لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۷

سنای آمریکا دونالد ترامپ را تبرئه کرد


استیضاح دونالد ترامپ در سنای آمریکا

اکثریت نمایندگان سنای آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ بهمن با استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده مخالفت کردند. در هر دو مورد اتهامی، نمایندگان سنا دونالد ترامپ را تبرئه کردند.

در رای گیری برای اتهام«سوء استفاده از قدرت»، ۵۲ نماینده جمهوریخواه سنا به استیضاح دونالد ترامپ رای منفی دادند و ۴۷ نماینده به این استیضاح رای مثبت دادند. سناتور میت رامنی، از ایالت یوتا، تنها نماینده جمهوری‌خواهی بود که به استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در این مورد رای مثبت داد.

در مورد اتهامی دوم یعنی «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره»، نیز ۵۳ نماینده به تبرئه ترامپ رای دادند. میت رامنی در مورد اتهامی دوم دونالد ترامپ را بی‌گناه دانست.

جمهوریخواهان ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی در مجلس سنا را در اختیار دارند.

این سومین بار در تاریخ آمریکا بود که استیضاح در مجلس نمایندگان رای می‌آورد، و به دادرسی در سنا برای تصمیم‌گیری در مورد برکناری رئیس‌جمهوری می‌انجامید.

در هر سه مورد، فرایند استیضاح در سنای آمریکا به تبرئه رئیس‌جمهوری ایالات متحده منجر شد.

برای برکناری و عزل دونالد ترامپ از سمت ریاست جمهوری آمریکا باید دو سوم اعضای مجلس سنا به بی کفایتی او رای می‌دادند.

مجلس نمایندگان آمریکا، که اکثریت در آن با دمکرات‌ها است، دونالد ترامپ را به «سوءاستفاده از قدرت»، و «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره» با جلوگیری از شهادت مقام‌ها و نهادهای دولتی در روند تحقیقات متهم کرده بود.

این اتهام‌ها در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی آقای ترامپ با رئیس‌جمهوری اوکراین، و طرح خواسته تحقیق در مورد رقبای سیاسی‌اش، به ویژه جو بایدن مطرح شده بودند.

دفاعیات تیم دونالد ترامپ در این مورد مبتنی بود که توقف کمک‌های نظامی به اوکراین در قبال مساعدت سیاسی، عمل خلافی نیست.

دونالد ترامپ لحظاتی پس از رای سنا، در توییتی به این تصمیم سنا واکنش نشان داد.

براد پارسکال، مدیر ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ پس از رای سنا در بیانیه‌ای گفته است که سنا به طور کامل دونالد ترامپ را تبرئه کرد و اکنون زمان آن فرا رسیده که دوباره خدمت به مردم آمریکا را از سر بگیریم.

ولی چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا تبرئه دونالد ترامپ را «بی ارزش» خوانده و گفته است که رای سنا، نتیجه محاکمه‌ای ناعادلانه بود.

وی از فرایند استیضاح دونالد ترامپ در سنا و عدم دعوت از شهود در این پرونده انتقاد کرده است.

بررسی استیضاح دونالد ترامپ در سنای آمریکا از دوم بهمن آغاز شده بود.

نخستین استیضاح در تاریخ آمریکا به اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ و دومین مورد به بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸ باز می‌گردد. هر دو رئیس جمهوری آمریکا یعنی اندرو جانسون و بیل کلینتون رای کافی در سنا کسب کردند و تبرئه شدند.

منابع: رادیو اروپای آزاد و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG