لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۵۲

ابراز تردید در ادعای وزارت خارجه ایران درباره تخلیه محموله آدریان دریا


تصویر ماهواره‌ای از نفتکش آدریان دریا در نزدیکی بندر طرطوس در سوریه

یک وب‌سایت ردیابی و بررسی نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی دوشنبه شب ادعای وزارت خارجه ایران در مورد تخلیه محموله ابرنفتکش آدریان دریا ۱ را زیر سوال برد.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، ۱۷ شهریور، به شبکه خبر تلویزیون ایران گفت که نفتکش «آدریان دریا ۱» به مقصد خود رسیده و نفتش را فروخته است.


یک روز بعد، دوشنبه، ۱۸ شهریورماه، حساب توییتری «تنکرترکرز» در یک پیام این ادعا را نادرست خوانده و خبر داد که با بررسی تصاویر ماهواره‌ای موجود به این نتیجه رسیده است که آدریان دریا هنوز تخلیه نشده است.

«تنکرترکرز» در توییت خود می‌گوید که با بررسی و سنجش زاویه و اندازه سایه این ابرنفتکش بر روی آب می‌تواند به یقین بگوید که مخزن‌های آدریان دریا ۱ هنوز پر از نفت خام است.

نفتکش آدریان دریا ۱ حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام تولید ایران است که بیش از دو ماه پیش در جبل‌الطارق به ظن حمل نفت به مقصد سوریه و در نتیجه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا توقیف شد.

همان زمان ایران اعلام کرد مقصد این نفتکش سوریه نیست و این نفتکش بعد از ۴۵ روز توقیف، آزاد شد.

با این حال یک کمپانی تحقیقات فضایی در آمریکا روز شنبه هفته جاری عکس‌هایی ماهواره‌ای منتشر کرد که ابرنفتکش آدریان دریا ۱ متعلق به ایران را در نزدیکی «طرطوس در سوریه» نشان می‌دهد.

به دنبال انتشار این گزارش، روز یک‌شنبه عباس موسوی بدون اشاره به گفته‌های پیشین مقامات ایران گفت: «همان‌طور که قبلا اعلام کرده بودیم، مقصد را خود ایران تعیین می‌کند و جمهوری اسلامی علی‌رغم فشارها نفت خود را خواهد فروخت و اقدامات ایذایی اثری بر کار ایران نخواهد گذاشت.»

این در حالی است که پیشتر علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، مشخصا ادعا کرده بود که محموله نفت کشتی آدریان دریا ۱ «فروخته شده و خریدار آن مقصد این کشتی را مشخص خواهد کرد».

منابع: توییتر،‌ رادیوفردا/ ف. دو.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG