لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۳

ضد حمله شورشیان سوریه علیه نیروهای دولتی در ناحیه ادلب


شورشیان معارض اسد در نزدیکی روستای الطمانعه در منطقه ادلب

شورشیان سوریه روز پنجشنبه ضدحمله‌ای را علیه نیروهای دولتی سوریه و حامیان آنها در استان ادلب آغاز کردند. پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه در این منطقه، تنش با ترکیه را تشدید کرده است.

به گفته نیروهای شورشی و شبکه خبری وابسته به حزب‌الله لبنان که در کنار نیروهای سوری می‌جنگد، هدف از ضد حمله شورشیان متوقف کردن و پس راندن پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران طی هفته‌های اخیر در ناحیه ادلب است.

به گزارش خبرگزاری رویترز ناحیه ادلب بزرگترین منطقه از خاک سوریه است که هنوز در کنترل گروه‌های شورشی قرار دارد و جمعیت آن تحت تأثیر مهاجرت ساکنان نواحی دیگر که از پیشروی نیروهای دولتی گریخته‌اند، به شدت افزایش یافته است. نیروهای رژیم بشار اسد با کمک روسیه و ایران گروه‌های شورشی را در بخش اعظم نواحی غربی کشور شکست داده است.

تشدید درگیری‌های نظامی در هفته اخیر در غرب سوریه اقدامات مسکو برای برگزاری کنگره گفت‌وگوهای صلح سوریه در اواخر ماه جاری را زیر سؤال برده است. در جریان این درگیری‌ها همچنین یک پایگاه نظامی روسیه به شکل بی‌سابقه‌ای مورد حمله پهپادها قرار گرفته است.

شبکه خبری حزب‌الله لبنان گفت نیروهای دولتی سوریه و متحدانش در حال پس زدن «حملات شدید» جبهه نصره که در گذشته به شبکه القاعده وابسته بود و گروه‌های هم پیمان آن هستند.

شورشیانی که زیر پرچم ارتش آزاد سوریه می‌جنگند در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که برای متوقف کردن حملات نیروهای دولتی سوریه و باز پس گرفتن نواحی تصرف شده در شمال شرق حما و جنوب ادلب عملیات مشترکی را آغاز کرده‌اند.

یک مقام ارشد گروه جیش النصر که بخشی از ارتش آزاد سوریه است، گفت: «هدف این عملیات ضربه زدن به مواضع مرکزی نیروهای دولتی و به محاصره درآوردن نیروهای درحال پیشروی است.»

خبرگزاری رویترز می‌افزاید تحریر الشام، یکی از گروه‌های شورشی در جبهه نصره که نیروی اصلی در ناحیه ادلب است، اعلام کرد که پیشروی‌هایی کرده است. یکی از فرماندهان این گروه در منطقه گفت: «با کمک خداوند ما طرح‌هایی ریخته و خود را آماده کرده‌ایم و در حال محاصره آنها هستیم».

شورشیان می‌گویند حدود ۱۵ روستا را تصرف کرده و ۶۰ نفر از نیروهای دولتی را به اسارت گرفته‌اند. یک منبع ارتش سوریه اما این ادعا را رد کرد و گفت ادعاهای شورشیان در مورد ضد حمله تبلیغاتی است. منبع ارتش سوریه تداوم درگیری‌های شدید در منطقه را تأیید کرده و مدعی شد که نیروهای دولتی در حال پیشروی هستند.

منابع وابسته به شورشیان گفته‌اند که خان شیخون و سراقب، دو مرکز پر جمعیت در ناحیه ادلب هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند. به گفته آنها این دو ناحیه از جمله شهرهای منطقه هستند که در جریان پیشروی‌های اخیر نیروهای دولتی بارها به آنها حمله شده است.

پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه و متحدان آن در ناحیه ادلب موجب نگرانی و حساسیت دولت ترکیه شده که تعدادی از نظامیان خود را از قبل به ادلب اعزام کرده و پایگاه‌هایی در منطقه احداث کرده است. ترکیه می‌گوید اعزام این نیروها بخشی از توافق آن کشور با روسیه و ایران برای ایجاد مناطق عاری از درگیری در استان ادلب است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG