لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۵۲

ترامپ بار دیگر بر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی تاکید کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تایید کرد که مشخص نیست آیا دیداری که با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پیش دارد، انجام خواهد شد یا نه. وی همچنین تصریح کرد که واشینگتن خواستار خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ است.

کره شمالی تهدید کرده که اگر آمریکا همچنان به صورت یکجانبه بر خلع سلاح هسته‌ای این کشور اصرار داشته باشد، احتمالا دیدار میان رهبران دو کشور که برای روز ۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خرداد برنامه‌ریزی شده است، لغو بکند.

پیونگ‌یانگ همچنین گفت‌وگو بین سران کره شمالی و کره جنوبی را که برای امروز، چهارشنبه، مقرر شده بود لغو کرد و دلیل آن را رزمایش مشترک ایالات متحده و کره جنوبی برشمرد.

دونالد ترامپ که در جمع خبرنگاران در کاخ سفید حاضر شده بود وقتی با پرسشی درباره سرانجام برنامه‌ریزی‌ها برای دیدار خود با رهبر کره شمالی مواجه شد، جواب داد: «باید ببینیم چه می‌شود.»

وی ضمن تاکید بر خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره افزود: «ما هنوز از هیچ تصمیمی مطلع نشده‌ایم... هنوز چیزی ندیده‌ایم و هنوز چیزی نشنیده‌ایم.»

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، لغو احتمالی دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون می‌تواند ضربه بزرگی به بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماتیک رئیس جمهور کنونی آمریکا وارد آورد. این دیدار اگر برگزار شود نخستین دیدار میان رهبران آمریکا و کره شمالی خواهد بود.

در عین حال آقای ترامپ با اظهارات خود در هفته‌های اخیر انتظارات را نسبت به نتیجه این دیدار احتمالی بالا برده اگرچه برخی تخلیل‌گران تردید دارند که این دیدار بتواند اختلافات میان دو کشور به ویژه در رابطه با خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی را برطرف کند.

کاخ سفید عنوان کرده که همچنان امیدوار است این دیدار انجام شود، اما ترامپ همچنین خود را آماده کرده که تصمیمات سفت و سختی بگیرد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید به شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «رئیس جمهور آمادگی این را دارد که این دیدار انجام شود. اما اگر انجام نشد، ما همچنان نهایت فشار را [به کره شمالی] وارد می‌آوریم.»

دونالد ترامپ از سال گذشته فشارها بر کره شمالی را به شدت افزایش داده، امری که تحلیل‌گران معتقدند تاثیر بسیاری بر پیونگ‌یانگ داشته تا پای میز مذاکره بیاید.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG