لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۳

جان کری: گفت‌وگو با روسیه در مورد بحران اوکراین ادامه خواهد داشت

جان کری وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری پاریس اظهار داشت که «گفت‌وگوهای فشرده» با روسیه و اوکراین در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.


جان کری و لاوروف در پاریس
۰۳:۴۵ ۱۵.۱۲.۱۳۹۲
۰۳:۳۹ ۱۵.۱۲.۱۳۹۲
دو مقام امنیتی آمریکایی به رویترز گفته‌اند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، برخلاف وزارت دفاع، احتمال اقدام نظامی روسیه در کریمه را پیش‌بینی کرده بود. به گفته این دو مقام که نخواسته‌اند نامشان فاش شود گفته‌اند پنتاگون مداخله روسیه در کریمه را غیرمحتمل می‌دانست.
۰۳:۲۹ ۱۵.۱۲.۱۳۹۲
یکی از گزارشگران آمریکایی تلویزیون راشا تودی (آر تی) به نام لیز وال، در برنامه زنده تلویزیونی به خاطر حضور روسیه در اوکراین از سمت خود استعفا داد.
۰۲:۳۳ ۱۵.۱۲.۱۳۹۲
وزارت خارجه استونی در بیانیه‌ای مکالمه منتشر شده را که منتسب به کاترین اشتون و وزیر خارجه استونی بود، تایید کرد. در این مکالمه اشتون و وزیر خارجه استونی درباره بحران اوکراین گفت‌وگو می‌کنند. در این گفت‌وگوی تلفنی، وزیر خارجه استونی به کاترین اشتون می‌گوید درباره تک‌تیراندازانی که به مردم در اوکراین شلیک کرده‌اند تردید وجود دارد. وی تصریح می‌کند که این باور در حال تقویت است که تک‌تیراندازان «از ائتلاف جدید» بوده‌اند و نه طرف یانوکوویچ.

وزیر خارجه استونی به اشتون می‌گوید شواهدی وجود دارد که افرادی هم به مردم و هم به پلیس شلیک کرده‌اند.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه استونی منتشر کرده اصل بودن این مکالمه تایید شده، و زمان آن ۲۶ فوریه و پس از پایان خشونت‌های خیابانی ذکر شده است.

وزارت خارجه استونی با این حال این مورد را رد کرده که وزیر خارجه این کشور به کاترین اشتون این ارزیابی را منتقل کرده که اپوزیسیون اوکراین در خشونت‌ها دخیل بوده است.

وزارت خارجه استونی، در مورد شنود این مکالمه ابراز تاسف کرده و انتشار آن را در این مقطع زمانی تصادفی ندانسته است.

وزیر خارجه استونی در این مکالمه تلفنی می‌گوید که «غمگین» است و می‌گوید مردم به رهبران میدان استقلال اعتماد ندارند و سیاسیونی که می‌خواهند به دولت جدید بپیوندند، «گذشته بسیار کثیفی» داشته‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG