لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۰

طرح دمکرات‌های کنگره آمریکا برای تحریم روسیه در صورت حمله به اوکراین


سناتورهای دمکرات روز چهارشنبه ۲۲ دی رئوس لايحه پيشنهادی خود برای اعمال تحریم‌های شدید علیه روسیه در صورت تجاوز به اوکراین را اعلام کردند. این تحریم‌ها مقامات ارشد حکومتی و نظامی از جمله ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه و موسسات مالی و بانک‌های اصلی روسیه را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پیش‌نویس که مورد حمایت کاخ سفید است همچنین شامل کمک به اوکراین برای تقویت امنیت این کشور می‌شود و به دولت آمریکا توصیه می‌کند که «از تمامی اقدامات مناسب و ممکن برای متوقف کردن بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان ( نورد استریم ۲) که ابزار زیانبار توسعه نفوذ روسیه است استفاده کند.»

سناتور رابرت منندز، رییس دمکرات کمیته سیاست خارجی مجلس سنا و پيشنهاددهنده لايحه گفت: «این لایحه با صراحت اعلام می‌کند که مجلس سنا در برابر تهدیدهای روسیه با هدف اشغال مجدد اوکراین دست روی دست نخواهد گذاشت.»

روسیه طی ماه‌های اخیر حدود صد هزار نیرو در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده و حال واشینگتن با اقدامات دیپلماتیک تلاش می‌کند مسکو را از حمله به اوکراین منصرف کند.

این لایحه که اولین بار روزنامه واشینگتن‌پست خبر آن را منتشر کرد در صورت اجرا بانک‌های روسیه را از استفاده از سیستم‌های بین‌المللی نقل و انتقال بانکی از جمله «سوئیفت» محروم خواهد کرد.

سخنگوی رییس کمیته سیاست خارجی مجلس سنا گفت بیش از ۲۰ سناتور دمکرات از جمله چاک شومر، رییس مجلس سنا از این لایحه حمایت کرده‌اند.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز گفت: «در صورت تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اجرای این لایحه به شدت به اقتصاد روسیه لطمه خواهد زد.»

این سخنگو افزود سایر پیشنهاداتی که در مجلس سنا مطرح شده‌اند از جمله لایحه پیشنهادی سناتور تد کروز «به حد کافی با تجاوزگری روسیه مقابله نکرده و از اوکراین حمایت نمی‌کنند.»

لایحه پیشنهادی تد کروز این هفته به رای گذاشته خواهد شد ولی برای تصویب در مجلس سنا باید ۶۰ درصد از آرا را جلب کند. با توجه به تقسیم برابر کرسی‌ها بین دمکرات‌ها و جمهوریخواهان تصویب آن بسیار دشوار به نظر می‌رسد.

لایحه پیشنهادی سناتور منندز می‌تواند نظر سناتورهای دمکرات را که طرفدار منع بهره‌برداری از خط لوله «نورد استریم ۲» هستند جلب کند و در نتیجه تصویب لایحه پیشنهادی سناتور کروز را دشوار خواهد کرد.

احداث خط لوله «نورد استریم ۲» که گاز صادراتی روسیه را از بستر دریای بالتیک به شمال آلمان منتقل می‌کند به پایان رسیده است و شروع بهره‌برداری از آن مستلزم صدور جواز از سوی دولت آلمان است.

بسیاری از سناتورهای دمکرات طرفدار تحریم این خط لوله هستند و معتقدند باعث کاهش درآمد اوکراین از محل ترانزیت گاز صادراتی روسیه خواهد شد.

جو بایدن این خط لوله را معامله بدی برای اروپا توصیف کرده و معتقد است که نفوذ روسیه در اروپا را تقویت خواهد کرد. ولی دولت او سال گذشته در راستای بهبود مناسبات با آلمان شرکت مالک این خط لوله را از تحریم معاف کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی روز چهارشنبه گفت دولت آلمان می‌تواند از تهدید به متوقف کردن این طرح به عنوان عامل فشار به روسیه استفاده کند.

خط لوله «نورد استریم ۲» که شرکت روسی گازپروم در آن سرمایه‌گذاری بزرگی کرده است در تامین انرژی آلمان نقش بسیار مهمی دارد چون این کشور قرار است در سال‌های آینده تمامی نیروگاه‌های هسته‌ای و ذغال سنگی را تعطیل کند.

تعدادی از سناتورهای دمکرات روز دوشنبه پس از دیدار با مقامات کاخ سفید گفتند لایحه پیشنهادی سناتور تد کروز به دلیل تحریم خط لوله «نرود استریم ۲» می‌تواند به مناسبات واشنیگتن و برلین در مورد مسائل استراتژیک از جمله مقابله با روسیه، مهار برنامه هسته‌ای ایران و تغییرات اقلیمی ضربه بزند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG