لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۲۵

سفر مقام نظامی ترکیه به مسکو برای «کسب موافقت» روسیه برای حمله هوایی به عفرین


ارتشبد خلوصی آکار،رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه

گزارش ها حاکی است که دولت ترکیه در راستای کسب موافقت روسیه برای حمله هوایی به عفرین در شمال سوریه ارتشبد خلوصی آکار،رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور را به مسکو فرستاده است.

به گزارش رویترز، مولود چاووش‌اوغلو،وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه ۲۸ دی گفته است: سفر خلوصی آکار به مسکو بخشی از گفت وگو ها با روسیه و ایران است که با عملیات نظامی ترکیه در عفرین موافقت کنند.

روسیه و ایران دو حامی اصلی حکومت بشار اسد در جنگ داخلی هفت ساله سوریه هستند.

ناحیه عفرین تحت کنترل شبه‌نظامیان کرد سوریه موسوم به یگان‌های مدافع خلق است. آنکارا این نیروهای کرد را با «حزب کارگران کردستان» مرتبط می داند و از آنها به عنوان گروهی «تروریستی» یاد می کند.

رویترز می گوید، حمله نظامی ترکیه به مناطق تحت کنترل کردها می تواند جبهه جدیدی درجنگ داخلی سوریه باز کند و بر پیچیدگی این بحران بیافزاید.

این در حالی است که حکومت سوریه روز پنجشنبه هشدار داد در صورت حمله احتمالی ترکیه به منطقه تحت کنترل کردها در شمال این کشور واکنش شدید نشان خواهد داد.

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه،تاکید کرده است که نیروهای سوری در صورت حمله احتمالی جنگنده های ترکیه به این مناطق، آنها را هدف قرار خواهند داد.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از ترکیه خواست از حمله به مناطق تحت کنترل کردها خودداری کند.

ولی وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه به «سی ان ان ترک» گفته است: ما در عفرین مداخله خواهیم کرد.

مولود چاووش‌اوغلو با اشاره به این که اقدام نظامی احتمالی ترکیه با مخالفت روسیه رو به رو نخواهد شد، گفته است: با ایران و روسیه در خصوص استفاده ازحریم هوایی در تماس هستیم.

اعلام ایجاد یک «نیروی مرزی» به توسط ائتلاف به رهبری آمریکا در خاک سوریه، واکنش روسیه، ایران، ترکیه و سوریه را درپی داشته است.

رجب طیب اردوغان روز ۲۴ دی‌ماه اعلام کرده بود که ترکیه «ظرف چند روز آینده» به ناحیه کردنشین شمال سوریه حمله خواهد کرد و خواستار حمایت آمریکا از تلاش‌های آنکارا شد.

رئیس‌جمهور ترکیه هدف از عملیات جدید علیه ناحیه «عَفْرین» را «پاکسازی ترور» از مرز جنوبی کشورش اعلام کرد.

با استفاده از گزارش های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG