لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۹

ترامپ مجازات‌ها و تحریم‌های چین به‌خاطر رخدادهای هنگ‌کنگ را ابلاغ کرد


رئیس‌جمهوری آمریکا گفته «از این پس رفتار در قبال هنگ‌کنگ به‌مانند رفتار ما در قبال چین خواهد بود».

رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای قانون تازه تحریم‌ها علیه چین به‌خاطر آن‌چه پکن در قبال هنگ‌کنگ انجام داده، آن‌را برای اجرا ابلاغ کرد. ترامپ همچنین یک فرمان اجرایی برای خود هنگ‌کنگ صادر کرده‌است.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه در نشستی خبری در کاخ سفید گفت او با امضای قانون جدید، همچنین فرمانی اجرایی صادر کرده که به شرایط ویژه و مجزا در قبال هنگ‌کنگ پایان می‌دهد.

در پی تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ توسط پکن، با وجود اعتراضات گسترده غرب علیه تصویب آن، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرد که جریمه و تنبیه در ارتباط با مقام‌های مجری این قانون در چین و پلیس هنگ‌کنگ، در نظر می‌گیرد.

سنای آمریکا نیز لایحه مشابهی را تصویب کرده بود. تصویب فراحزبی و بدون اختلاف این لایحه نشان از اتحاد قانون‌گذاران و سیاستمداران حاکم در پیوند با مسائل هنگ‌کنگ دارد.

قوانین تازه در عین حال مجازات‌هایی را در مورد بانک‌های طرف رابطه با مجریان قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ در نظر می‌گیرد.

قانونی که پکن به‌دور از انظار عمومی و بدون اطلاع‌رسانی و ارائه جزئیات تصویب کرده عملا راه را برای بازداشت شهروندان معترض به سیاست‌های جمهوری خلق، محاکمه آن‌ها در سرزمین اصلی چین و حتی صدور حکم حبس ابد و ایجاد سازوکارهای امنیتی گسترده در شبه‌جزیره هنگ‌کنگ هموار می‌کند.

چین در واکنش به اعتراضات، کشورهای دیگر را از آن‌چه «دخالت در امور داخلی خود» نامیده، پرهیز داده و گفته به «یک کشور، دو سیستم» در قبال هنگ‌کنگ پایبند است.

پایبندی واقعی پکن به این سیستم اما با تردیدهای گسترده‌ای در غرب روبه‌رو است.

کشورهای غربی می‌گویند در «اعلامیه مشترک چین و بریتانیا» و در زمان انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ به پکن در سال ۱۹۹۷، بر حفظ این رویکرد «یک کشور، دو سیستم» تاکید شده و هنگ‌کنگ باید صاحب اختیار در زمینه‌های مختلف اقتصادی، انتظامی، قضایی و مانند آن‌ها باشد.

آقای ترامپ روز سه‌شنبه همچنین یک فرمان اجرایی صادر کرده که رویکرد ویژه در قبال هنگ‌کنگ، مجزا از سرزمین اصلی چین، را از میان بر می‌دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفته «از این پس رفتار در قبال هنگ‌کنگ به‌مانند رفتار ما در قبال چین خواهد بود؛ امتیازات ویژه‌ای وجود نخواهد داشت، نه پیمان ویژه اقتصادی در کار خواهد بود و نه صادرات فناوری‌های حساس» ادامه پیدا خواهد کرد.

هنوز جزئیات دقیق فرمان اجرایی مشخص نیست، اما برای نمونه می‌تواند تعرفه‌ها در قبال هنگ‌کنگ را به همان سطحی برساند که تعرفه‌ فرآوری‌های چینی به آن رسیده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG