لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۵

ترکیه آموزش پیشمرگه‌های کرد را متوقف کرد


بکر بوزداغ سخنگوی دولت ترکیه می‌گوید که هر گونه اقدامی علیه کردستان عراق با هماهنگی دولت مرکزی عراق انجام خواهد شد.

ترکیه روز پنج‌شنبه ششم مهرماه اعلام کرد که در واکنش به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، آموزش نیروهای پیشمرگه کرد در شمال این کشور را متوقف کرده است.

آنکارا که نگران است استقلال کردستان عراق به تمایلات جدایی‌طلبانه در میان کردهای ترکیه دامن بزند، اقلیم کردستان را به اقدامات نظامی و تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی دولت ترکیه روز پنج‌شنبه با تکرار این تهدیدات گفت که هر گونه اقدامی علیه کردستان عراق با هماهنگی دولت مرکزی عراق انجام خواهد شد.

بکر بوزداغ که با یکی از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه مصاحبه می‌کرد سپس اظهار داشت ترکیه که متعاقب توقف آموزش پیشمرگه‌های کرد، دست به اقدامات دیگری خواهد زد و به زودی نیز وزیر خارجه این کشور با همتای عراقی خود دیدار می‌کند.

پیشمرگه‌های کرد که ارتش ترکیه به عنوان عضوی از ناتو آنها را آموزش داده است در خط مقدم جنگ با گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش قرار دارند.

ترکیه در طول سه دهه اخیر درگیر نبرد با شبه‌نظامیان کرد در جنوب غربی و در مجاورت عراق بوده است. از این رو آنکارا رای مثبت به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند.

روز پنج‌شنبه همچنین رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه بار دیگر به این همه‌پرسی واکنش نشان داد و آن را «ماجراجویی» خواند.

آقای اردوغان که در جمع افسران پلیس سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: «دولت منطقه‌ای شمال عراق با طرح استقلال، عملا خود را به درون آتش انداخته است».

رییس‌جمهوری ترکیه پیش از این هشدار داده بود که اگر آنکارا مانع عبور نفت شمال عراق بشود، کردهای عراق گرسنگی خواهند کشید.

روزانه صدها هزار بشکه نفت از طریق یک خط لوله از شمال عراق به ترکیه منتقل می‌شود تا از آنجا به بازار جهانی برسد. اردوغان کردستان عراق را تاکنون بارها به تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده، اما جزییات چندانی از اقدامات احتمالی خود ارائه نکرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG