لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۴۹

انتقاد ترامپ از سیاست های تجاری اروپا و کانادا در آستانه اجلاس گروه ۷


نشست خبری مکرون و ترودو در روز پنجشنبه .

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۱۷ خرداد در آستانه نشست سران هفت کشور صنعتی موسوم به «گروه جی ۷» از رویکرد اروپا و کانادا در اعمال تعرفه های سنگین علیه محصولات آمریکایی انتقاد کرد.

دونالد ترامپ در توییتر خود نوشت: چرا اتحادیه اروپا و کانادا به مردم اطلاع نمی‌دهند برای سال ها آنها تعرفه های تجاری عظیم و موانع پولی تجاری علیه آمریکا اعمال کرده‌اند: کاملا ناعادلانه برای کشاورزان، کارگران و شرکت های ما. موانع و تعرفه های تجاری خود را بردارید، در غیر این‌ صورت ما نیز دست به اقدامات متقابل بزرگتری خواهیم زد.

این در حالی است که امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه ساعاتی پیشتر در خصوص منزوی شدن آمریکا در اجلاس سران «جی ۷» هشدار داده بود.

امانوئل مکرون روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، شاید رئیس جمهوری آمریکا به منزوی شدن خود اهمیت نمی‌دهد.

وی با این حال نسبت به امضای بیانیه پایانی گروه جی ۷ توسط شش کشور هشدار داد و اظهار داشت: این شش کشور ارزش ها و اقتصاد بازار را نمایندگی می کنند و وزنه تاریخی پشت سر خودارند و اکنون یک نیرو واقعی بین المللی هستند.

قرار است دونالد ترامپ روز جمعه در اجلاس سران کشورهای عضو گروه «جی ۷» یعنی آمریکا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن و ایتالیا در کبک کانادا شرکت کنند.

رویترز می‌گوید، به رغم این که نخست وزیر کانادا پیش بینی کرده است بحث های جدی در خصوص تجارت مطرح شود، اما کشورهایی مانند ایتالیا و ژاپن تمایل چندانی به چالش با آمریکا ندارند.

آمریکا روز پنجشنه ۱۰ خرداد اعلام کرد، پس از یک دوره معافیت موقت در مورد مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا، تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش داد. دونالد ترامپ پیشتر گفته بود،این اقدام برای مقابله با «تهدیدها علیه امنیت ملی» اتخاذ شده است.

به گزارش رویترز، این اقدام در آستانه اجلاس سران کشورهای عضو گروه ۷ باعث تشدید اختلاف بین برخی از اعضای این گروه شده است.

با این حال، اعمال این تعرفه‌ها که با هدف افزایش هشتاد درصدی تولید فولاد و آلومینیوم آمریکا صورت گرفته، خشم دیگر شرکای تجاری واشینگتن در جهان و از جمله چین را برانگیخته است.

دولت ترامپ در مورد فولاد و آلومینیوم، برخی از کشورها نظیر استرالیا، آرژانتین و کره جنوبی را مشمول معافیت دائم کرده اما این کشورها نیز در صادرات به آمریکا باید مطابق سهمیه عمل کنند.

با استفاده از گزارش های رویترز ، آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ.ک

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG