لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۴۴

پنتاگون: شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران از تانک های آمریکایی استفاده کرده اند


تانک «آبرامز ام ۱» که دراختیار نیروهای عراقی است (عکس از آرشیو)
تانک «آبرامز ام ۱» که دراختیار نیروهای عراقی است (عکس از آرشیو)

اریک پاهون، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه ۲۰ بهمن گفته است، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران ازتانک‌های آمریکایی «آبرامز» که به ارتش عراق فروخته شده‌اند در نبرد با گروه حکومت اسلامی، داعش، استفاده کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اریک پاهون با این حال تصریح کرده است، این شبه نظامیان بعدا این تانک ها را به نیروهای امنیتی عراق پس داده اند.

سخنگوی پنتاگون تاکید کرده است: تانک های «آبرامز ام ۱»طی یک دهه گذشته به ارتش عراق فروخته شده اند.

طبق این گزارش، نیروهای شبه نظامی شیعه حشد الشعبی از این تانک ها استفاده کرده اند که بخشی از نیروهای امنیتی عراق محسوب می شوند.

اریک پاهون گفته است: ما مطلع شدیم که برخی از تجهیزات آمریکایی از جمله تانک های «آبرامز ام ۱» در اختیار شبه نظامیان حشد الشعبی قرار گرفته است. این شبه نظامیان از این تانک ها در نبرد با پیکار جویان داعش استفاده کرده بودند.

سخنگوی پنتاگون تصریح کرده است: همه این تجهیزات اخیرا به نیروهای امنیتی عراق بازگردانده شده اند.

اریک پاهون همچنین گفته است که پنتاگون به نظارت خود بر تجهیزات آمریکایی در عراق ادامه خواهد تا مطمئن شود که این تسلیحات در دست کسانی که از پیش تعیین شده‌اند، باقی بماند.

گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ توانست به سرعت بخش های وسیعی از غرب عراق و به ویژه شهر موصل را به کنترل خود در بیاورد. ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی در این شهر اعلام خلافت کرد.

نیروهای عراقی با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا توانستند به تدریج تمامی مناطق تحت تصرف نیروهای گروه حکومت اسلامی را باز پس بگیرند.

حشدالشعبی یا «نیروهای داوطلب و مردمی» که عمدتاً از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت تهران تشکیل می‌شود در آذرماه سال ۹۵ توسط مجلس عراق به عنوان نیروی ذخیره برای ارتش و پلیس این کشور به رسمیت شناخته شد.

این نیروها در بازپس‌گیری شهر مهم و استراتژیک موصل در عراق در تیرماه گذشته نقشی حائز اهمیت داشتند.

مقتدی صدر، رهبر جریان شیعی صدر در عراق بارها خواستار انحلال حشد الشعبی شده و گفته بود، موجودیت این نیروهای خارج از چارچوب دولت «باعت مشکلات بزرگ و تبعات منفی می‌شود».

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در آذرماه سال جاری خواستار انحلال گروه شبه نظامی شیعه عراق شد.

آقای مکرون گفته بود: «بسیار مهم است که بالاخص گروه حشدالشعبی که طی چند سال گذشته در عراق پا گرفته است گام به گام منحل شود، و این اتفاق در مورد همه گروه‌های شبه‌نظامی رخ دهد».

با استفاده از گزارش های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ خ.ک.
XS
SM
MD
LG