شناخته است.

با این حال حمله روز جمعه در ولایت بادغیس گواهی‌ست از پیچیدگی شرایط و ادامه جنگ داخلی در این کشور.

منابع: رادیو آزادی افغانستان، رادیو اروپای آزاد، رادیو فردا؛ س.ن /ج
XS
SM
MD
LG