لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۳

برنامه جهانی غذا در مورد مرگ و میر بیشتر در یمن اظهار نگرانی کرد


گفته شده که ۱۷ میلیون از جمعیت ۲۶ میلیونی یمن، نمی‌دانند وعده غذایی بعدی آنها از کجا تأمین خواهد شد.

رئیس برنامه جهانی غذا در یمن می‌گوید به خاطر ادامه محاصره این کشور جنگ‌زده توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و نرسیدن محموله‌های غذایی به افراد نیازمند میلیون‌ها یمنی با خطر مرگ و میر بیشتر روبه‌رو هستند.

همزمان صلیب سرخ جهانی اعلام کرده است که دو و نیم میلیون تن از ساکنان شهرهای پرجمعیت یمن به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

روز دوشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت‌وگویی با استیون اندرسون، مدیر برنامه جهانی غذا در یمن، منتشر کرد که در آن تأکید شده، میلیون‌ها یمنی به تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه وابسته‌اند.

آقای اندرسون گفته است که ۱۷ میلیون از جمعیت ۲۶ میلیونی یمن، نمی‌دانند وعده غذایی بعدی آنها از کجا تأمین خواهد شد و هفت میلیون نفر کاملاً به کمک‌های غذایی که به این کشور ارسال می‌شود، وابسته‌اند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، در واکنش به شلیک موشکی از سوی شورشیان حوثی به سوی ریاض که چندی پیش روی داد، پروازهای حامل کمک‌های بشردوستانه به مناطق شمالی کشور را که در کنترل شورشیان است ممنوع کرده است.

موشک حوثی‌ها که در نزدکی ریاض منهدم شد، نزدیکترین موشکی است که تاکنون شورشیان حوثی موفق به شیلک آن به سوی پایتخت عربستان سعودی شده‌اند.

پس از انتقادهای گسترده بین‌المللی از محاصره یمن هفته گذشته، عربستان سعودی اعلام کرد به محاصره زمینی، هوایی و دریایی یمن پایان خواهد داد، ولی مناطق تحت کنترل شورشیان را کماکان در حالت محاصره نگاه خواهد داشت.

در عین حال روز دوشنبه صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که پس از بسته شدن مبادی ورودی به یمن از سوی ائتلاف به رهبری عربستان، سوخت برای پمپاژ آب به کشور وارد نمی‌شود و از این رو صنعا، پایتخت و شهر بیضا در مرکز کشور به فهرست شهرهای فاقد آب سالم اضافه شده‌اند.

این سازمان تأکید کرده که اکنون دو و نیم میلیون نفر از ساکنان شهرهای پرجمعیت یمن به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

از اردیبهشت ماه سال جاری، نزدیک به یک میلیون نفر در یمن به وبا مبتلا شده‌اند که عامل اصلی آن نبود آب سالم است.

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی و قبایل ساکن منطقه خبر داد که بر اثر حمله هوایی یکشنبه شب ائتلاف در منطقه جوف، واقع در شمال یمن، حداقل ۱۰ نفر از جمله ۴ زن و ۲ کودک کشته شده‌اند.

مقام‌هایی که حاضر نشدند نام آنها در گزارش اعلام شود، گفته‌اند هدف این حمله هوایی یک منزل مسکونی بوده است.

این حمله همزمان با درگیری‌های شدید در این منطقه بین شورشیان حوثی مورد حمایت ایران با نیروهای یمنی مورد حمایت ائتلاف به رهبری عربستان سعودی روی داده است.

تاکنون ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، در مورد این حمله هوایی و یا هدف آن موضع‌گیری نکرده است. این ائتلاف که حملات هوایی علیه مواضع شورشیان حوثی را در حمایت از دولت قانون یمن از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده، مدعی است شورشیان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

یمن یکی از فقیرترین کشورهای عربی است، و از زمان آغاز جنگ در این کشور در سال ۲۰۱۴، تاکنون بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG