لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۲

ترامپ صراحتاً خشونت‌ورزی گروه‌های نژادپرست را محکوم کرد


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنانی در روز دوشنبه ۲۳ مرداد، صراحتاً گروه‌های نژادپرستی چون طرفداران برتری نژاد سفید، کوکلاکس‌کلان‌ها و نئونازی‌ها را محکوم کرد و تأکید کرد که نفرت‌افکنی و تعصب جایی در آمریکا ندارد.

آقای ترامپ در این سخنان تأکید کرد آنها که به نام تعصب مرتکب خشونت می‌شوند به بنیان آمریکا حمله کرده‌اند.

خشونت‌های در جریان تجمع «سفیدپوستان ملی‌گرا» و مخالفان آن‌ها، و نیز وقایع پیرامون این رویداد، در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا، به کشته‌شدن سه نفر انجامید و ۳۵ زخمی برجای ‌گذاشته‌است.

در این زمینه رئیس‌جمهور که پیشتر در بیانیه‌ای خشونت‌های روز شنبه در شارلوتزویل را محکوم کرده بود، این حادثه را «حمله‌ای هولناک»، «خشونتی نژادپرستانه» توصیف کرد و گفت که همه آنها که مرکتب چنین اعمالی شده‌اند، در قبال آن پاسخگو خواهند بود.

آقای ترامپ که پس از دیدار با جف سشنز دادستان کل و کریستوفر ری، رئیس جدید پلیس فدرال، سخن می‌گفت، تأکید کرد، همچنان که پیشتر هم اعلام کرده خشونت‌های ویرجینیا را قاطعانه محکوم می‌کند و گفت که این نمایش مفرط نفرت‌افکنی، تعصب و خشونت، جایی در آمریکا ندارد.

او گفت که همان طور که پیشتر هم بارها تأکید کرده‌ام بدون توجه به نژاد، همه در چارچوب یک قانون زندگی می‌کنیم، همه به یک پرچم ادای احترام می‌کنیم، و همه مخلوق یک خدای قادر هستیم. ما باید به یکدیگر عشق بورزیم و مهربانی کنیم، و در محکوم کردن نفرت‌افکنی، تعصب و خشونت با هم متحد باشیم.

آقای ترامپ تصریح کرد که «نژادپرستی رفتاری شیطانی است و آنها که خشونت‌آفرینی کرده‌اند، تبهکاران و اوباش هستند، از جمله کوکلاکس‌کلان‌ها، نئونازی‌ها و طرفداران برتری نژاد سفید، و دیگر گروه‌های نفرت‌افکنی، که با همه آنچه را ما در آمریکا گرامی می‌داریم، در تضاد هستند».

او گفت ما ملتی هستیم که بر پایه راستی شکل گرفته‌ایم و برابر آفریده شده‌ایم، ما در نگاه خالق خود و در پیشگاه قانون و در چارچوب قانون اساسی برابر هستیم».

بیانیه پیشین آقای ترامپ در محکومیت خشونت‌های ویرجینا، بدون نام بردن از گروه‌های نژادپرست، خشونت‌ورزی را از سوی همه طرف‌ها محکوم می‌کرد و خواستار بازگرداندن سریع نظم و قانون برای حمایت از جان افراد بی‌گناه بود.

در این زمینه گروه بزرگی از کنشگران، نمایندگان حزب دمکرات و نیز شماری از قانون‌گذاران حزب جمهوری‌خواه، از رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر عدم نام بردن از شماری از گروه‌های نژادپرست انتقاد کرده بودند.

از جمله منتقدان به آقای ترامپ، مارکو روبیو رقیب درون‌حزبی جمهوری‌خواهان در جریان کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری بود که گفته بود «برای ملت بسیار مهم است که [از رئیس‌جمهور آمریکا]، شرح رخدادهای شارلوتزویل را آن‌طور که واقعاً صورت گرفته بشنود؛ یک حمله تروریستی توسط طرفداران برتری نژاد سفید».

کاخ سفید اما یکشنبه شب در بیانیه‌ای تأکید کرد که رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به حوادث ویرجینیا، «همه انواع خشونت‌ها» را محکوم کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG