لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۳

آغاز رسمی کارزار ترامپ برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰


ترامپ و همسرش ملانیا، در جمع هواداران در اورلاندو، فلوریدا

رئیس‌جمهوری آمریکا، کارزار انتخاباتی خود برای رقابت‌های سال ۲۰۲۰ را به‌طور رسمی، و با متهم‌کردن دمکرات‌ها به «تخریب کشور» و حمله به «رسانه‌های خبری جعلی» آغاز کرد.

دونالد ترامپ روز ۱۸ ژوئن/۲۸ خرداد، در جمع هوادارانش در اورلاندو، ایالت فلوریدا، گفت رقبا و مخالفان او در حزب دمکرات «همان‌طور که می‌دانیم قصد دارند کشور را نابود کنند» و «این اتفاق نخواهد افتاد».

ایالت فلوریدا معمولا از ایالت‌های کلیدی در سازوکار انتخاباتی ایالات متحده‌است. آقای ترامپ در انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۶ موفق شده بود آرای فلوریدا را از آن خود کند، با این حال برخی نظرسنجی‌های فعلی، از پیشتازی رقبای دمکرات او در این ایالت حکایت دارند.

با وجود آن‌که نامزدی ترامپ از سوی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات پیش‌رو بسیار محتمل است، اما رقیب او از حزب دمکرات هنوز مشخص نشده، و گروه بزرگی از سیاستمداران دمکرات در رقابت داخلی با یکدیگر هستند تا در نهایت نامزد نهایی انتخاب شود.

معمولا حزب پیروز در انتخابات ریاست‌جمهوری، در دور دوم، نامزد دیگری به‌جز خود رئیس‌جمهور معرفی نمی‌کند.

پیش از ترامپ، باراک اوباما از حزب دمکرات در دو دوره هدایت کاخ سفید را در دست داشت. در حال حاضر جو بایدن، معاون آقای اوباما، در نظرسنجی‌ها از دیگر رقبای هم‌حزبی خود در حزب دمکرات جایگاه بهتری دارد.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود در اورلاندو گفت «ما با همدیگر قدرت مستقر سیاسی که در هم شکسته بود را پایین کشیدیم و دولتی را جایگزین آن کردیم، برآمده از مردم و برای مردم».

او افزوده «تا زمانی که شما همین هیئت را سر جایش نگه دارید، راهی فوق‌العاده در پیش خواهیم داشت. آینده ما هرگز تا این اندازه روشن و شفاف نبوده است».

دونالد ترامپ با حمله به حزب دمکرات گفته است «فقط با خودتان فکر کنید اگر آن‌‌ها مسئول اداره کشور شوند، این گروه خشمگین دست‌چپی، چه خواهد کرد».

او در جریان سخنرانی خود، در حالی‌که به خط تصویربرداران شبکه‌‌های تلویزیونی اشاره می‌کرد، چندین رسانه‌‌هایی که آ‌ن‌ها را «رسانه‌های جعلی خبری» توصیف می‌کند، هدف حمله قرار داد.

در سوی دیگر رقبای آقای ترامپ در حزب دمکرات نیز طی هفته‌های گذشته بارها او را هدف انتقادهای خود قرار دادند.

برای نمونه در اردیبهشت ماه، جو بایدن در پست توئیتری خود درباره دلیل اعلام نامزدی‌اش گفته بود: «ارزش‌های اصلی این ملت، جایگاه آمریکا در جهان، دموکراسی ما و هر آنچه آمریکا را آمریکا کرده، در خطر است. اگر به دونالد ترامپ فرصت هشت سال حضور در کاخ سفید بدهیم، او برای همیشه و از پایه و اساس، شخصیت ملت آمریکا را تغییر خواهد داد».

انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری در آمریکا، ۵۹مین دوره انتخابات چهارساله در آمریکا، در نوامبر ۲۰۲۰، تقریبا یک سال و نیم دیگر، برگزار می‌شود.

انتخاب رئیس‌جمهوری آمریکا نه بر پایه مجموع کل آرای سراسر کشور، که بر پایه آرای گروهی موسوم به «الکترال کالج» در هر ایالت صورت می‌گیرد.

برای نمونه ایالت کالیفرنیا برای انتخاب رئیس‌جمهور ۵۵ رأی الکترال، یعنی ۵۵ نفر عضو هیئت گزینندگان، و ایالت‌های نیویورک و فلوریدا هر کدام ۲۹ نفر در هیئت گزینندگان رأی دارند.

در نهایت هر کسی که ۲۷۰ رای یا بیشتر از کل ۵۳۸ رای الکترال، به‌عبارتی رای ۵۳۸ عضو مجمع گزینندگان را کسب کند، برنده انتخابات است.

هر کدام از این ۵۳۸ تن، از طریق آرای مستقیم مردم عادی، به نامزدها رای می‌دهند؛ یعنی هر کدام از این افراد به نامزدی رأی خواهند داد که اهالی منطقه‌شان به او رأی داده‌اند.

اروپای آزاد، رادیو فردا/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG