لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۲۲

جلسه شورای امنیت در رابطه با حمله هوایی به اتوبوس مدرسه در یمن


بازار دهیان پس از حمله هوایی به اتوبوس مدرسه

شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با حمله هوایی اخیر نیروهای عربستان سعودی و متحدان آن به یک اتوبوس در شمال یمن روز جمعه ۱۹ مرداد تشکیل جلسه می‌دهد.

نیروهای ائتلاف عربستان می‌گویند که این اتوبوس حامل نیروهای حوثی بوده اما گزارش‌های دیگر حاکی از کشته شدن ۲۹ کودک بر اثر این حمله هستند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، خود در پی درخواست سازمان ملل و آمریکا اعلام کرده که درباره این حمله هوایی تحقیق می‌کند.

بر اساس گزارش صلیب سرخ، این حمله هوایی که در جریان آن یک اتوبوس مدرسه در بازار دهیان استان صعده یمن هدف قرار گرفت، ۴۸ زخمی نیز بر جای گذاشته است که ۳۰ نفر آنها کودک هستند.

یکی از عکسان خبرگزاری فرانسه که در این صحنه هول‌انگیز حضور داشت می‌گوید که اتوبوس مدرسه بچه‌ها به توده‌ای آهن درهم پیچیده تبدیل شده و لوازم بچه‌ها و اجزای بدن آنها روی زمین پخش شده بود.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ با شورشیان حوثی در یمن وارد جنگ شده است.

ائتلاف ابتدا عنوان کرد که در واکنش به حملات موشکی مرگبار چهارشنبه شورشیان حوثی به عربستان سعودی، دست به «یک اقدام نظامی مشروع» زده است.

طاها المتوکل، وزیر بهداشت حوثی‌ها، روز جمعه در نشستی خبری عنوان کرد که شمار کشته‌شدگان در این حمله به «رقم وحشتناک ۵۱ نفر» رسیده است که ۴۰ نفر آنها کودک هستند. این آمار جدید را اما هنوز صلیب سرخ تایید نکرده است.

در پی حمله به اتوبوس مدرسه در یمن، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار یک «تحقیق مستقل و فوری» شد. وزارت خارجه آمریکا نیز از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان خواست که در این باره یک تحقیق کامل و شفاف انجام دهد.

در این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است که به درخواست پنج عضو غیر دائم این شورا روز جمعه پشت درهای بسته تشکیل جلسه دهد تا درباره ابعاد این حمله و پیامدهای آن بحث شود.

در گزارشی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون العربیه نوشت که نیروهای عربستان سعودی روز جمعه دو فروند موشک را که حوثی‌ها به عربستان شلیک کرده بودند، رهگیری و منهدم کرده‌اند.

ساعاتی پیش از آن رسانه‌های حوثی اعلام کرده بودند که شورشیان در این روز چندین فروند موشک بالیستیک به استان جازان در جنوب عربستان و یک موشک نیز به پایگاه نظامی عربستان در استان عسیر شلیک کرده‌اند. هر دو استان جازان و عسیر در مرز یمن قرار دارند.

با استفاده از خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه؛ س.ن / پ.پ

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG