لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۷

تیلرسون: بحران قطر به زودی حل نمی‌شود


رکس تیلرسون می گوید، به نظر می رسد یک طرف بحران قطر تمایلی برای تعامل و مذاکره در این خصوص ندارد.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه با اشاره به این که انتظار ندارد به زودی مناقشه عربستان و سه کشور دیگر با قطر به زودی حل شود، گفته است، رهبری چهار کشور عربی تمایلی به تعامل در این زمینه ندارند.

به گزارش شبکه بلومبرگ، رکس تیلرسون گفته است: انتظار حل و فصل (این مناقشه) در آینده نزدیک را ندارم.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرده است: به نظر می رسد یک طرف این (مناقشه) اصلا تمایلی برای تعامل و مذاکره در این خصوص ندارد. این برعهده رهبری چهار کشور عربی است که تصمیم بگیرند چه زمانی می خواهند با قطر مذاکره کنند، چرا که قطر موضع اش را در این زمینه خیلی روشن اعلام کرده است، این کشور آماده مذاکره است.

رکس تیلرسون قرار است روز جمعه به منطقه خلیج فارس سفر کند. وی ابتدا به عربستان می رود و سپس از قطر دیدار می کند و بعداز آن به پاکستان و هند سفر خواهد کرد .

در خرداد ماه گذشته، عربستان سعودی، بحرین امارات عربی متحده و مصر ضمن متهم کردن قطر به حمایت یا تامین مالی تروریسم، مناسبات دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده و راه‌های هوایی، دریایی و زمینی به این کشور را مسدود کردند.

این کشورها شروطی را برای تجدید روابط با قطر اعلام کردند که از جمله آنها قطع رابطه با ایران، تعطیلی شبکه الجزیره، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر و نیز قطع حمایت از گروه‌های تروریستی است. قطر اما گفته بود این شروط عملا حاکمیت ملی آن کشور را نادیده می‌گیرند و آنها را رد کرد.

تلاش ها امیر کویت برای پایان دادن به اختلافات چهار کشور عربی با قطر تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است. رکس تیلرسون نیز در تیر ماه برای حل این مناقشه به عربستان و قطر سفر کرد.

با این حال، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفته است: نقش ما این است که مطمئن شویم کانال های ارتباطی بین این کشور ها برای ارسال پیام باز است و مواضع خیلی روشن و واضح به دو طرف منتقل شود.

رکس تیلرسون در ادامه تاکید کرده است: ما آماده ایم تا برای نزدیک کردن دو طرف نقشی ایفا کنیم، اما الان اتخاذ تصمیم در این زمینه برعهده رهبری آن کشورها است.

این در حالی است که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر روز گذشته خواستار رفع محاصره این کشور از سوی عربستان، امارات بحرین و مصر شد و در عین حال برای گفت‌وگو با این کشورها اعلام آمادگی کرد.

وی محاصره چهار ماهه قطر را «غیرمنصفانه» خواند و در عین حال برای گفت‌‌و‌گو با محاصره‌کنندگان اعلام آمادگی کرد.

در همین زمینه ، وزیر خارجه قطر نیز گفته است که این کشور به دنبال حل این بحران از راه گفت‌وگو است اما عربستان خواستار بی‌ثباتی قطر است.

وی گفته است: «آنها می‌خواهند بحران را تشدید کنند و به فکر تغییر رژیم و و چیزهای دیگرند».

عربستان و امارات تلاش برای تغییر رژیم قطر را رد کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG