لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۹

جمعیت یهودیان و مسلمانان ساکن «سرزمین‌های مقدس برابر» شده است


شهرک یهودنشین در کرانه غربی رود اردن.

طبق آمار مورد استناد یک مقام اسرائیلی جمعیت یهودیان و مسلمانان ساکن نواحی بين ساحل دریای مدیترانه تا رود اردن تقریبا برابر شده و در نتیجه این سئوال را به میان کشیده که اگر اسرائیل سرزمین‌های فلسطینی را تحت کنترل خود حفط کند آيا می‌تواند یک دمکراسی باقی بماند یا نه.

به گزارش خبرگزاری رویترز این سرشماری جدید جمعیتی توسط نهاد مسئول اداره امور مناطق اشغالی در ساحل غربی رود اردن و نوار غزه در اختیار پارلمان اسرائیل قرار گرفته است.

هم اسرائیل و هم فلسطینیان با دقت رشد جمعیت را بررسی می‌کنند چون می‌تواند روی راه حل بحران خاورمیانه به خصوص در آستانه هفتادمین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل که ماه آینده است، تاثیر بگذارد.

این گزارش می‌گوید با توجه به اینکه راه حل موسوم به دو کشور از سال ۲۰۱۴ در بن بست قرار دارد برخی می‌گویند اگر اسرائیل سرزمین‌های فلسطینی را که ۵۱ سال پیش اشغال کرده حفط کند در آینده مجبور خواهد شد بین تداوم سیستم دمکراتیک و یا محروم کردن فلسطینیان از حق رای یکی را انتخاب کند.

یکی از مقامات نظامی مسئول اداره مناطق اشغالی در گزارشی به پارلمان اسرائیل گفت آخرین تخمین‌ها نشان می‌دهد که بین ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون فلسطینی در مناطق اشغالی زندگی می‌کنند. او افزود که طبق سرشماری فلسطینیان این رقم حدود سه میلیون نفر است.

رییس کمیته امور دفاعی و سیاست خارجی پارلمان اسرائیل نیز گفت با افزودن حدود دو میلیون نفری که در غزه زندگی می‌کنند کل جمعیتی که در مناطق اشغال شده توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ زندگی می‌کنند، به ۵ میلیون نفر می‌‌رسد.

با در نظر گرفتن جمعیت عرب ساکن اسرائیل که اداره آمار آنرا حدود ۱.۸۴ میلیون نفر اعلام کرده در مجموع جمعیت اعرابی که در داخل اسرائیل و مناطق اشغال شده توسط این کشور زندگی می کنند به حدود ۶.۵ میلیون نفر می‌رسد.

طبق ارقام اداره آمار اسرائیل جمعیت یهودیان ساکن نواحی بين ساحل دریای مدیترانه تا رود اردن نیز تقریبا همین رقم است.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید شهرک سازی گسترده یهودیان در مناطق اشغالی امید فلسطینیان برای تشکیل یک کشور مستقل با بخش شرقی بیت‌المقدس یا اورشلیم بعنوان پایتخت را تضعیف کرده است. عامل دیگری که باعث تضعیف تلاش فلسطینیان شده، به رسمیت شناختن بیت‌المقدس - اورشلیم - به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا است.

نهادهای مدافع یهودیان ساکن شهرک‌های مناطق اشغالی به سرعت با آمار ارائه شده توسط مقامات اسراييلی مخالفت کرده و مدعی‌اند طبق یک بررسی جدید تعداد فلسطینیان ساکن ساحل غربی رود اردن فقط ۱.۸ میلیون نفر است.

اما یکی از اعضای عرب پارلمان اسرائیل این ارقام را دقیق توصیف کرد و افزود:«ما از مدتها پیش این ارقام را می‌دانستیم.»

او گفت بدون ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی اسرائیل به سمت راه حل فقط یک کشور حرکت می کند و در نتیجه یا باید آپارتاید (تفکیک نژادی) را در کشور حاکم کند و یا انتخاب یک نخست وزیر عرب - فلسطینی را بپذیرد.

به استناد گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG