لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۱

گفت وگوی نخست وزیر بریتانیا با پادشاه عربستان در ریاض


دیدار ترزا می با ملک سلمان در ریاض

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه هشتم آذرماه وارد ریاض شد و با ملک سلمان، پادشاه عربستان، و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدار کرد.

خبرگزاری آسوشتدپرس می گوید، سفر نخست وزیر بریتانیا به ریاض برای گفت و گو با پادشاه و ولیعهد این کشور در خصوص جنگ در یمن است.

این خبرگزاری می افزاید، انتظار می رود ترزا می در این سفر از محمد بن سلمان درخواست کند که اجازه دهد از بندر حدیده برای ارسال کمک های انساندوستانه به مردم یمن استفاده شود. بندر حدیده که تحت کنترل حوثی‌‌های مورد حمایت ایران قرار دارد، یکی از بندرهای محاصره شده‌ای است که کانال اصلی کمک‌رسانی سازمان ملل به یمن بوده است.

طبق این گزارش یک کشتی حامل کمک های سازمان ملل سه شنبه در بندر حدیده پهلو گرفته است.

ترزا می روز سه شنبه گفته بود: خیلی واضح و روشن خواستار آن هستیم که کمک های انسانه دوستانه و محموله های تجاری به طور کامل به بندر حدیده دسترسی داشته باشند. این مساله ای است که در جریان سفر به عربستان مطرح خواهم کرد.

به دنبال شلیک موشک توسط شبه نظامیان حوثی به ریاض، عربستان سعودی در چهارم نوامبر (۱۳ آبان) سال جاری دستور بستن راه های ارتباطی فرودگاه ها و بنادر یمن راصادر کرد.

اما به دنبال فشار های بین المللی مقام های عربستان وعده داده اند که اجازه بازگشایی بنادر یمن برای ارسال کمک های انساندوستانه را صادر خواهند کرد.

خبرگزاری دولتی عربستان می گوید، نخست وزیر بریتانیا عصر چهارشنبه با ملک سلمان، ولیعهد و دیگر مقام های این کشور دیدار کرده و در خصوص مسایل منطقه گفت وگو کرده است.

این خبرگزاری جزییات بیشتری از این مذاکرات را ارائه نکرده است.

عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، پس از آن که شبه نظامیان حوثی به همراه نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین یمن، صنعا را تصرف کردند، مجبور به ترک پایتخت شد.

ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ برای مقابله با شبه نظامیان شیعه حوثی عملیات خود علیه این نیروها را آغاز کرد.

جنگ در یمن این کشور را در معرض قحطی قرار داده است. به گفته سازمان ملل این جنگ دست کم ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته و باعث آوارگی سه میلیون نفر شده است.

طبق گزارش اسوشیتدپرس، دولت ترزا می برای لغو قرارداد فروش سلاح به ارزش بیش از شش میلیارد دلار به عربستان سعودی بشدت تحت فشار است. مخالفان این قرارد می گویند، این سلاح ها در جریان جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه نیز اخیرا به عربستان رفت و با پادشاه و به ویژه محمد بن سلمان دیدار کرد.

ترزا می پیش از سفر به عربستان، روز چهارشنبه به بغداد رفت و با مقام های این کشور نیز گفت وگو کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG