لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۳۹

پومپئو: تشکر از بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف دریایی؛ راب: خواهان تداوم برجام هستیم


مایک پومپئو و دومینیک راب در واشنیگتن دیدار کردند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه ۱۶ مرداد در کنفرانس خبری مشترک با مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود از عزم لندن برای اجرای توافق هسته‌ای با ایران،موسوم به برجام، خبر داد.

آقای پومپئو هم از حضور بریتانیا در ائتلاف دریایی برای تضمین کشتیرانی آزاد در خلیج فارس تقدیر کرده است.

دومینیک راب در این کنفرانس گفت، در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، خواهان تداوم توافق هستیم و در مقیاسی کلی تر می‌توانم بگویم تا آنجا که می‌توانیم تنش را کاهش دهیم.

به دنبال خروج آمریکا از توافق شش قدرت جهانی با ایران، بریتانیا به همراه فرانسه و آلمان تلاش‌هایی برای حفظ برجام انجام داده‌اند. این در حالی است که ایران می‌گوید این سه کشور کمکی موثری نکرده‌اند که تهران از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شود.

مایک پومپئو هم در این کنفرانس خبری گفته است: من می‌خواهم از بریتانیا برای کمک به کارزار جهت شکست گروه داعش، حمایت دیپلماتیک از قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و همچنین کمک شما برای کاهش آلام به مردم جنگ‌زده یمن تشکر کنم.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: همه این اقدامات در راستای بازگردان ثبات به مناطق جنگی است که ایران در حال بهره برداری از وضعیت آنها است.

مایک پومپئو اضافه کرد: امیدواریم که بریتانیا اقدامات تازه ای را جهت مسئول دانستن ایران به خاطر رفتار مخربش انجام دهد.

کشتیرانی در تنگه هرمز

دومینیک راب همچنین در کنفرانس خبری در خصوص کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز گفته است: درباره مساله دریانوردی، حفظ کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز کاملا ضروری است. در خصوص مساله اعتماد، هم می‌توانم بگویم این موضوعی است که پایبندی به قوانین سیستم بین المللی مربوط است.

وی اضافه کرد: همه ما به این قوانین پایبند هستیم. این مساله اتحادیه اروپا یا موضوع اروپایی نیست. این مسئله آمریکا نیست. این یک موضوع جهانی و درباره هنجارهای اساسی جامعه جهانی است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم در خصوص حضور بریتانیا در ائتلاف بین المللی برای حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس گفت، از جانب رئیس جمهوری ترامپ و دولت (آمریکا) از تصمیم شما برای حضور در ائتلاف تنگه هرمز تشکر می‌کنم.

حمله به شش نفتکش و کشتی تجاری در خلیج فارس و دریای عمان تنش در این منطقه را وارد مرحله تازه ای کرد. در همین زمینه سپاه پاسداران ۲۸ تیرماه اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی به نام استنا ایمپرو را در تنگه هرمز توقیف کرده است.

با بالاگرفتن تنش در منطقه خلیج فارس، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز ۱۸ تیرماه گفته بود که ایالات متحده به دنبال تشکیل ائتلافی نظامی با شماری از کشورها جهت تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی در تنگه هرمز و باب المندب است.

با استفاده از وب سایت وزارت خارجه آمریکا و رادیو فردا؛ خ/ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG