لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۴

بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا خارج شد


تجمع طرفداران برگزیت در مقابل ساختمان پارلمان بریتانیا در لندن.

در حالی بریتانیا شامگاه جمعه ۱۱ بهمن به وقت محلی به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد که بسیار امیدوارند این جدایی به نگرانی‌ها در خصوص وضعیت این کشور پایان دهد. این در حالی است که منتقدان به پیامدهای این جدایی خوشبین نیستند.

بریتانیا جمعه ساعت ۱۱ شب به وقت محلی و ساعت ۱۲ به وقت بروکسل از اتحادیه اروپا جدا شد. بریتانیا در سال ۱۹۷۳ به این اتحادیه پیوسته بود.

قرار است از روز شنبه یک دوره انتقالی ۱۱ ماهه آغاز ‌شود تا در طول آن بریتانیا بتواند به یک توافق تجاری طولانی مدت با اتحادیه اروپا دست یابد. تا آن زمان قراردادهای موجود تجاری میان طرفین به قوه خود باقی خواهد ماند.

در طول روز جمعه گروه ها و طرفداران خروج از اتحادیه اروپا ، برگزیت، در مقابل ساختمان پارلمان بریتانیا تجمع کرده و به جشن پایکوبی پرداختند. با نزدیک شدن به ساعت پایانی جمعه شمار تجمع کنندگان رو به افزایش بود.

در همین حال تعدادی از طرفداران باقی ماندن در اتحادیه اروپا نیز با در دست داشتن پرچم های بریتانیا و این اتحادیه در نزدیکی ساختمان پارلمان تجمع کرده بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید، این که برگزیت مایه افتخار و بازگشت شکوه به بریتانیا باشد یا به کاهش نقش این کشور در اروپا و جهان منجر بشود، موضوعی است که در سال‌های آینده محور اصلی بحث‌ها در این زمینه است.

این گزارش می‌افزاید اتحادیه اروپا که هم اکنون ۲۷ عضو دارد، مجبور است با یکی از بزرگترین مشکلات در تاریخ ۶۲ ساله خود یعنی تبدیل یک عضو سابق به رقیب روبرو شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، چهارم بهمن‌ماه توافق‌نامه برگزیت را امضا کرد.

بریتانیا بعد از نزدیک به چهار سال کشمکش، نهایتا به عضویت نزدیک به پنج‌ دهه‌ای خود در اتحادیه اروپا پایان می‌دهد، موضوعی که نگرانی‌ها از اقدام مشابه برخی دیگر از اعضا این اتحادیه را دامن زده است.

یکی از مشکلات برگزیت برای جزیره ایرلند، این است که مرز این کشور با ایرلند شمالی به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل می‌شود، چرا که جمهوری ایرلند بجز مرز با ایرلند شمالی هیچ مرز خشکی با بریتانیا ندارد.

اعضای اتحادیه اروپا قرار است ۲۵ فوریه به توافق واحدی در رابطه با پیش‌نویس توافق برگزیت برسند و سپس کمیسیون اروپا مذاکرات با بریتانیا را در ماه مارس آغاز خواهد کرد.

واکنش‌ها

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا استقبال کرده است.

مایک پومپئو در توییتی بر تداوم روابط قوی، سازنده و پرثمر بین دو کشور در این فصل تازه برای بریتانیا تاکید کرده است.

منابع: آسوشیتدپرس و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG