لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۷

کاخ سفید: ترامپ ممکن است مجوز امنیتی برخی مقام‌های دوره اوباما را لغو کند


از راست بالا: کلپر، کومی، برنان -پایین- رایس، مک‌کیب، هیدن

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید دونالد ترامپ در حال بررسی لغو مجوز امنیتی شـش تن از مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی مشغول خدمت در دولت باراک اوباما است. مقام‌هایی که از آن‌ها نام برده شده به‌طور پی‌در‌پی انتقادهایی را علیه آقای ترامپ مطرح می‌کنند.

مجوز امنیتی، یک مجوز رسمی‌ست که دولت ایالات متحده صادر می‌کند و برپایه آن افراد به اسناد محرمانه دسترسی پیدا می‌کنند.

مقام‌های دولت اوباما که ممکن است مجوز امنیتی آن‌ها لغو شود عبارت هستند از: جان برنان، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، جیمز کومی، رئیس پیشین پلیس فدرال که ترامپ او را از کار برکنار کرد، جیمز کلپر، مدیر پیشین اطلاعات ملی، مایکل هیدن، از دیگر روسای پیشین سی‌آی‌ای، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره اوباما و اندرو مک‌کیب، سرپرست پیشین اف‌بی‌آی.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، اول مرداد ماه در جمع خبرنگاران نام این افراد را اعلام کرده‌است.

برنان، رئیس پیشین سی‌آی‌ای، اخیرا در انتقاد شدیدی از دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، کنفرانس خبری مشترک دو رهبر را «چیزی نه کم‌تر از خیانت» توصیف کرده بود.

آقای ترامپ در جریان آن کنفرانس خبری، در کنار آقای پوتین، گفته بود «من هیچ دلیلی نمی‌بینم که چرا روسیه باید در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرده باشد». این موضوع بر خلاف برآوردهای ارائه‌شده توسط سران و نهادهای امنیتی ایالات متحده، چه در دوره باراک اوباما، و چه در دوره فعلی‌ست. این اظهارات با انتقادهای نمایندگان کنگره از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات روبه‌رو شد. رئیس‌جمهوری آمریکا، یک روز بعد تاکید کرد که برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری را قبول دارد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، گفته است مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی پیشین با «زدن اتهام‌های بی‌پایه مبنی بر تماس‌های نادرست با روسیه یا نفوذ روسیه… مجوز امنیتی و خدمات همگانی خود را به (ابزاری) سیاسی و حتی در مواردی به‌وسیله‌ای برای کسب درآمد تبدیل کرده‌اند».

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده‌است.

مایکل هیدن، یکی از روسای پیشین سی‌آی‌ای در توئیتر خود نوشته است که لغو مجوز «هیچ پیامدی برآنچه می‌گویم و می‌نویسم، نخواهد داشت».

سخنگوی آقای مک‌کیب، سرپرست پیشین اف‌بی‌آی، در توئیتر نوشته است که مجوز امنیتی او عملا پس از برکناری‌اش از پلیس فدرال «آن‌طور که به ما گفته شد: به دلیل سیاست‌های اف‌بی‌آی»، غیرفعال شده‌است.

برپایه گزارش‌های اسوشیتدپرس، رویترز|ت.ت|خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG