لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۳

مقام‌های محلی افغان: ده‌ها غیرنظامی در حمله طالبان و داعش در سرپل کشته شده‌اند


نیروهای امنیتی افغانستان در حال بازرسی خیابانی

مقام‌های محلی افغانستان می‌گویند در حمله‌ای در ولایت سرپل، که شبه‌نظامیان طالبان و یک فرمانده بیعت‌کرده با «داعش»، در همکاری با هم انجام داده‌اند، دست‌کم ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

سخنگوی طالبان مدعی شده غیرنظامیان در این حمله کشته نشده و هیچ همکاری میان آن‌ها و داعش صورت نگرفته‌است.

مقام‌های افغان ۱۵ مرداد ماه اعلام کردند در حمله شبه‌نظامیان به روستای میرزااولنگ در منطقه سرپل، تا پنجاه نفر جان خود را از دست داده‌اند و زنان و کودکان نیز در میان قربانیان هستند.

بنا بر گزارش‌ها، شبه‌نظامیان در روز شنبه، ۱۴ مرداد، پس از دو روز درگیری شدید با نیروهای امنیتی، کنترل این روستا را در دست گرفتند.

میرزااولنگ، منطقه‌ای دورافتاده است که هم شبه‌نظامیان طالبان و هم نفرات داعش در تلاش برای کنترل آن بودند.

رادیو آزادی -بخش دری رادیو اروپای آزاد- به نقل از محمد ظاهر، والی سرپل، می‌گوید به جز قربانیان نظامی «بین سی تا چهل نفر» از غیرنظامیان کشته شده‌اند که «در بین شهدا اجساد کهن‌سالان و زنان دیده می‌شود، حتی گفته شده که اجساد اطفال هم موجود است».

نور رحمانی امین‌یار، از مقام‌های ارشد استانداری سرپل به خبرنگاران گفته است این حمله «با همکاری طالبان و داعش» صورت گرفته‌است. به گفته آقای امین‌یار، رهبری طالبان با ملا نادر و رهبری داعشی‌ها با شیرمحمد غضنفر بوده‌است.

طالبان اما مدعی شده که غضنفر «از نفرات داعش نیست» و «هیچ همکاری» میان آن‌ها و گروه موسوم به حکومت اسلامی صورت نگرفته‌است. پیش از این درگیری‌هایی میان این گروه و داعش صورت گرفته بود، اما اگر ائتلاف یا همکاری میان این دو گروه شکل گرفته باشد، این موضوع می‌تواند در بحران فعلی افغانستان، نگرانی‌های تازه‌ای را ایجاد کند.

ژنرال جان نیکلسن، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، در بهار گذشته در مورد چنین احتمالی هشدار داده بود. ژنرال نیکلسون در ماه آوریل گفته بود «یکی از چیزهایی که باعث نگرانی ما شده و فکر می‌کنیم لازم است جهان از آن مطلع شده و بر آن تمرکز کند، خطر بالقوه ناشی از همگرایی گروه‌های مختلف تروریستی با یکدیگر در افغانستان است».

عبدالله عبدالله، رئیس امور اجرایی افغانستان، روز یک‌شنبه گفت به نیروهای امنیتی دستور داده شده «با تمام توان» برای بازپس‌گیری روستای میرزااولنگ اقدام کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG