لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۲۳

قاضی دادگاه نیویورک دست داشتن فتح الله گولن را در محاکمه ضراب و آتیلا رد کرد


رضا ضراب (سمت راست) و محمد هاکان آتیلا (سمت چپ).

قاضی دادگاه رسیدگی کننده به اتهام نقض تحریم‌های ایران از سوی شماری از شهروندان ترکیه از جمله رضا ضراب و یکی از مدیران ارشد بانک دولتی ترکیه، هالک بانک، ادعای دست داشتن فتح الله گولن، ‌منتقد رئیس‌جمهوری این کشور، در این محاکمه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماهیر اونال، از اعضای ارشد حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، روز جمعه ۲۴ آذر، دادگاه نیویورک را دادگاهی سیاسی و فاقد وجاهت قانونی خوانده و با تکرار ادعای دولت ترکیه، مقام‌های قضایی آمریکا را به همکاری با شبکه گولن علیه ترکیه متهم کرده بود.

پس از تکرار این اتهام از سوی وکلای مدافع محمت هاکان آتیلا، مدیرعامل سابق هالک بانک ترکیه، ریچارد برمن، قاضی دادگاه، روز شنبه ۲۵ آذر، از آنها انتقاد کرد.

وی گفت که وکلای مدیرعامل سابق هالک بانک ترکیه با پیش کشیدن موضوع فتح الله گولن و طرح نظریه‌ای بی‌اساس درباره توطئه خارجی تلاش می‌کنند این پرونده را منحرف کنند.

ادعای دست داشتن فتح الله گولن پس از آن مطرح شد که حسین کرکماز، رئیس سابق پلیس آنکارا، در جریان دادگاه آقای آتیلا که متهم به کمک کردن به ایران در دور زدن تحریم ها است شهادت داد. اما مدیرعامل سابق هالک بانک ترکیه اتهامات را رد کرده و هالک بانک نیز هرگونه حضور در انتقال غیرقانونی را رد کرده است.

در این میان، وکیل محمت هاکان آتیلا، شهادت رئیس سابق پلیس آنکارا در این دادگاه را جانبدارانه خواند؛ اظهارنظری که از سوی قاضی دادگاه نیویورک رد شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، فتح الله گولن، روحانی منتقد دولت ترکیه ساکن آمریکا، را متهم به طراحی کودتای نافرجام سال گذشته کرده و خواستار استرداد او از آمریکا شده است. آقای گولن این اتهام‌ها را رد می‌کند و مقام‌های آمریکایی هم به دلیل نبود مدارک کافی، از استرداد او به ترکیه خودداری کرده‌اند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG