لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۵

ترامپ درباره اقدامات ایران در منطقه با رهبران عربستان و قطر گفت‌وگو کرد


کاخ سفید روز سه شنبه ۱۴ فروردین اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در تماس های تلفنی جداگانه با پادشاه عربستان و امیر قطر درباره فعالیت‌های ایران در منطقه گفت و گو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است، دونالد ترامپ و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی درباره «رفتار گستاخانه ایران در منطقه و همچنین تهدید این کشور علیه ثبات منطقه‌ای» گفت وگو کرده اند.

کاخ سفید روز سه شنبه همچنین در بیانیه جداگانه ای اعلام کرده است که دونالد ترامپ، روز گذشته در تماس تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در خصوص مقابله با تلاش های ایران جهت بهره گیری از جنگ در سوریه در راستای دستیابی به اهدافش در بی ثبات کردن منطقه صحبت کرده است.

طبق این بیانیه، رییس جمهوری آمریکا همچنین با عربستان به دنبال حمله موشکی اخیر نیروهای حوثی یمن به این کشور، اعلام همبستگی کرده است.

آمریکا، فرانسه و عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران را پشتیبان عمده شبه نظامیان حوثی می‌دانند و می‌گویند، سلاح ها و موشک‌هایی که حوثی ها در دست دارند، از سوی ایران تامین شده است. اما ایران این اتهامات را رد کرده است.

اختلافات شورای همکاری خلیج فارس

دونالد ترامپ در بخش دیگری از گفت وگوی تلفنی خود با امیر قطردر خصوص برداشتن موانع بر سر راه اتحاد دوباره اعضای شورای همکاری خلیج فارس گفت و گو کرده است.

کاخ سفید می گوید، رییس جمهوری آمریکا ضمن تشکر از تلاش قطر در راستای احیای وحدت در بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس، بر ضرورت پایان دادن به اختلاف بین اعضای این شورا تاکید کرد.

طبق این گزارش، رییس جمهوری آمریکا و امیر قطر در خصوص اتحاد منطقه ای برای مقابله با تهدیدهای امنیتی و اطمینان یافتن از آسایش و رفاه مردم سراسر منطقه توافق داشتند.

دونالد ترامپ همچنین در گفت وگو با پادشاه عربستان در خصوص حل اختلافات بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس صحبت کرده است.

عربستان، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر از نیمه خرداد ماه سال گذشته روابط خود را با قطر قطع و این کشور را محاصره اقتصادی کردند. این کشورها حکومت قطر را به پشتیبانی از افراطی‌گرایی اسلامی و روابط نزدیک با ایران متهم می‌کنند.

پیشتر اعلام شده بود که مقام های بلند پایه عربستان، امارات متحده عربی و قطر در ماه جاری میلادی با دونالد ترامپ در واشینگتن دیدار می کنند.

قرار بود محور اصلی این مذاکرات حل اختلافات بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس باشد.

این در حالی است که رویترز به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داده که این نشست به تعویق افتاده است.

با استفاده از بیانیه های کاخ سفید و گزارش های رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG