لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۰

ائتلاف به رهبری آمریکا به تشکیل یک نیروی امنیتی در شمال سوریه کمک می‌کند


شماری از اعضای «نیروهای دمکراتیک سوریه» در رقه

ائتلاف به رهبری آمریکا تائید کرده در حال آموزش و کمک به تشکیل یک گارد مرزی جدید در شمال سوریه است. بنا بر گزارش‌ها این موضوع انتقاد و اعتراض آنکارا را برانگیخته‌است.

خبرگزاری رویترز ۲۴ دی ماه می‌گوید دفتر روابط عمومی ائتلاف به رهبری ایالات متحده، در ایمیلی که برای این خبرگزاری فرستاده، جزئیات تشکیل نیروی جدید را تائید کرده‌است.

خبرگزاری فرانسه نیز از سرهنگ رایان دیلن، سخنگوی ائتلاف، نقل کرده‌است که «هدف نهایی، تشکیل نیرویی در حدود ۳۰ هزار نفر» در مرزهای شمالی سوریه است. بنا به گفته سرهنگ دیلن، نیمی از اعضای نیروی جدید را، شبه‌نظامیان گروه «نیروهای دمکراتیک سوریه» تشکیل می‌دهند.

گزارش‌های اولیه در این مورد در نشریه «دیفنس‌پست» منتشر شده بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در پایان سال ۲۰۱۷ گزارش داده بود ایالات متحده روی یک برنامه آموزشی برای گاردهای مرزی کرد و عرب در سوریه کار می‌کند که هدف از آن جلوگیری از ظهور دوباره گروه داعش است.

«نیروهای دمکراتیک سوریه»، گروهی شبه‌نظامی تحت حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا است. این گروه هرچند دربرگیرنده اعراب سوریه هم است، اما هسته مرکزی و جنگجویان اصلی آن را کـردهای سوریه تشکیل می‌دهند. بسیاری از شبه‌نظامیان کرد با گروه «یگان‌های مدافع خلق» مرتبط هستند که آنکارا آن را بخشی از «حزب کارگران کردستان» و در نتیجه یک گروه «تروریستی» می‌داند. ایالات متحده نیز «حزب کارگران کردستان» (پ‌کا‌کا) ترکیه را سازمانی تروریستی قلمداد می‌کند، اما ارتباط میان «نیروهای دمکراتیک» و «پ‌کا‌کا» را رد کرده و به کمک‌های خود به «نیروهای دمکراتیک سوریه» ادامه داده‌است.

«نیروهای دمکراتیک سوریه» با کمک مستشاران و حملات هوایی ائتلاف، موفق شده‌اند بخش‌هایی گستره در شمال‌شرق سوریه را از داعش پاک‌سازی کنند. در حال حاضر گستره حضور این گروه از شمال به مرزهای ترکیه، از شرق به مرزهای عراق و از غرب به ارتش و نیروهای حامی بشار اسد می‌رسد. بنا بر گزارش‌ها نیروهای امنیتی جدید نیز قرار است در این مرزها مستقر شوند.

گزارش‌ها حاکی‌ست تشکیل این نیروی امنیتی جدید، مدتی‌ست که با اعتراض و نگرانی ترکیه روبه‌رو است. رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت ترکیه گزارش داده که این موضوع «دلیل احضار کاردار سفارت آمریکا در آنکارا، در هفته گذشته» بود.

سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز گفته رخدادهای تازه «نگران‌کننده و غیرقابل‌قبول» است.

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که رجب طیب اردوغان، اعلام کرده کشورش «ظرف چند روز آینده» به ناحیه کردنشین شمال سوریه حمله خواهد کرد. او همچنین خواستار حمایت آمریکا از تلاش‌های آنکارا شده است.

بر پایه گزارش‌های رویترز، خبرگزاری فرانسه، اسوشیتدپرس/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG