لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۵۰

تظاهرات ده‌ها هزار نفر در آمریکا علیه سیاست‌های مهاجرتی ترامپ


شماری از معترضان به سیاست‌های مهاجرتی ترامپ در شهر هیوستون٬‌ایالت تگزاس- شنبه٬ ۹ تیرماه

ده‌ها هزار تن روز شنبه٬ نهم تیرماه٬ در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ٬ رئیس جمهور آمریکا٬ در سرتاسر این کشور دست به تظاهرات زدند. این سیاست‌ها در چند وقت اخیر منجر به جدا شدن کودکان از والدین خود در مرز مکزیک شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ در واشینگتن٬ تظاهرکنندگان مقابل کاخ سفید جمع شدند و با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعار خواهان تغییر سیاست سختگیرانه مهاجرتی دولت شدند.

معترضان از جمله خواهان بازگردانده شدن کودکانی که دولت آن‌ها را در مرز مکزیک از خانواده‌هایشان جدا کرده است٬ به یکدیگر شده‌اند. مخالفان سیاست‌های مهاجرتی ترامپ همچنین خواستار برچیده شدن اداره پلیس مهاجرت و گمرک آمریکا معروف به «آیس» هستند.

سازمان‌دهندگان تظاهرات واشینگتن تخمین می‌زنند که حدود ۳۰ هزار نفر در تظاهرات مرکز واشینگتن شرکت کرده‌اند.

پائولا فلورِس مارکز ۲۷ ساله٬ از تظاهرکنندگان حاضر در واشینگتن به رویترز گفته است که تصمیمات مهاجرتی ترامپ «خلاف تمام آن‌ چیزهایی است که ما در این کشور حامی آن هستیم.»

این تظاهرات در حالی در واشینگتن برپا شد که آقای ترامپ روز شنبه در پایتخت نبود.

آقای ترامپ با این حال روز شنبه چندین توئیت در حمایت از قوانین مهاجرتی‌اش منتشر کرد. وی در یک توئیت نوشت: «وقتی افرادی به صورت غیرقانونی وارد کشورمان می‌شوند٬ ما باید بدون این‌که سال‌ها خودمان را درگیر اقدامات قانونی کنیم٬ آن‌ها را برگردانیم. قوانین [مهاجرتی] ما٬ احمقانه‌ترین قوانین دنیا هستند. جمهوری‌خواهان خواهان مرز‌های مستحکم و نبود جرم و جنایت هستند. دموکرات‌ها مرز‌های باز می‌خواهند و با جرم و جنایت با ضعف برخورد می‌کنند.»

در نیویورک هزاران تظاهرکننده روی پل بروکلین راهپیمایی کردند. روی پلاکاردهای تظاهرکنندگان٬ پیام‌هایی نظیر «به آمریکا دوباره چهره‌ای انسانی ببخشیم» و «مهاجران خوش آمده‌اند» نوشته شده بود.

تظاهرات روز شنبه در ده‌ها شهر دیگر آمریکا نیز برگزار شد.

از اوایل ماه مه که جف سشنز دادستان کل آمریکا اعلام کرد همه مهاجران غیرقانونی که از مرز مکزیک وارد می‌شوند بازداشت خواهند شد، موارد جدا کردن کودکان از خانواده‌های مهاجر افزایش یافته است.

در طول یک ماه گذشته بیش از ۲۳۴۲ کودک از والدین خود که به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده بودند جدا شده و به مراکز موقت کودکان انتقال یافته‌اند. انتشار تصاویر ویدئویی این کودکان که پشت میله‌های زندان نشسته‌اند و فایل‌های صوتی از گریه آنها، خشم و اعتراض بسیاری را چه در داخل آمریکا و چه در سطح بین‌المللی برانگیخته است.

به دنبال اعتراض‌های گسترده٬ دونالد ترامپ ۳۱ خرداد اعلام کرد که به نهادهای فدرال این کشور دستور مستقیم داده تا والدین و کودکانی که پس از ورود غیرقانونی به خاک ایالات متحده از یکدیگر جدا شده بودند، بار دیگر به هم بپیوندند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG