لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۳۱

سفر دونالد ترامپ به بریتانیا به دعوت ملکه آن کشور


ترامپ در این سفر علاوه بر ملکه با ترزا می نخست وزیر بریتانیا نيز دیدار خواهد کرد.

به گفته کاخ سلطنتی بریتانیا دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دعوت الیزابت دوم، ملکه بریتانیا برای سفر رسمی به آن کشور را پذیرفته است. سفر رییس جمهور آمریکا در روزهای سوم تا پنجم ماه ژوئن سال جاری انجام خواهد شد.

کاخ سفید نیز اعلام کرد این سفر «تاییدی بر مناسبات پایدار و ویژه دو کشور است.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ترامپ در این سفر علاوه بر ملکه با ترزا می نخست وزیر بریتانیا نيز دیدار خواهد کرد.

همچنین قرار است آقای ترامپ و بانوی اول آمریکا در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد عملیات «دی دی» (حمله نهایی متفقین به آلمان برای آزادسازی غرب اروپا) که در بندر پورتموث برگزار می شود، شرکت کنند.

پس از آن دونالد ترامپ به فرانسه خواهد رفت و روز شش ماه ژوئن همراه با امانوئل مکرون در مراسم دیگری به همین مناسبت در سواحل نرماندی شرکت می‌کند.

خبر سفر آقای ترامپ از چند روز قبل و پیش از تایید آن توسط کاخ سلطنتی بریتانیا و کاخ سفید پخش شده بود. گروههای معترض در بریتانیا از هم اکنون برنامه های خود برای اعتراض به سفر رییس جمهور آمریکا را اعلام کرده اند.

سال گذشته نیز دونالد ترامپ به بریتانیا سفر کرد و همراه با بانوی اول آمریکا با ملکه و نخست وزیر آن کشور دیدار کرده بود.

اما سفر امسال برخلاف سال گذشته بیشتر جنبه تشریفاتی خواهد داشت و در حقیقت تداوم سنت دیدارهای تشریفاتی روسای جمهور آمریکا از بریتانیا است. در سال 2003 جورج دبلیو بوش و در سال 2011 باراک اوباما روسای جمهور وقت آمریکا از بریتانیا دیدار کردند.

هنوز مشخص نیست که آیا دونالد ترامپ نیز مثل باراک اوباما در پارلمان بریتانیا سخنرانی خواهد کرد یا نه.

در سال ۲۰۱۷ و چند هفته پس از برگزاری مراسم سوگند دونالد ترامپ رییس پارلمان بریتانیا مخالفت شدید خود با سخنرانی او در پارلمان را عنوان کرد. اما از قرار معلوم اعضای پارلمان تلاش کرده اند از مخالفت او بکاهند.

یک سخنگوی رییس پارلمان بریتانیا به شبکه خبری بی بی سی گفت:«درخواست آقای ترامپ برای سخنرانی در صحن پارلمان به طریق معمول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

جورج دبلیو بوش نیز قرار بود در سفر تشریفاتی خود به بریتانیا در نوامبر ۲۰۰۳ در پارلمان آن کشور سخنرانی کند ولی در نهایت به دلیل اعتراض ها به حمله نظامی به عراق سخنرانی او لغو شد.

در جریان سفر قبلی دونالد ترامپ به بریتانیا در ژوئیه سال گذشته هزاران نفر از مخالفان سیاست های رییس جمهور آمریکا، در اعتراض به اظهارات او در مورد اتحادیه اروپا و بریتانیا و انتقادهای او از سیاستمداران بریتانیایی از جمله صادق خان شهردار لندن تظاهرات کردند.

با استفاده خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG