لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۵۸

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره از کنترل خارج شدن وضعیت در سوریه


شهر دوما در حومه دمشق (عکس از آرشیو)

آنتونیو گوترش،دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۲ فروردین نسبت به از کنترل خارج شدن وضعیت در سوریه هشدار داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای گوترش در تماس با اعضای دائم شورای امنیت از آنها خواسته است نگذارند اوضاع سوریه از کنترل خارج شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد از این که اعضای شورای امنیت نتوانسته اند در خصوص «حمله شیمیایی» اخیر در سوریه به توافقی دست یابند ابراز تاسف کرده است.

آنتونیو گوترش گفته است، در تماس تلفنی با سفرای آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، و فرنسه، پنج عضو دائم شواری امنیت ، نسبت به خطرات وضعیت کنونی در سوریه عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

اعضای شورای امنیت روز سه شنبه نتوانستند بر سر پیش نویس های آمریکا و روسیه برای تحقیق درباره حمله شیمیایی منتسب به ارتش سوریه در دوما در حومه دمشق به توافق برسند. گفته می شود، در این حمله که روز شنبه روی داد، ده ها نفر کشته شده اند. حکومت سوریه هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه تاکید کرده بود، ما اکنون در برهه ای هستیم که جهان می بایست اجرای عدالت را ببیند. این لحظه در تاریخ ثبت خواهد شد که آیا شورای امنیت وظایف خود را اجرا خواهد کرد یا در دفاع از مردم سوریه کاملا ناکام خواهد بود، در هر دو صورت ایالات متحده به (این حمله) پاسخ خواهد داد.

«جابجایی» جنگنده های سوریه

در همین حال مقام های آمریکایی می گویند با توجه به افزایش خطر واکنش نظامی آمریکا و کشورهای غربی به «حمله شیمیایی»، ارتش سوریه برای در امان ماندن تجهیزات نظامی و جنگنده های خود، در حال جابجایی آنها است.

به گزارش رویترز، این مقام های آمریکایی توضیح بیشتری در خصوص این جابجایی تجهیزات نظامی ارائه نکرده اند.

رویترز می گوید، احتمالا سوریه هواپیما های خود را در مناطقی که هواپیماهای روسی وجود دارند مستقر می کند تا از حمله احتمالی آمریکا در امان باشند. چرا که آمریکا و کشورهای غربی احتمالا از بمباران نیروهای روسی خودداری خواهند کرد.

«مراجعه۵۰۰ نفر » با علائم مسمومیت شیمیایی

در همین حال، سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرده است حدود ۵۰۰ نفر در منطقه دوما در غوطه شرقی که علایم و عوارضی مشابه با عوارض ناشی از استنشاق مواد شیمیایی سمی داشته اند، با مراجعه مراکز درمانی تحت معالجه قرار گرفته اند.

این در حالی است که حسام الدین علا، سفیر سوریه در سازمان ملل در ژنو بیانیه سازمان بهداشت جهانی را «ادعای بی اساس» خوانده و گفته است، با توجه به این که سازمان بهداشت جهانی در دوما حضور ندارد چطور این اطلاعات را به دست اورده است.

سفیر سوریه در سازمان ملل در ژنو با این حال گفته است: دمشق به طوری رسمی از کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی دعوت کرده است تا به سوریه سفر کنند و« به زودی» به دوما خواهند رفت.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز گذشته اعلام کرد با توجه به دعوت سوریه و روسیه کارشناسان این سازمان بزودی عازم سوریه خواهند شد.

با استفاده از گزارش های رویترز، آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG